Článek
Je to sice investice navíc, ale kuchyň bude uklizená, pečivo po ruce a většina ze schránek na chléb je navíc velmi dekorativní a zajímavá svým provedením. Netvrdíme, že po třech dnech ve schránce bude chléb vonět a vypadat jako právě vytažený z trouby, ale určitě bude chutnější než ten, který právě vytahujete z igelitového sáčku. V chlebníku má pečivo vydržet bez úhony až pět dní.
Pozor na plísně
Objevily se na kůrce bílé flíčky a není to mouka? Chléb začíná plesnivět. „Takový chleba, ale i jiné potraviny vyhoďte,“ zdůrazňuje Mgr. Lada Nosková ze společnosti Diet Plan. V žádném případě se nesnažte plíseň odkrojit nebo seškrábnout z povrchu.
„Většinou je potravina napadená v celém objemu, protože obsahuje plísňové výtrusy. Některé plísně u lidí způsobují zažívací potíže, například průjmy, dokonce halucinace, ale mohou mít i závažnější dohry – poškozují játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve, jiné mají dokonce rakovinotvorné účinky,“ varuje Lada Nosková.
Chlebníky
Chlebu svědčí pokojová teplota, proto se mu ve schránkách ze dřeva, porcelánu nebo nerezu dobře daří. Potravináři moc nedoporučují plastové boxy. Ale pokud mají odvětrání a pravidelně o ně pečujete, bude i v nich chléb v pořádku. Další tipy na ukládání chleba doma najdete v článku 7 + 1 tip, jak mít stále měkký chléb.
Igelitové pytlíky a nádoby, ve kterých chléb nevětrá, jsou popravišti kvality, chuti i vůně, a navíc líhní pro plísně. Proto je lepší pečivo před uložením do dózy nebo chlebníku ještě zabalit do kousku plátna nebo do utěrky.
Utěrky a sáčky
Když si na něj pořídíte textilní sáček, budete mít vyhráno. Ušijte si jej nebo ho pořiďte na webu. Když se pro něj rozhodnete, uvažujte nejméně o dvou kusech, abyste je mohli často prát.
„Také podle našich odborníků je lepší pečivo uchovávat v prodyšném textilním sáčku,“ potvrzuje Michael Šperl ze společnosti Kaufland. „Sáčky se šijí z běžných materiálů, jako jsou bavlna, len, příměsi, mohou se tedy prát běžným způsobem na nižší teploty, třeba na 40 stupňů,“ dodává odborník.
Kuchyňské skříňky
Pečivu můžete vyhradit užší hlubší zásuvku v kuchyňské lince. Ukládejte ho sem ale zabalený do utěrky a ze zásuvky pravidelně odstraňujte drobečky a vytírejte ji vlhkým hadříkem, namočeným v octové vodě.
Některá kuchyňská studia nabízejí speciální skříňky s vnitřní vložkou na chléb, opatřené těsněním, které pečivo chrání před vyschnutím. Chcete vědět, jak dopadlo naše testování trvanlivosti chleba? Čtěte zde.
Máte doma chléb déle než tři dny, nebo ho kupujete denně čerstvý v menším množství?