Hlavní obsah

Chce se vám často na malou? Jde to snadno léčit!

Foto: Thinkstock

Nedostatečně dlouhá schopnost udržení moči může mít různé příčiny. A mnohé jsou léčitelné!Foto: Thinkstock

Syndrom hyperaktivního měchýře dokáže pořádně zkomplikovat život. Bude blízko toaleta? To je pro postižené otázka číslo jedna. Nakonec zůstávají raději sedět doma. Nemoc je přitom dobře léčitelná!

Článek

V divadle je ticho, že byste slyšeli spadnout špendlík. Julie na jevišti bere do ruky dýku, aby ukončila svůj život. Ale co to? Někdo se začíná prodírat na okraj řady. Ostatní diváci se pohoršeně otáčejí, zatímco dáma středního věku, studem červená jako rak, šeptá omluvy a prchá do foyer. Na toaletu!

Když se měchýř zblázní

Syndrom hyperaktivního měchýře může potkat lidi každého věku, ženy i muže. Projevuje se náhlou a nutkavou potřebou jít na malou, kterou nelze překonat. Jak vlastně vyprazdňování funguje? Když se močový měchýř naplní, začne do něj nervovými vlákny proudit látka zvaná acetylcholin, která způsobí, že se svalovina močového měchýře začne stahovat, vnitřní tlak stoupá a vzniká pocit „chce se mi“. Zdraví lidé dokážou toto nucení na určitou dobu překonat, dokud se k vyprázdnění nenajde vhodná příležitost. U nemocných s hyperaktivním měchýřem je ale tento mechanismus narušen. Svaly se začnou stahovat, i když je měchýř poloprázdný, a nucení je extrémně naléhavé.

Foto: Thinkstock

Otravuje vám neustálá potřeba běžný život? Tak jděte hned k lékaři!Foto: Thinkstock

Středobod života: toaleta

Život nemocných lidí ovládá strach (kdy to zas přijde?) a neustálé vyhlížení toalety. Nejde jen o návštěvy kina či divadla, tam je aspoň možné koupit si lístky na okraj řady. Představte si ale, že pracujete v obchodě, kde jste sami, nebo u přepážky v bance, kterou nemůžete jen tak opustit třikrát za hodinu! Vydat se autobusem k moři se zastávkami po dvou či třech hodinách? Nemožné.

Skutečně nejde o banalitu – postižení často přijdou o práci, rezignují na společenský život a jsou stále unavení, protože vstávají na malou několikrát za noc.

Přichází na vás malá potřeba náhle, bez pozvolného narůstání tlaku? Znáte pocit, že prostě musíte jít hned, jinak se pomočíte? A když konečně jste v oné vytoužené místnůstce, vychází z vás slabý, přerušovaný proud, který ze sebe nutíte pod tlakem? Chodíte na malou 8x za 24 hodin nebo častěji? Pokud na některé z těchto otázek odpovíte kladně, je dost pravděpodobné, že se to týká i vás – a že byste to měli začít řešit.

Foto: Thinkstock

Hloupá společenská tabu způsobují, že se s některými potížemi ženy stydí svěřit i odborníkům!Foto: Thinkstock

Proč se svěřit lékaři?

Především proto, že vám může pomoci. Je překvapivé, kolik lidí se stydí o svém problému říci nejen svým blízkým, ale i lékaři. „Pouze necelá třetina žen vyhledá pomoc do měsíce od počátku trvání úniku moči,“ uvádí dokonce urolog Marek Babjuk.

Časté nutkavé močení ale může být i příznakem jiných nemocí, například infekce močových cest, rakoviny močového měchýře nebo Parkinsonovy nemoci.

Pomoc můžete vyhledat v ordinaci urologa, gynekologa nebo praktického lékaře. K léčbě se využívají přípravky, které blokují příslušné receptory ve svalovině močového měchýři a tím snižují jeho stahy. „Cílené podávání léků je nejrozšířenější metodou léčby hyperaktivního močového měchýře a s ním spojené inkontinence. V současné době jsme svědky vývoje nových generací léků, pracujících na nových principech,“ potvrzuje doc. MUDr. Roman Zachoval, primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice.

Tyto nové léky mají výborný léčebný efekt, ale bez vedlejších účinků, které nemocným znepříjemňovaly život dříve. Souběžně většinou probíhá behaviorální léčba (trénink ovládání měchýře) a úprava životního stylu, hlavně omezení kořeněných jídel, kávy a alkoholu.

Pro nemocné je těžké si uvědomit, že nejde o hygienický problém, ale o nemoc, za kterou se nemusejí stydět. Řekli byste o tom svým známým?

Načítám