Hlavní obsah

Malý byt a spousta věcí? Sedm tipů, jak využít každý centimetr. A nemusíte ani nic vyhazovat!

Foto: PHOTOCREO Michal Bednarek, Shutterstock.com

Foto: PHOTOCREO Michal Bednarek, Shutterstock.com

Pořídit si (nebo pronajmout) v dnešní době velký byt je pro mnohé finančně nedostupné. Stále častěji proto lidé upřednostňují menší prostory za rozumnou cenu. Jak do nich ale vše vměstnat? Řešte malý prostor efektivně!

Článek

Nejeden z vás by si asi přál mít dům o 200 metrech čtverečních. Podle českého statistického úřadu však lidé nejčastěji obývají byt o rozloze mezi 60 až 79 m². A to pro čtyřčlennou rodinu není ideální. Problém je hlavně v úložných prostorech. Jak je maximalizovat? Těchto sedm jednoduchých tipů vám s tím pomůže.

1.  Základem je pořádný úklid

První tip je zcela jednoduchý – vyhodit co nejvíc věcí. Jedině minimální hromadění vám dovolí zvětšit prostor. V tomto případě to pro vás bude užitečné nejen prakticky, ale i psychicky. Sice se budete muset něčeho vzdát (třeba přečtených knih, ke kterým se už nikdy nevrátíte), ale ten pocit, když pak vejdete do vzdušného prostoru, za to stojí. Nepotřebné věci navíc udělají radost někomu jinému. Motivací pro vás může být i následný snadnější úklid.

2.  Správná organizace

Když začnete věci pečlivě organizovat (papíry ukládat do pořadačů, vyprané ponožky hned uklízet na místo nebo si roztřídit sezonní oblečení), bude místnost vypadat uklizeně a vzdušně. Nic nemůže prostor ještě víc opticky zmenšit než všude se povalující věci.

3.  Úložný prostor na stěně

Když zastavíte podlahovou plochu nábytkem, nikdy kýženého zvětšení prostoru nedosáhnete. Využijte proto k uložení věcí stěny. Ať už se jedná o závěsné skříně, květiny umístěné na háčku na stropě nebo kolo zavěšené na nástěnném držáku místo toho, aby stálo opřené v předsíni.

Foto: N.Nedelina, Shutterstock.com

Květiny není nutné stavět na skříňky a zabírat tím místo. Co takhle zavěsit je ke stropu?Foto: N.Nedelina, Shutterstock.com

4.  Využijte prostor pod postelí

Pokud žijete v malém domě nebo v garsonce, postel je dost možná největším kusem nábytku v místnosti. To ale nemusí být na škodu, protože prostor pod postelí můžete využít jako úložné řešení. Pořiďte si pojízdné kontejnery, připlaťte si za šuplíky určené přímo k vaší posteli nebo vsaďte na vakuové pytle.

5.  Police místo skříní

Máte zažito, že na oblečení slouží jen skříň a na knihy knihovna? Chyba! Stejnou službu vám udělají i police, které nezaberou žádnou podlahovou plochu. A jsou vskutku všestranné – na ty širší dejte košíčky a do nich spodní prádlo nebo sportovní oblečení, knihy od dekorativních předmětů zase oddělte vkusnou zarážkou.

Foto: Kattecat, Shutterstock.com

Poličky jsou jednoduchým řešením nejen do obýváku, kuchyně nebo ložnice, ale poslouží i v malé koupelněFoto: Kattecat, Shutterstock.com

6.  Pronájem skladu? Proč ne!

Pokud je pro vás těžké rozloučit se s některými věcmi, ale zároveň potřebujete víc místa v bytě, můžete zvážit pronájem skladu, sklepa nebo úložné kóje. Cenově to vyjde na cca 1500 Kč měsíčně (cena se odvíjí od lokality a velikosti prostoru). Dáte sem předměty, které běžně nevyužíváte – stan, sezonní oblečení, lyže nebo hračky po starším dítěti.

7.  Chytrý nábytek na míru

O poznání vyšší, ale zato efektivnější investice je do chytrého, na míru řešeného nábytku. Vyrábí se sklápěcí stoly, patra na spaní do bytů se zvýšeným stropem nebo vestavěné skříně. Je mnoho domácností, které mají sklápěcí postel v obýváku – na první pohled vypadá jako skříň, před spaním ji stačí jen sklopit a ze skříně se stane plnohodnotné lůžko.

Načítám