Článek
Developerský projekt chátrajícího objektu v centru Mikulova uvažoval o vybudování několika bytů i komerčních prostor. Původně přednášková aula s vysokým stropem se zdobnými trámy byla však za minulého režimu zastropena a krov byl ukryt v nově vzniklé půdě. Byt přímo pod střechou vznikal jako poslední a architekti z ateliéru ORA tak pracovali už jen s tímto podkrovním prostorem. Zájemce, který se do projektu zamiloval, se našel až rok po vzniku studie a poté mu byl dotvořen na míru.
Koncept velkého otevřeného prostoru
„Koncept nás napadl hned při první návštěvě prostoru. U rekonstrukcí máme hlavní zásadu – nezničit to cenné a zachovat maximum možného,“ říká architekt Jan Hora.
„Základní koncept velkého otevřeného prostoru s užitnou plochou 140 m2 byl nepřekročitelný,“ dodává architekt. Díky tomu, že byl krov v naprosto excelentním stavu, nebylo třeba jej nějak výrazně upravovat. Síly z táhel s nosnou funkcí zachytili architekti pomocí masivních rámů z HEB profilů, které tvoří imaginární dveře.
Příjemně i v letních vedrech
Krov má velkou výhodu, že má dvojitou konstrukci. Tu hlavní, která nese krytinu, a zdobnou, která je v interiéru a nese bednění. Mezi nimi je prostor, kam bylo možné vložit tolik izolace, že je zde dobře i v letních vedrech. „Přestože se původně nevědělo, jak budou prostory primárně využívány, počítalo se spíše s rekreačním využitím, jak to nakonec také dopadlo,“ říká Jan Hora.
Materiály a kvalita, které souzní s prostorem
Protože byl vyvíjen velký tlak na cenu celé realizace ze strany investora, snažili se architekti z ateliéru ORA požadavek co nejnižší ceny splnit. Vše je však v souladu se stylem i kvalitou zpracování tohoto podkroví. Na podlahu bylo použito světlé marmoleum za 800 Kč za m2, kuchyňská linka v kombinaci kovu a dřeva je z IKEA za přibližně 100 000 Kč. Schody, které vyrábělo Zámečnictví Krč, vedou přímo do ložnice.
V koupelně, kam se vchází ze vstupní chodby, jsou použité bílé obklady s tmavou podlahou. Celý prostor je navíc opticky zvětšen velkým zrcadlem. Vládne jí čistý design.
Jak by se vám líbilo takové rekreační bydlení?