Hlavní obsah

Tisíce domácností vytápí zakázaným kotlem a riskují pokutu až 50 tisíc. Stačí upozornění souseda

Foto: stefanphotozemun, Shutterstock.com

Foto: stefanphotozemun, Shutterstock.com

Od září roku 2024 platí zákaz používání starých kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Pokud ho porušíte, hrozí vám pokuta až 50 tisíc.

Článek

Od letošního září platí zákaz používání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Už v roce 2012 vyšel zákon o ochraně ovzduší, ve kterém bylo napsáno, že od roku 2022 nebude možné kotle 1. a 2. emisní třídy používat - tento termín se ještě o dva roky posunul na letošní září. Lidé tedy měli 12 let na to, aby kotle vyměnili. Bohužel se tak ne vždy stalo - ještě letos na jaře bylo podle Asociace podniků topenářské techniky v provozu 360 tisíc starých kotlů a v tuto chvíli jich zbývá ještě asi 150 tisíc.

Jak poznat kotel zakázané třídy?

Jak ale poznáte, že právě ten váš kotel patří mezi zakázané? Údaj o emisní třídě najdete na štítku, který by na něm měl být.

Jestliže už na kotli není, můžete nahlédnout do jeho dokumentace – ovšem většinou jde o hodně letité kotle, takže ani tu už nemusíte mít. Rozhodně byste ale měli mít protokol o kontrole kotle na tuhá paliva, která musí proběhnout každé tři roky. O ní dostanete záznam, v němž je samozřejmě i typ kotle.

Leccos napoví třeba i rok výroby kotle – rozhodně byste měli vyměnit kotel, který byl vyroben před rokem 2000. Do toho roku se totiž kotle žádnou emisní třídou neoznačovaly, a patří tak do kategorie zakázaných. Od roku 2014 se třída 1 a 2 už nesmí prodávat - takže pokud je kotel mladší, měl by být v pořádku. Od roku 2018 už se nesmí prodávat ani kotle 3. třídy.

Emisní třídy kotlů

Pro upřesnění – emisní třída je určována podle toho, kolik škodlivých emisí kotel vypouští. Asi znáte podobné označení automobilů. Kotle mají 5 emisních tříd a je dobré vědět, že označení 1 až 5 není jako ve škole, ale naopak – jedničku dostaly kotle s nejvyšším množstvím emisí a nejnižší účinností. Kotle páté emisní třídy jsou naopak ekologické.

Foto: alexgo.photography, Shutterstock.com

Kotle vyrobené před rokem 2000 už také nesmíte používat, i když emisní třídu uvedenou nemělyFoto: alexgo.photography, Shutterstock.com

Stát vám na nový kotel přidá

Stát se snažil motivovat majitele starých kotlů dotací na pořízení nového typu vytápění. „Program Kotlíkových dotací lze využít už od roku 2015, za tu dobu jsme podpořili výměnu zhruba 130 tisíc starých kotlů,“ říká Veronika Krejčí, mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Aktuálně lze využít program Nová zelená úsporám Light, který od začátku září nabízí podporu sociálně ohroženým skupinám, jako jsou starobní důchodci nebo domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Tato dotace může pokrýt až 90 % nákladů.

Nadále dostupný je i program Nová zelená úsporám, který může pokrýt až 50 % uznalých nákladů.

S výměnou kotle spěchejte

Jestliže stále topíte v kotli, který už je zakázaný, měli byste se co nejdřív postarat o jeho výměnu. Pokud uvažujete o dotaci, musí jeho instalaci provést odborná firma, kterou může být aktuálně problém sehnat. „Příprava kotelny, likvidace starého kotle a vyřízení dotace vyžadují čas a odbornou pomoc a v topné sezoně bývají topenáři velmi vytížení a nemusí na vás mít čas,“ poznamenává Jan Tihelka, marketingový ředitel Blaze Harmony, společnosti vyrábějící kotle.

Proč se zakazují kotle na tuhá paliva?

Opatření, včetně zákazů kotlů s přílišnými emisemi, jsou nutná hlavně kvůli tomu, že se kvůli nim dostává do vzduchu polétavý prach. „ČR je podle studie barcelonského Ústavu globálního zdraví (ISG) mezi třemi zeměmi v Evropě, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel, za Itálií a před Polskem. Polétavý prach je na první pohled neviditelný, vznáší se ve vzduchu několik hodin a ty nejmenší částice někdy i několik týdnů. Větší částice prachu zachytí naše nosní sliznice, ty menší až naše průdušky a celé dýchací ústrojí,“ říká Lukáš Rom z firmy Kärcher. Polétavý prach, to jsou různě velké a těžké částice různých látek, kterým trvá různě dlouho, než se usadí. Tvoří ho většinou sírany, amonné soli, uhlík, některé kovy, dusičnany, případně i těkavé organické látky nebo polyaromatické uhlovodíky. Polétavý prach a celkově znečištěný vzduch může vyvolat i závažné dýchací problémy vedoucí až k astmatu či různým plicním chorobám včetně rakoviny plic. Navíc, jak se v poslední době ukazuje, může mít při dlouhodobém vdechování vliv i na vznik nebo rozvoj neurodegenerativních onemocnění.

Pokuty za zakázaný kotel

Pokud někdo, třeba vaši sousedé, upozorní obecní úřad, že se z vašeho komína valí tmavý a zapáchající kouř, musí úřad tento podnět prověřit. Mají to na starost úřady z rozšířenou působností.

Úřad vás pak požádá o předložení protokolu o kontrole kotle. Pokud zjistí, že je z hlediska zákona již zakázaný, může vám uložit jeho výměnu, zakázat jeho provoz anebo dát pokutu až 50 tisíc. A pozor, pokud kotel ani pak nevyměníte, můžete být pokutováni opakovaně! Za to, že nebudete mít protokol o kontrole, tedy pokud ji pravidelně nezadáváte, můžete dostat pokutu až 20 tisíc.

Načítám