Článek
Více než stoletý dům po jindřichohradeckém lékárníkovi byl postavený skutečně poctivě. Prostory navrhli už tehdy velkorysé – podlahová plocha činila 296 m2. Použili také kvalitní materiály, pracovali s precizními detaily a na první pohled stavba dýchala romantickým historismem.
Nicméně aby zde nyní mohla pohodlně žít pětičlenná rodina, přestavba byla nevyhnutelná. Architekti Martin Petřík a Matěj Šebek dostali za úkol postarat se o kompletní rekonstrukci tak, aby vznikla jedna hlavní bytová jednotka a dvě další menší s výtvarným ateliérem v podkroví. Zároveň měli nalézt balanc mezi původním a současným.
Uchvátí kamna i žlutá koupelna
Charakter a podstatu prostor neměnili. Do přízemí pouze vložili úzké zářivě žluté jádro koupelen a šaten, které v dispozici domu chybělo. Přízemí rozdělené schodišťovou halou propojili probouranými otvory podél nově vzniklého jádra. Díky tomu mají obyvatelé zážitek z podélného průhledu domem. Srdce hlavního obytného prostoru tvoří mohutný pilíř obehnaný sedacím nábytkem a původní kachlová kamna, která si jako jediná mohou dovolit vystoupit z linie nového žlutého jádra.

Autoři interiéru měli za úkol najít balanc mezi současnou estetikou a původním charakterem domu

V interiéru si pohráli s okny a překvapivými průhledy

Do přízemní dispozice nově vložili žluté jádro s koupelnami a šatnou

Kachlová kamna patří mezi dominanty domu

Původně šlo o dům, který si nechal postavit jindřichohradecký lékárník roku 1911

Nyní v domě bude bydlet pětičlenná rodina

V podkroví domu se nachází ateliér prosvětlený díky střešním oknům

Průhledy poskytují skutečně nevšední zážitek z pobytu v domě

Zářivě žlutá je také jedna z koupelen v jádru

Světlíky přivádí dost světla také do místností, které jinak nemají fasádu

Hliníková okna jsou v kontrastu s dělenými špaletovými okny

Harmonickou částí exteriéru je dřevěná lávka, respektive nově vložená úroveň zahrady

Autoři si pohráli s propojením interiéru a exteriéru
Hra se světlem a okny
Fasádu do zahrady „otevřeli“ zvětšením některých otvorů. Čisté celoprosklené plochy v hladkých hliníkových rámech symbolizují novou estetiku, zatímco dělená špaletová okna připomínají původ stavby. Do drobné výškově členité zahrady autoři dostali třetí úroveň, a to díky vložené dřevěné lávce, která klesá formou takzvaných koňských schodů. Vysoko posazená střešní okna přináší světlo do celého prostoru. Okolo sošného komína i skrz světlíky do koupelen, které nemají fasádu. Právě díky nápadité a efektní práci s okny získal tento projekt v soutěži Interiér roku, jejíž je Seznam.cz hlavním mediálním partnerem, ocenění v kategorii Velux.
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz. Podívejte se na vítěze v různých kategoriích za rok 2023.