Nikoli bazén, nýbrž strom se stane korunou krásy každé zahrady, třeba i menších rozměrů. Navíc dnes se dají koupit vzrostlé stromy, které budou dělat parádu okamžitě.
Článek
Mezi oblíbené dřeviny patří břízy, lípy, habry, katalpy či sakury, ale vysadit lze třeba také platan s nádhernými listy, pavlovnii, která zaujme modrými až fialovými květy, kvůli jehličí smrky, borovice…
Než ho koupíte
Nejprve svému stromu najděte vhodné místo, a to nejen s ohledem na světovou orientaci či typ zeminy. „Například pokud je na zahradě automatická závlaha, voda může stékat ke stromu umístěnému poblíž a podmáčet ho,“ připomíná Petr Jelínek ze stejnojmenného zahradnictví.
Výběr stanoviště je důležitý také z pohledu dlažby. Některé stromy koření mělce a široce (bříza, smrk, katalpa…), pak by mohly narušit třeba chodníček nebo vydlážděné okolí bazénu. Zde se hodí druhy s kořeny, které míří do hloubky (například okrasná hrušeň nebo metasekvoj).
V kontejneru i bez něj
Stromy se prodávají, podobně jako jiné rostliny, buď v kontejneru, v balu nebo prostokořenné. Na jaře a na podzim lze vysazovat všechny formy. Stromy v kontejneru jsou však výhodnější v tom, že se dají vysazovat téměř kdykoli, pokud nemrzne, navíc při jejich převozu nehrozí poškození kořenů.
Jak ho dostat domů
U menších a subtilnějších dřevin docela snadno – někdy se vejdou i do otevřeného auta, jindy je třeba použít přívěsný vozík. Vzrostlejší a větší stromy doveze nákladní auto. „V době vegetace doporučuji strom před převozem obalit textilií. Listnaté druhy mají mladé a křehké listy, jež jsou náchylnější na poškození, u jehličnatých dřevin by za velkého větru mohlo dojít k osychání a olamování jehlic,“ upozorňuje Petr Jelínek.
Příprava výsadbové jámy
Výsadbová jáma by měla být tak velká, aby se kolem balu vytvořilo dostatečné místo pro doplnění kvalitní zeminy. „Obecně platí: čím horší jsou půdní podmínky v místě výsadby, tím větší jáma se musí vykopat. Při výsadbě velkého stromu ještě počítejte s tím, že čerstvě dosypaná zemina nebo substrát se časem o 10 až 20 procent slehnou. Tudíž je třeba rostlinu vysadit o něco výše nad okolní terén,“ upřesňuje Petr Jelínek. Náročnější na uchycení jsou prostokořenné stromy, v tomto případě se raději obraťte na profesionály, kteří si s výsadbou poradí.
Kořeny a změna místa
Kořenový systém se před vysazením neupravuje. Jen v případě, že při převozu došlo k poškození kořenů, musí se zakrátit. Strom se na novém místě dobře ujme za dva až tři roky. Kdybyste si v této době řekli, že vám přece jen nevyhovuje místo a chtěli ho přesadit jinam, je to ještě reálné. Musíte však vyrýt strom s větší vrstvou zeminy, než v jaké jste ho kupovali, a opět platí – lepší bude tento úkon ponechat na profesionálech.
Tvarování: ano, ne, či někdy?
Pokud chcete mít krásně tvarovaný strom, je třeba ho každoročně upravovat. Ostatně koupit se dá už tvarovaný, ale i o ten se musíte starat. První řez by měl následovat po výsadbě.
Některé stromy však pravidelné řezy nesnášejí (kaštan, pavlovnie), u jiných si můžete vybrat, zda tvarovat, či ne (například okrasné slivoně).
Proto se před nákupem dobře informujte, jaké podmínky vámi vybraná dřevina vyžaduje, abyste se o ni dokázali náležitě postarat.