Hlavní obsah

Péče o bylinky v srpnu, aby vydržely až do října? Ostříhat a protrhat

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

V srpnu je čas na poslední sestřih a vytvarování bylinek. Některé z keříků přes léto zmohutněly, rozrostly se, a tak je nutné je zkrotit. Jiné přesaďte do květináčů, protože je pak můžete mít přes zimu doma a stále je využívat v kuchyni.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Levandule už je dávno odkvetlá a usušená, nejlepší dny mají za sebou i další bylinky, jako třeba máta, pažitka nebo dobromysl. I tak se z nich ještě můžete radovat, používat je při vaření nebo přípravě drinků. Za všechnu potěchu, kterou vám daly, jim poděkujte péčí. Na zazimování je ještě zhruba dva měsíce čas, ale teď je nejlepší doba je zastřihnout, zbavit suchých květů a začít je tím chystat na zimní spánek.

Jak stříhat a řízkovat bylinky

I když je kalendářně i pocitově zima ještě hodně daleko, stejně je třeba na ni začít myslet. Například při péči o bylinky, které je ideální čas zastřihnout – právě proto, aby se z takového zásahu do zimy vzpamatovaly a následně měly šanci přežít i tužší mrazy. Když je zastřihnete v tuhle dobu, tak většinou ještě obrazí, rozkošatí a budou odolnější.

Keříky, které zdřevnatěly (jak můžete pozorovat třeba na levanduli nebo tymiánu), zkraťte klidně o třetinu. Dávejte ale pozor, abyste zastřihli jen to živé, zelené a nezasahovali jste do starého dřeva. To se do zimy nezahojí a mráz by tak mohl rostlinu definitivně poškodit až zlikvidovat.

Množení bylinek řízkováním

Větvičky, které zůstanou po ostříhání bylinek, můžete využít v kuchyni, ale můžete je použít jako řízky a bylinky si díky nim namnožit - tomuto způsobu se říká řízkování.

Řízky vložte do substrátu v truhlíku nebo květináči, substrát udržujte vlhký. Asi za šest nebo osm týdnů by měly zakořenit - pak je můžete přesadit každou do svého většího květináče, nebo je ponechat v původní nádobě do jara doma. Teprve na konci května dalšího roku, tedy po zmrzlých, je lze vysadit na záhony, nebo dát ven.

Foto: Daria Stock, Shutterstock.com

Když bylinky ostříháte teď, stačí se do zimy vzpamatovat a budou odolnějšíFoto: Daria Stock, Shutterstock.com

Sběr semínek

Z jednoletých bylinek, jako je třeba kopr, měsíček lékařský nebo koriandr, seberte dozrálá semínka. Poznáte je tak, že nejsou zelená, ale hnědá, suchá a sama se vám budou sypat do ruky. Zbavte je nečistot, vložte je do papírových nebo textilních sáčků a uložte na tmavé suché místo s teplotou mezi 1 a 10 stupni. Dobré je si sáčky popsat názvem rostlinky, hodně vám to příští rok usnadní hledání.

Sušení bylin

Větvičky, které ostříháte a neužijete k řízkování, usušte nebo zužitkujte v kuchyni. Bylinky sice nemají už tolik síly jako zjara, což se stává hlavně po odkvětu, ale stále jsou chutné.

Nasušit si můžete mátu, meduňku, tymián, oregano, majoránku nebo mateřídoušku. Usušené bylinky skladujte tak, aby byly v suchu a ideálně na na přímém sluníčku. Hodí se sklenice s uzávěrem, které si popíšete - zvlášť pokud nasušené listy třeba následně nadrolíte a potřebujete je pak snadno poznat.

Zužitkujte i jednoleté bylinky, například bazalku nebo kopr. Z bazalky můžete vyrobit pesto. Kopr se hodí na nakládání okurek, a pokud ho máte opravdu hodně, zamrazte ho na zimu. Zmrazit nebo nasušit je možné i petrželovou nať.

Foto: VH-studio, Shutterstock.com

Ostříhané listy a větvičky rychle zpracujte na zimu: usušte, zmrazte a použijte k nakládáníFoto: VH-studio, Shutterstock.com

Rozpínavé bylinky zkroťte

Bylinky mají tendenci se rozrůstat, mnohdy až nežádoucím způsobem - platí to hlavně o mátě, meduňce nebo levanduli. Proto keříčky regulujte, sestřihávejte a případně vytrhávejte kořeny. Hlavně máta expanduje přes kořeny a má sklony utiskovat ostatní bylinky, proto ji odkopněte.

Kořeny máty, které jste vytrhli, nedávejte na kompost ani nikam na zahradu - musí do odpadu, jinak se máta objeví jinde. Jsou ale dobrým způsobem, jak si ji namnožit třeba do květináče, kde ji budete pěstovat v zimě třeba na čaj.

Podobně můžete do květináče odkopnout i část pažitky. V teple opět ožije, vyraší a budete mít zelené do polévky nebo do salátů.

Na podzim pak nezapomeňte přesadit teplomilné bylinky, například rozmarýn – nemusel by zvládnout mrazy. Takové dejte také do květináče, abyste je mohli přenést domů a příští rok koncem května zas vysadit ven.

Načítám