Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od chvíle, kdy šly ceny energií nahoru, neustále slyšíte, že byste měli stáhnout topení na rozumné (tedy ekonomicky rozumné) hodnoty. Co když je vám ale pak chladno, a když si na chvíli sednete k televizi nebo ke knížce, potřebujete se nějak zahřát? Pro tu chvíli je skvělé dát si třeba čaj, kávu nebo svařák. Anebo si můžete pořídit interiérové doplňky a vybavení z materiálů, které jsou příjemné a hřejivé na dotek. Máme pro vás pár tipů, co vybrat. A aby vám pak zahřívací pomocníci dlouho sloužili, nabízíme „opáčko“, jak se o ně správně starat.
Jak se starat o kožešiny
Skvělý materiál, který lze použít v zimě místo koberečku před sedačkou, ale třeba i na podsedák židle či na křeslo, to je pravá kožešina. Jestli si ji pořídíte, pak byste se o ni měli řádně starat, aby vydržela dlouho jako nová. Znamená to, že byste ji měli:
- Jednou týdně vyklepat a protřepat, abyste odstranili případné drobky nebo nečistoty a také aby se mohl znovu postavit její vlas.
- Dle potřeby ji luxovat.
- Asi jednou za 14 dní pročesat kartáčem, který se jinak používá na psí srst, nebo hřebenem s většími mezerami mezi zuby.
- Neprat ji ani zbytečně nemáčet, jestli potřebuje vyčistit, pak odborně. V nezbytných případech použijte speciální čisticí přípravek a důsledně dodržujte návod k použití.
- Je-li kožešina barvená, nedávejte ji třeba na světlý gauč nebo koberec, protože může pouštět a podklad obarvit.
Jak čistit umělou kožešinu
Mnoho lidí vyměnilo přírodní kožešiny za umělé - někdo kvůli vztahu ke zvířatům, jiný z praktických i finančních důvodů. Moderní umělé kožešiny jsou vzhledem srovnatelné s pravými, ale jsou daleko levnější a výrazně lépe se udržují. Pokud to výrobce dovoluje, dají se prát v pračce. Ručně je perte samostatně, ve vlažné vodě a jen s přidáním mýdla nebo přípravku na jemné materiály. Chovejte se jako při praní svetru: tedy žádné velké mechanické namáhání, spíš nechat odmočit, pak pořádně a zároveň jemně vymáchat, abyste odstranili prací prostředek, a nechat uschnout volně mimo přímý zdroj tepla. Vždy se řiďte doporučením výrobce!
Jak prát mikroplyš a mikroflanel
Na zimní období se hodí i ložní prádlo či huňatá deka z mikroplyše nebo mikroflanelu. Na výrobcích najdete doporučení, jak se o ně starat, ale obecně platí, že tyto materiály stačí prát na 30–40 °C a bez aviváže. Nejenže jsou velmi příjemné na dotyk a hřejivé, ale navíc velice rychle schnou. Většinou lze tyto materiály sušit i v sušičce, ale vždy na šetrný program. Naopak by se neměly žehlit! Kvalitní mikroplyše nepouštějí chloupky, takže se většinou hodí pro alergiky. Někdy jsou mikroplyšové deky označovány i jako „beránkové“.
Jak prát fleece
Fleecové materiály perte jen při 30 °C a nikdy nepoužívejte aviváž – stejně jako u mikroplyše by se slepila vlákna a přestal by být nadýchaný. Potřebuje pořádně vymáchat, aby v něm nezůstal prací prášek, lepší je proto volit tekuté prací prostředky.
Jak prát vlněné deky
Deky z pravé vlny vás opravdu zahřejí, nicméně se jedná o docela velkou investici, takže se vyplatí dodržovat doporučení výrobce: většinou zahrnuje praní do 30 °C a použití speciálních pracích prostředků na vlnu.
- Zvláštní kapitolou jsou „mega či giga“ vlněné deky, které se pletly na rukou. Jelikož jsou z velmi silného vlákna a hodně nasáknou vodou, je jejich praní náročnější. Voda by měla být skoro studená, používejte minimum nebo žádný prací prostředek, deku neždímejte násilím, ale vymačkejte třeba s pomocí ručníku a nechejte uschnout volně rozloženou. Ideální je tedy počkat na teplejší počasí, ale nedávat ji schnout přímo na prudké slunce. Neperte ji moc často, ale jen vyklepávejte a můžete ji i opatrně vysát.
Jak prát bavlněné deky
Mezi velmi oblíbené patří bavlněné deky. I ty potřebují šetrné zacházení, protože bývají vyrobeny z česané bavlny, která je tenká a jemná. Proto pro ně také platí praní na 30 °C a neměli byste je ani příliš ždímat, ani dávat do sušičky – a raději je nežehlete.
Fotogalerie: Do čeho se doma zachumláte?
Nechte se inspirovat pěknými i šikovnými možnostmi na „zimní výbavu“ bytu či domu. Zcela jistě najdou využití po celý rok.