Článek
Karel (33) před necelými dvěma lety rozjel vlastní podnikání a od té doby tráví opravdu hodně času prací. Mnohdy pracuje dlouho do noci, a když přichází do ložnice jeho partnerka Věra (29), už dávno spí. Vypadá tak nějak i váš vztah? Měli byste zpozornit.
Ani spolu, ani bez sebe
Ráno Karel buď mizí na schůzky, nebo dospává vyčerpání z předešlých dní, a Věra je s jejich roční dcerkou sama. „Přes týden se v podstatě nevidíme, ale nebývá to o moc lepší ani o víkendech. Karel je totiž unavený a dlouho spí a já, než abych čekala, až vstane, vymyslím nějaký program pro sebe a malou,“ říká Věra. Jezdí za kamarádkami, za rodiči a podobně. Mimo domov stráví celý víkend, nebo jeho výraznou část.
„Je to strašné, ale jsme spolu jednou dvakrát do roka, když jedeme na dovolenou, pár dnů kolem Vánoc, a pak jsou to spíš hodiny než dny,“ přiznává Věra. A odborníci varují, že takových rodin stále přibývá.
Tik tak, tik tak...
Dlouho se může zdát, že vztah i tak dobře funguje. Partneři se nehádají, nemají zásadní spory, když jsou spolu, umí si to užít. Podle odborníků je to ale klid jen zdánlivý. Jakoby jim za zády tikala bomba a bylo jen otázkou času, kdy vybuchne. „Dříve či později se odcizí, nebudou mít společná témata k diskusi, společné zážitky, nic. A samozřejmě se to projeví i na jejich intimním životě,“ říká vztahová koučka a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá.
Bez kvalitně stráveného společného času upadne každý do svého světa, a ten společný se začne čím dál víc vytrácet. „Společné zážitky jsou vlastně takové mosty mezi jeho a jejím světem, něco, co dva spojuje a propojuje. Pokud nejsou, světy muže i ženy se od sebe izolují,“ varuje rovněž vztahová koučka Kateřina Chytra.
Osamělost ve dvou
Následkem dvojkolejního života je vyčerpaní, podráždění, emoční a mnohdy i sexuální neuspokojení, oba dva cítí se nemilovaně a osaměle.
Hůř to většinou snášejí ženy (mívají větší potřebu emočního sdílení s partnerem), ale i pro muže je to těžké. Vše pak velmi často končí nevěrou. „V těchto vztazích se opravdu objevuje nevěra často, protože jednomu či druhému ve vztahu schází právě to sdílení a intimita,“ vysvětluje Lenka Černá. „Když spolu manželé netráví čas a vytratí se hlubší sdílení, žádný vztah to dlouhodobě nepřežije,“ souhlasí Kateřina Chytra.
Dítě plus jeden
Bohužel ale nejde jen o ty dva, pokud je v takovém vztahu dítě, trpí i ono. „Dítě potřebuje ke své vyrovnanosti mužský i ženský aspekt, oba dva vzory, díky čemuž se může ukotvit ve své mužské či ženské energii,“ tvrdí Lenka Černá. Jak žije maminka s tatínkem, je jeho první vzor společného soužití, a nejspíš tak bude žít v dospělosti i ono.
Dítě samozřejmě vycítí i vnitřní nepohodu a nespokojenost svých rodičů, obzvláště pak matky, s níž tráví nejvíc času. „Vnímá matčin smutek či hněv, že je na všechno sama, a po otci se mu zase stýská. Potřebuje ho, ale nemá jej,“ popisuje Kateřina Chytra.
Co je na světě důležité?
Všechno tohle dobře znáte, ale nevíte, co s tím? Ať se vám to líbí, nebo ne, život je o prioritách. A o tom, co je důležité a co ne, rozhodujete jen vy sami. Podstatné je si problém uvědomit a chtít změnu. „Záleží na tom, zda jsou partneři ochotni udělat ústupky a bavit se o možných řešeních. Měli by si uvědomit, že finanční blahobyt nezajistí rodině harmonii a pohodu, jen o penězích to skutečně není,“ říká Lenka Černá.
Vysvětlete partnerovi, proč chcete například, aby byl méně v práci, a nezapomeňte zdůraznit, že to děláte z lásky k němu, k vašemu dítěti a pro záchranu rodiny, i když se mu možná zdá, že zatím zachraňovat nepotřebuje. Pokud se vám hned nepodaří ho nebo ji přesvědčit, zkoušejte to jemnými náznaky delší čas a není od věci objednat se do manželské poradny. Vždyť nejdůležitější na světe je čas strávený s těmi, které milujeme.
Kolik času trávíte vy se svým partnerem?