Článek
Že jsou v současnosti nejvíc trendy světlé a minimalistické kuchyně, není žádným tajemstvím. Ne každému však vyhovují, někdo zkrátka potřebuje sytější odstíny. Snad žádná jiná barva nebudí tak kontroverzní názory, jako právě červená. Stejně jako jiné výrazné barvy má totiž svá pravidla. Čemu se vyhnout a jak s ní správně pracovat? A pro koho se taková kuchyně hodí?
ČERVENÁ V BYTĚ? ANO!
Probudí vášeň pro vaření
Červená je už od pradávna symbolem vášně. Symbolizuje lásku, vzrušení a vášeň a v čínské tradici je spojovaná se štěstím. Vyzařuje energii, životní sílu a přitahuje pozornost. Probouzí tvořivost a chuť k jídlu. Lidé si ji často spojují s nadšením, zdravou sebedůvěrou a talentem. Možná právě to jsou důvody, proč ji někteří volí jako základní, nebo doplňkovou barvu do kuchyně. Červenou si často vybírají ti, kdo se s láskou věnují vaření, rádi zkouší nové věci a nebojí se žádných kulinářských zážitků. Využít ji ale mohou i ti, co to mají přesně naopak. Podporuje prý totiž chuť k činnosti, a mohla by se tak pro vás stát stimulem k vaření.
Volte ji do větších kuchyní
Červená barva se hodí hlavně do větších, prostornějších a dobře osvětlených kuchyní. Místnost trochu ztmaví, předměty této barvy vypadají těžší, větší a výrazněji vystupují do prostoru. Ve velkých kuchyních se bude červený nábytek nebo kuchyňská linka skvěle vyjímat, menší kuchyňky by ale ještě více zmenšila.
KRÁSNÝ DOMOV
Pokud červenou milujete a chcete si ji dopřát i v malých prostorech, vsaďte hlavně na doplňky. Nejjednodušší způsob je vystavit na police červené nádobí, pořídit si menší spotřebiče, nebo červené židle. Rudá skvěle vypadá i na části horních nebo spodních skříněk – optickou velikost prostoru příliš neovlivní a barva o to více vynikne.
Kombinujte s bílou a jejími odstíny
Červená má, jako každá jiná barva, svůj teplý a studený nádech. Na větší plochy, například stěny, se více hodí studený odstín, na menší, třeba spotřebiče, můžete zvolit tóny teplejší. Ať už ale červenou milujete sebevíc, jedna nebo dvě červené stěny bohatě postačí. K nim už ale rozhodně nevolte červený nábytek – celá místnost by působila příliš stísněně a agresivně. Místo toho zvolte některou neutrální barvu.
Pravděpodobně nejoblíbenější kombinací, se kterou nemůžete sáhnout vedle, je červená s bílou. Praktickou volbou je například červená mozaika za kuchyňskou linkou, na které nebudou případné menší nečistoty vidět. Bílo-červená se navíc výborně hodí do menších kuchyní – dominantní bílá místnost zesvětlí a zvětší, zatímco červené doplňky dodají onu pověstnou energii a vášeň.
Luxus a elegance s černou
Červená ladí rovněž se světlým dřevem, nerezem a imitací kamene. Ve větších místnostech se nebojte experimentovat a kombinovat s tmavšími barvami. Vyzkoušet můžete celou škálu odstínů šedé, nebojte se ani černé. Ta dodá kuchyni punc elegance a luxusu. Zamyslete se i při výběru povrchu nábytku. Lesklý se sice snadněji čistí, na matném ale méně ulpívají otisky a výpary z vaření.
Do červené kuchyně se výborně hodí pracovní deska z přírodního kamene v šedých odstínech nebo bílý mramor. Dobrou volbou je také lamino deska s dřevěnou texturou a bílým základem.
Líbí se vám červená v kuchyni, nebo tuhle barvu vůbec nemusíte?