Článek
Žehlit prádlo můžete díky několika typům pomocníků. Moderní doba přeje napařování, proto žehličky na suché žehlení už předběhly ty parní a rovněž parní generátory.
Jak padne do ruky
Práci usnadní už samotná konstrukce žehličky a ergonomický tvar držadla. Vyzkoušejte si v obchodě, jak vám padne do ruky a zda není příliš těžká. U váhy hraje roli každých pár gramů. Z tohoto pohledu jsou praktičtější parní generátory, které mají externí nádržku na vodu, a tak přístroj šetří vaše ruce i záda.
„Napařovací žehličky můžou mít objem nádobky na vodu kolem 300 až 350 mililitrů, parní generátory pak kolem 1500 až 2000 mililitrů,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart. Žehlení s parním generátorem nevyžaduje tak často doplnění vody, přesněji – budete-li žehlit asi hodinu, nemusíte vodu ani dolévat a čekat, až se zahřeje.
Kolik páry
Při výběru parní žehličky či parního generátoru si všímejte údaje o výstupu páry (parním výkonu) a parního rázu. Tady je rada jednoduchá: čím vyšší údaj, tím snazší práce. Například u parních žehliček může jít o hodnotu i 40 gramů páry za minutu, parní ráz je několikanásobně vyšší.
Parní generátory však tuhle laťku ještě zvyšují. „Většina pracuje s velmi silným výstupem páry až 140 gramů, přičemž parní ráz může dosahovat až 470 gramů za minutu,“ uvádí Iva Pavlousková. Jimi pak lze žehlit najednou i několik vrstev tkanin složených na sobě.
Pozor na vodní kámen
„Pokud chcete opravdu šetřit čas i nervy, pořiďte si kvalitní spotřebič. Protože se v žehličce ohřívá voda, vzniká logicky i vodní kámen. Při výběru se zaměřte na kvalitní odvápnění pro dlouhodobě vysoký výkon páry, šikovný je například sběrač vodního kamene AntiCalc Collector,“ vysvětluje Denisa Čarná, zástupce značky Tefal.
Existuje více odvápňovacích systémů, o nichž se dozvíte v tomto článku: Žehličku vybírejte i podle toho, jak se o ni budete muset starat!
Žehlicí plocha
Žehlicí deska by měla co nejsnáze klouzat po tkanině (když to jde rychle, máte méně práce), měla by být nepřilnavá a odolná proti poškrábání. Hodně odolná je například keramická plocha, ale existuje řada materiálů, přičemž pro své žehlicí desky používají výrobci různé obchodní názvy. „Ideálně by měla být také samočisticí, aby zůstala stejně kluzná i po více letech používání,“ připomíná Denisa Čarná.
Další vychytávky
- Funkce vertikální žehlení napovídá, se žehličkou se dá pracovat „na stojáka“, což se hodí například pro úpravu pověšených záclon, závěsů a oblečení na ramínku.
- Některé modely jsou vybavené speciální technologií, která zaručuje optimální nastavení teploty pro všechny druhy látek, jež lze žehlit.
- Mezi užitečné detaily rovněž patří systém proti odkapávání vody – pak se nestane, že by na už téměř vyžehlené prádlo nakapala voda ze žehličky.
Co vám ještě pomůže? Moderní přístroje: Pračka vypere i hedvábí, sušička zkrátí dobu žehlení.