Článek
Jakou kávu preferujete? Vyhovuje vašim chuťovým buňkám spíš hladká chuť a jemnost, nebo patříte mezi ty, kterým musí hrdlem protéct pořádný lomcovák s drsnou chutí? Právě podle toho byste si měli vybírat druh kávy, kterou kupujete, ale pak ji i kvalitně semlít a také připravit. Ale začneme pěkně popořádku.
Jaký druh kávy?
Na trhu jsou skutečně hlavně dva druhy káv – arabika a robusta. Každý z nich nabízí něco jiného. Momentálně je v kurzu spíš arabika, ale po dlouhá léta právě v naší republice spotřebitelům víc vyhovovala káva typu robusta.
Arabika– je plodem kávovníku coffea arabica. Pěstuje se v Kolumbii, Guatemale, Mexiku a Brazílii.Má podlouhlý tvar, středovou rýhu ve tvaru písmene S a zrnko je hladší. Intenzivně voní, ale je chuťově jemnější – chutná „hladce“ a nasládle, obsahuje asi 6–9 procent cukru, s jemně ovocnými tóny. Odborníci její chuť popisují jako vláčnou. Obsahuje méně kofeinu – 0,8 do 1,5 procenta. Je dražší.
Robusta – je plodem kávovníku coffea canephora. Pěstuje se hlavně ve Vietnamu a Brazílii, ale třeba i v Kongu. Obsahuje zhruba dvojnásobek kofeinu, asi 1,7– 4 procenta, a současně dvojnásobek antioxidantů. Právě obsah kofeinu jí dává výrazně hořkou chuť, obsahuje jen asi 3–7 procent cukru. Také vás spíš postaví na nohy. Čistá robusta ale může být pro někoho až moc „drsná“. Z robusty se vyrábí většinou i instantní káva – zde hraje roli hlavně to, že je levnější.
„Velmi stručně řečeno, musíte si vybrat podle toho, co od kávy očekáváte – buď senzorický zážitek s arabikou, nebo stimulaci organismu s robustou,“ radí agrární analytik Petr Havel.
A co v poslední době Češi preferují? „Na základě zkušeností a zpětné vazby od zákazníků víme, že je to spíš hořkosladký chuťový komplex. Většina lidí je citlivá na kyselost a odmítá ji,“ říká Marek Hudaček z pražírny Barzzuz. „Zákazníci upřednostňují stoprocentní arabiku, která je pražená právě tak, aby se v ní potlačila kyselost,“ potvrzuje jeho slova Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Jak správně připravit?
Chuť kávy ovlivníte, dokonce i pokazíte, při mletí a přípravě. Pokud byste ji zalili opravdu vroucí vodou, posílíte její hořkost, pokud uchováváte moc dlouho kávu už namletou, vytrácí se postupně chuť.
„Jelikož chcete ze zakoupené kávy získat nejlepší chuť, je důležité i správné nastavení mlýnku kávovaru. Pro lahodné espresso se doporučuje jemné mletí, jelikož doba louhování je poměrně krátká. Kvalitní mlecí kameny zásadně ovlivňují kvalitu připravovaného nápoje. Velmi dobrou volbou jsou speciálně tvarované mlecí kameny z velmi kvalitní oceli, které mají vyšší životnost,“ říká Kateřina Holíková, produktová manažerka značky Krups.
Vyberte i vhodné espresso
Abyste z vámi vybrané kávy získali přesně takový nápoj, jaký očekáváte a chcete, měli byste vybrat ty, které s kávou zachází šetrně a „dostanou“ z ní všechnu chuť a vůni. Máme pro vás pár tipů:
Máte raději jemnější chuť, nebo u vás vítězí razantnější a ostřejší chuť kávy? Napište nám!