Článek
Na první pohled a při porovnání toho, co se prezentovalo v předchozích letech, se nové trendy v obkladech a dlažbách nezdají být až tak přelomové. Když se jim ale trochu důkladněji mrkneme na zoubek, objevíme kromě stálic mnohá překvapení.
1. Oblíbené imitace
Z trůnu imitací asi nic nesestřelí přírodní materiály, tedy napodobeniny dřeva a kamenů. Stále frčí a jsou neskutečně věrohodné, u mramoru například žilkováním, u dřeva prasklinami či suky. Vedle nich se souběžně představují dekory, které se přírodou inspirují volněji, mají modernějšího ducha (u napodobenin dřeva je patrná menší rustikálnost). „Také se nově interpretuje nejpopulárnější dekor posledních let – beton, například v podobě pryskyřice,“ uvádí Kristýna Corso ze společnosti Cool Interior.
2. Jaké jsou trendy?
Už vloni se představila keramika, která se zhlédla v kovech, pro letošek jí však bude více i ve větší škále. Jak v klasické rezavohnědé barvě, tak třeba v černošedé, s nezbytným efektem opotřebení. Vzhled kovu se prosazuje rovněž u dekorativních obkládaček s plastickým povrchem.
Pokračuje tendence připomínat si keramikou třeba koberec (výběrem a poskládáním dlažby) či látkové tapety (dekorem). „Velmi populární je také patchwork, který byl dříve typický zejména pro oblast textilu. Dnes se hojně využívá právě v obkladech a dlažbách. Jak v tradičním, secesním či maori stylu, tak v moderním pojetí,“ říká Jiří Lipovský ze společnosti Los Kachlos.
3. Barvy, lesky, struktury
Základ se stále točí kolem bílé, béžové, hnědé a šedé a dále vychází z dekorů zmiňovaných materiálů. Zkrátka nepřijdou ale ani lidé, kteří by raději něco výraznějšího. V kurzu je oranžová, modrá a zelená barva, překvapivě se v oblíbenosti drží i červená. A pak vlastně cokoliv chcete, byť v menší míře. Příjemně vypadá třeba i růžová, nejen v dívčím pokoji.
Hádky v rodině ohledně lesklého, nebo matného povrchu už nemusí být, zkombinujte je. Buď spojením dvou produktů, nebo si vyberte obkládačku, která splňuje oboje. Horší to bude v případě strukturovaného povrchu, tady se musíte doma shodnout zda hladký, nebo s určitým reliéfem. „Dříve byla moderní výraznější 3D provedení, kdežto současné trendy více prosazují jemnější plastičnost,“ nabízí Jiří Lipovský poznatek z posledního italského veletrhu v Cersaie, kde se představují novinky v obkladech a dlažbách.
4. Stále jde o centimetry?
Oblíbeným tématem jsou rozměry, jež se neustále zvětšují. Mezi standardy patří nejen 60 x 60, 75 x 75, 80 x 80, 90 x 90, 120 x 120, ale třeba i 30 x 120, 60 x 120 cm. Před pár lety se světu představily opravdu maximální obklady 3 x 1 m, pořídit si lze i něco „menšího“, třeba 2,4 nebo 2,6 x 1,2 m. „U těchto velkých formátů je zásadní výrobní technologie, aby byl finální produkt rovný a dalo se do něj vrtat nebo ho řezat bez poškození. Tomu napomáhá opravdu dlouhá pec, v níž se keramika vypaluje, například až 200 m. Aby vznikl nejen obklad, ale i dlažba, která snese provozní zátěž. Současně je třeba najít dobrého obkladače, který umí s těmito maxi formáty pracovat,“ připomíná Kristýna Corso.
Protipólem keramiky měřené na metry jsou tradiční malé rozměry 20 x 20 cm nebo ještě menší mozaika, která patří ke stálicím.
Některé novinky jsou už k dostání, jiné se budou postupně objevovat. Máte tedy dost času vybrat si ty nej, ať už preferujete oslnivý, přírodní nebo minimalistický styl.
Jaký materiál převládá ve vašem interiéru?