Článek
Určitě někoho takového také znáte. Jakmile promluví, všichni ostatní se k němu otočí a poslouchají, přestože nemluví nijak silným hlasem. Lidé jsou rádi v jeho přítomnosti, napodobují jeho styl a snadno přejímají jeho názory. On je tak charismatický! – říká se o něm. V čem ale tohle kouzlo spočívá? A dá se natrénovat, nebo ho člověk prostě dostal, případně nedostal do vínku?
Lidé ho obdivují i pomlouvají
„Charisma je určitá konstelace sociálních a emocionálních dovedností, které ale člověk používá úplně přirozeně,“ říká osobní koučka a mediální poradkyně Mirka Čejková a pokračuje: „Na to, zda se dá naučit být charismatický, se názory dost liší. Já se přikláním k tomu, že je to dar, se kterým se charismatický člověk narodí a díky kterému přitahuje ostatní. A to jak obdivovatele, tak ty, kteří ho budou pomlouvat nebo odsuzovat, ale stejně jím nepřestanou být fascinovaní. Někdo ten dar využije, někdo zneužije a někdo se upřímně diví, že ho má.“
Osobní kouzlo snadno a rychle? Tak to nefunguje!
Lze charisma cílevědomě zvýšit? Podle osobní koučky to jde, ale jen do jisté míry. Z někoho, kdo má od přírody charisma mokré utěrky, neudělá lva salónů ani sebelepší učitel.
„Jednotlivé dovednosti se zlepšit dají, ty se musí učit lídři i dobří řečníci. Myslím si ale, že charismatický člověk bude ve srovnání s nimi vždycky kousek napřed – právě díky té lehkosti, se kterou svůj dar využívá. Existují způsoby, jak zvýšit charisma, ale neexistuje kurz, který by z každého účastníka udělal charismatickou osobnost. Tedy, takové kurzy jsou, ale ty slibují nemožné,“ upřesňuje Mirka Čejková.
Naučte se mluvit o zajímavých věcech
Mezi vlastnosti, které osobní kouzlo zvyšují, určitě patří řečnické schopnosti. To je zrovna dovednost, se kterou lze poměrně dobře pracovat a zlepšit ji. Někdy stačí posadit hlas do hlubší polohy, trochu zpomalit a natrénovat správné umístění pauz, a lidé vám budou viset na rtech.
Důležité je ale samozřejmě i to, zda máte co říct. Charismatičtí lidé bývají pozitivně naladění, netrápí se malichernostmi (třeba drobnými nedokonalostmi svého vzhledu) a mívají jasné přesvědčení, které se nebojí zřetelně formulovat. Často jsou to lidé bohatých, někdy i neobvyklých zájmů.
„To pochopitelně neznamená, že byste měli za účelem zvýšení charismatu začít skákat s padákem nebo chovat jedovaté hady. Jde spíš o to, zajímat se aktivně o svět kolem sebe – člověk, který tráví svůj volný čas sledováním seriálů, se nemůže divit, že se s ním nikdo moc nebaví,“ myslí si rodinná poradkyně Ludmila Jandová.
Přirozenost a uvolněnost
Jak to dopadá, když se někdo příliš usilovně snaží být „ten sympatický cool chlapík“, někdy můžete vidět třeba na druhořadých moderátorech – jsou tak optimističtí a vtipní, že se vám chce utéct někam hodně daleko. Všeho s mírou! Skutečně okouzlující lidé nikdy netlačí na pilu, nesnaží se sami za každou cenu prosadit a dokážou naslouchat i druhým, a to dokonce s velkým zájmem.
A v čem charisma naopak nespočívá? I když je obecně velkou výhodou, tělesná krása ani mládí charisma netvoří. Naopak, bohaté životní zkušenosti ho někdy ještě umocní. Nejde tu ani o mocenské postavení – ani šéfovské křeslo, ani vysoká politická funkce nikomu respekt a obdiv nezaručí.
Kdo ho podle vás má? Znáte někoho takového? Napište nám svoje tipy!