Článek
Prostorný pražský byt tvoří dvě původně samostatné bytové jednotky na jednom patře. Ty koupila mladá rodina s jedním dítětem a dvěma psy s tím, že do většího bytu se nastěhují oni a menší garsonku zařídí pro maminku – úspěšnou podnikatelku a velmi atraktivní dámu – která sice žije mimo Prahu, ale často je navštěvuje a přespává tu.
Industriální byt, něžná garsonka
Styl interiéru měl v první řadě vycházet z toho, že je každá z jeho částí určena pro jinou generaci, zároveň však bylo žádoucí, aby jako celek působil harmonicky. Pro mladou rodinu vznikl byt v městském industriálním stylu s prvky zohledňujícími to, že tu žije malé dítě a velcí psi, garsonka je pak ryze dámská, připomíná budoár a nese se ve stříbrné, starorůžové a šedé barevnosti.
Eklektismus aneb harmonický mix
Rekonstrukce se ujala bytová designérka Monika White, majitelka společnosti Le Patio, pro jejíž práci je charakteristický takzvaný eklektický styl, tedy mísení rozmanitých prvků s různorodým původem, které spolu ale ve finále perfektně ladí a vytvářejí harmonický a v mnoha ohledech originální celek, jenž vždy odráží osobnost majitele.
V dvougeneračním bytě se tak vedle sebe potkává zdobný orientální styl a výrazné barvy s poměrně strohými a kovově chladnými industriálními prvky. Ačkoli se eklektismus může jevit jako velice svobodný, i on má v interiérovém designu svá pravidla, kterými je dobré se řídit, aby nevznikl „disharmonický chaos“.
Monika White doporučuje používat méně křiklavých barev a stavět spíše na neutrálních tónech, díky čemuž pak lze kombinovat mnohem snáze. „Ráda také pracuji tak, že si určím jeden zásadní prvek, od kterého se ,odpíchnu' – v tomto interiéru to například bylo francouzské okno v garsonce a nápadná tyrkysová stěna ve větším bytě,“ dodává k tomu.
Dokonale nedokonalá stěna
Tyrkysovou barvu na větší ploše, v tomto případě na stěně v hlavní obytné místnosti s jídelnou, si přála sama majitelka bytu, pro niž je tento odstín až srdeční záležitostí a je tedy pravděpodobné, že se jí jen tak neokouká.
Chytit tu správnou barevnost a „omšelou“ patinu ale nebylo vůbec jednoduché, od designérky dostal malíř velmi netypické zadání: „Musí to být starší a ošklivější, jako kdyby po tom tekla voda.“ Své dílo musel asi třikrát předělávat, dokonale nedokonalého výsledku dosáhl až díky zkombinování několika odstínů tyrkysové, které nanášel v různé intenzitě.
Na podlahy použili z ekonomických i praktických důvodů dlažbu, ve stylově jednouché koupelně je omyvatelná betonová stěrka. Zařízení bytu je pak vyrobeno z kovu, ekologického recyklovaného týku i kůže.
Garsonka se zahrádkou
Co se týče maminčiny garsonky, zde vládne intimní atmosféra jemných tónů a materiálů, které lákají k dotyku. Jakýmsi „odrazovým můstkem“ bylo již zmiňované francouzské okno vedoucí na miniaturní balkon, který uprostřed města vytváří iluzi přírody i díky obřímu květináči vyrobenému na míru. „Váží kolem dvou set kilogramů, před jeho instalací jsme proto museli přizvat i statika,“ vzpomíná designérka.
K dispozici tu má paní domu i malou kuchyňskou linku, která ale není klasickou linkou, nýbrž dřevěnou komodou, z níž odstranili horní desku a nahradili ji černou žulou. Díky své „normálnosti“ tento originální kus nábytku v malém prostoru nijak nevyčnívá.
Jak se vám líbí eklektický styl? Co říkáte na kombinaci prvků?