Článek
Televizní moderátorka, herečka a zpěvačka Gabriela Partyšová pochází z Brna. Vyrůstala v paneláku, deset let strávila v centru Prahy po podnájmech a teď už 19 let žije spokojeně na venkově za Prahou. V domě bydlí se svými rodiči a synem. „Třígenerační bydlení nám všem vyhovuje, rodiče jsou blíž vnoučatům – do nedalekého Benešova se totiž provdala i moje sestra. Přijde mi to přirozené,“ říká.
Kanadská dřevostavba
„Pozemek jsme si pořídili s prvním mužem asi před 19 lety. Věděla jsem, že budu chtít děti, takže se ‚výběh‘ za Prahou bude hodit. Rozhodli jsme se pro kanadskou dřevostavbu. A protože jsme si nevybrali z typových domů, nechali jsme si udělat dům přesně podle našich představ tak, aby sem krásně zapadl,“ vzpomíná Gábina Partyšová.
Konstrukční systém těchto dřevostaveb pochází z dob novodobého osidlování Severní Ameriky. Tvoří ho hoblované fošny o stejné tloušťce, nejčastěji jde o severské smrkové či borovicové dřevo s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi.
Chytrá řešení na dlouho
Dispozičně jde o nepodsklepený bungalov 6+kk s velkorysou obytnou plochou 320 metrů čtverečních. Vytápění (po celém domě je rozvedeno podlahové topení) a ohřev teplé vody pro domácnost i vnitřní bazén má na starosti tepelné čerpadlo a fotovoltaika.
„I po těch letech funguje dům neuvěřitelně. V létě je tu i bez klimatizace relativně chládek, v zimě stačí málo a je tu krásně teplo. Vnitřní bazén je dobře odvětrávaný. Díky tomu, že je v něm slaná voda, není po domě cítit bazénová chemie. Mrzí mě snad jen to, že nemáme sklep a půdu, ale člověk zase alespoň nehromadí tolik věcí,“ pochvaluje si Gábina Partyšová.
Potůček a sekvoje na zahradě
Zejména v létě žije rodina především venku – hned za plotem je navíc les. Zahrada má 3700 metrů čtverečních a patří k ní tenisový kurt. Kromě potůčku, jezírka, katalpy, hortenzií a popínavé růže, která je chloubou Gabrieliny maminky, tu roste skutečná rarita – několik vzrostlých sekvojí.
Zasadili je hned po dostavbě domu jako metrové stromky a dnes mají téměř deset metrů, což je v našich zeměpisných šířkách neobvyklý úkaz.
Terasa jako letní obývák
Dřevěná terasa je to jediné, co bylo potřeba po 19 letech vyměnit. „Údržba byla náročná, proto jsme sáhli po bezúdržbové kompozitní. A dobře jsme udělali. Venku totiž trávíme celé léto, terasa je vlastně naším letním obývacím pokojem. A už nás v něm nečeká žádné broušení nebo natírání, žádné třísky a také žádné skvrny. Všechno se dá opláchnout zahradní hadicí nebo setřít hadříkem,“ těší moderátorku.
Terasa má na povrchu tenkou vrstvu PVC, takže je skutečně zcela bezúdržbová a nezůstávají na ní mastné skvrny od opalovacího krému nebo třeba z grilování. A odpadá i olejování, impregnace proti hnilobě a škůdcům nebo dokonce broušení povrchu. „U Gabriely jsme realizovali 42 metrů čtverečních terasy a díky mimořádné odolnosti na ni dáváme záruku 25 let,“ dodává Petr Klaban, technický a produktový manažer belgického výrobce Deceuninck.
Chci, aby bylo útulno
S interiéry rodině před nastěhováním pomáhal známý architekt Mojmír Ranný, na jehož doporučení hodně dali. „Jeho nápad byl převést venkovní cihlové obložení i do interiéru a zkombinovat ho s dalšími materiály včetně kožené sedací soupravy a křesílek, která měla původně růžovou barvu, ale nedávno jsme je nechali přečalounit,“ popisuje Gábina Partyšová.
„Já vlastně nemám nijak velkou potřebu obklopovat se drahými uměleckými předměty, takže jich tu od té doby moc nepřibylo. Chci, aby doma bylo útulno, a je pro mě důležitější, s kým tam jsem než věci kolem,“ uzavírá sympatická dáma.