Článek
Existuje mnoho způsobů jak skladovat aromatické rostliny, aby vydržely déle v dobrém stavu. My vám nyní některé z nich nabízíme.
Báječné bylinky
U bylinek obecně je vhodné se nejprve zamyslet, jak je budete následně používat. Při sušení rozlišujte, zda můžete sušit jen lístky nebo i stvoly, například šalvěj sušená se stvoly snáze zhořkne, kdežto máta a rozmarýn ne.
Osvědčené je zamrazení v ledových kostkách, zejména na polévky. Naopak u kopru na omáčku je lepší strhnout lístky, ty zamrazit v nádobce s pevně uzavřeným víčkem, a stvoly dát do plátěného sáčku, který pověsíte v kuchyni. Další možnost uchování bylinek nabízí nakládání do soli nebo oleje.
Čerstvé výpěstky
Ze semínek si můžete nyní naklíčit řeřichu, rukolu, mladé ředkvičky (u nich se používají děložní lístky), trvá to asi dva týdny. Když je nestihnete hned zpracovat, dají se uchovat ustřižené a zabalené například ve vlhké utěrce v lednici, ale jen pár dnů, pak uvadnou.
Praktičtější je jejich zálivka tukem. Budete-li například řeřichu používat do zeleninových salátů nebo pomazánek, nasekejte ji, vložte do nádobky a zalejte rozpuštěným máslem. Pevně uzavřete a dejte do chladničky. A pokud plánujete rizoto nebo houbového kubu, bylinku zalejte rozpuštěným sádlem.
Zázvor a křen
Kořeny zázvoru či křenu volně položené v lednici se vysuší a časem je napadne plíseň. To už je lepší uložit je sice volně, avšak do speciálního boxu na zeleninu, kde se udržuje stálá teplota i vlhkost.
„Nebo zázvor nastrouhejte, dejte do sáčku a zamrazte, křen je vhodnější po nastrouhání nasypat do oleje, a pokud vám jde o krátkodobé uchování na omáčku, můžete ho promíchat se šlehačkou a v misce dát do ledničky,“ uvádí Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis.
A dodává, že bezvadnou metodou je rovněž vakuování, které využijete nejen u celého kořene zázvoru a křenu (neloupat), ale také u bylinek. V pevně uzavřeném sáčku bez přístupu vzduchu vydrží v lednice řadu týdnů. Šikovné hospodyňky si poradí i tehdy, když nemají vakuovačku, postačí vysavač.
Cibule po ruce
Snopy cibule zavěšené v kuchyni vypadají krásně, ale běžná pokojová teplota a světlo jim nesvědčí. „Aby cibule v interiéru déle vydržela v dobrém stavu, potřebuje hodně chladné místo, optimálně 2 až 5, maximálně 8 °C, nebo naopak výrazně teplé, nad 25 °C. Doporučuji uložit cibuli nejlépe do papírových obalů, může to být i reklamní papírová taška nebo větší pevný papírový sáček, a umístit nad topení. Ve slupce vydrží dlouho, ani nebude klíčit,“ nabízí osvědčený tip Miroslava Paclová.
Nebo zůstaňte u chladničky, ale i v ní má být cibule uložená v prodyšném sáčku, který nepropouští světlo, ideálně pak ve zmiňované zásuvce na zeleninu. A kdo má rodinný dům, třeba využije zkušenosti našich předků – dříve se snopy cibule zavěšovaly ke komínu nebo se ukládaly do sena na půdě.
Česnekové aroma
Na skladování je česnek odolnější než cibule, ale ani jemu nesvědčí světlo. V lednici by měl vydržet, rovněž v neprůhledném papírovém sáčku. Můžete ho uskladňovat v košíčku nebo přepravce i ve sklepě či komoře, kde je tma a relativní chlad. Nebo ho rozmačkejte (rozmixujte) a promíchejte se solí; zachová si aroma a při vaření se bude lépe zpracovávat než česnek naložený v oleji, byť i to je možné. Rovněž lze do soli nakládat celé stroužky.
A která metoda uchovávání potravin se nejvíce osvědčila vám ?