Článek
Toužíte po zimě po snědé pleti? Nejjednodušší a nejšetrnější způsob, jak ji získat, je použít samoopalovací přípravky. S nimi si vykouzlíte přirozeně vypadající bronzovou pokožku bez ohledu na roční období a zároveň se vyhnete škodlivému UV záření solárií i sluníčka. Obáváte se, že vám samoopalováky způsobí nevzhledné flíčky? Určitě se vám to nestane, když dodržíte následujících pět kroků!
1. Příprava pokožky
Před nanášením je vhodné připravit kůži tak, aby se přípravky daly co nejlépe rozetřít. Důkladně se oholte a proveďte šetrný peeling, který pokožku vyhladí a zjemní. „Peeling ji zbaví odumřelých kožních buněk. Předejdete tak nepravidelnému zbarvení a falešné opálení i déle vydrží. Před aplikací již nemusíte používat hydratační mléko, pouze na velmi suchá místa, jako jsou lokty či kolena,“ upozorňuje Romana Šonková ze společnosti Nivea.
Vyzkoušet můžete i jednoduchý domácí peeling. „Vezměte zralou papáju a rozmačkejte dužinu. Přidejte dvě lžičky cukru, důkladně promíchejte do jemné pasty a použijte na celé tělo,“ doporučuje Vivienne Nagy z Havlíkovy apotéky.
2. Před nanášením protřepat
Na trhu existuje celá řada přípravků: krémy, spreje, oleje a pěny. Většina je vhodná na tělo i obličej, ale máte-li citlivější pokožku, je lepší využít tónovací krémy určené přímo na tvář. U některých produktů je v nabídce světlejší a tmavší odstín – tady samozřejmě vybírejte podle typu své pleti.
Krémy a oleje jsou vhodnější pro postupné získání přirozeného odstínu, pěny a spreje naopak přinesou kýžený bronz během prvního nanesení. A jak dlouho efekt potrvá? Některé produkty vydrží až týden, jiné se po jednom dni smyjí. Každý tekutý samoopalovací přípravek před nanášením protřepejte: skládá se z více složek, které je dobré správně promísit, aby na těle nevznikly nevzhledné mapy.
Tělová mléka
Séra a oleje
Veganské produkty
Samoopalovací pěny
3. Štětec, rukavice a krouživé pohyby
Častou výtkou při nanášení samoopalovacích přípravků je, že zabarví dlaně. Tomu se snadno vyhnete, když použijete praktické pomůcky. Na obličej využijte štětec, na zbytek těla speciální rukavici. Samoopalovák vždy aplikujte krouživými pohyby, aby se rovnoměrně nanesl. Štětec pak stačí omýt v teplé vodě (anebo v aviváži) a nechat volně uschnout. Rukavici přeperte, ideálně při 30 °C, a nedávejte ji do sušičky.
Aplikační rukavice
4. Pozor na vlhko a záhyby
Pokud nanášíte falešné opálení po sprše či po koupeli, nezapomeňte, že kůže má být dostatečně usušená a v místnosti by nemělo být vlhko – koupelnu řádně odvětrejte. Spreje mohou při aplikaci umastit a lehce zašpinit vaše okolí, proto podlahu i dlaždičky po akci prohlédněte a případně omyjte.
Při nanášení vždy postupujte odspodu směrem nahoru. Začněte u nártů a vyhněte se všem místům, která se většinou přirozeně neopálí (prsty u nohou, paty, boční strany chodidel, podpaží). Samoopalovací produkty mohou dělat trochu neplechu v kožních záhybech, podkolenních a loketních jamkách a na kloubech (kolena, lokty, kotníky), proto je v těchto místech důkladně rozetřete.
5. S koupelí vyčkejte 8 hodin
Bezprostředně po nanesení produktů je dobré chvilku počkat: než se obléknete, nechte je na sobě 10 až 20 minut zaschnout. Také myslete na to, že je dobré se dalších osm hodin nekoupat, nesprchovat a ani se moc nezpotit. Přípravky lze nanášet na noc, dejte ovšem pozor na bílé pyžamo a povlečení – přece jen se mohou lehce zabarvit.
Pokožku po zimě je nutné pořádně hydratovat a vyživit. Vyzkoušejte pleťové oleje. Který je pro vás ten pravý?