Článek
Podkrovní byt v Malé Štěpánské u pražského Karlova náměstí koupil majitel, významný český lékař žijící dlouhodobě ve Spojených státech, na konci devadesátých let minulého století a s rodinou ho využívá během pobytů v Česku. V době koupě se jednalo o novou půdní vestavbu, která se ovšem léty používání opotřebovala, a vznikly zde i technické závady. Majitelé zároveň přestali být spokojeni s vnitřním prostorem (byl příliš složitý) a také interiérem, protože rychle zestárl.
Složitý proces se šťastným koncem
Rozhodli se tedy pro rekonstrukci, kterou pro ně navrhlo a zrealizovalo architektonické studio Skutek architecture. „Úprava měla interiér pročistit a k tomu jsme přidali rozšíření galerie zakončené velkým výhledovým oknem na panorama Hradčan, které obohatilo štítovou stěnu nárožního domu s eklektickým průčelím ze sklonku 19. století,“ uvádí architekt Ondřej Dvořák.
Za největší oříšek považují architekti délku a složitost procesu povolení stavby, což se lidem žijícím v zahraničí těžce vysvětlovalo. „Souvisejícím oříškem byla nutnost přesvědčit zástupce památkové péče, že se jedná o kvalitní architektonický počin navázaný na konkrétní dochovanou stavební situaci a že nepoškodí estetický výraz historického domu a na něj navazující kulturní památky,“ doplňují k tomu.
Nevhodná dispozice a stísněný dojem
Užitná podlahová plocha bytu je 100 metrů čtverečních. Ve spodní části se dříve procházelo obývacím pokojem do hlavní ložnice, přičemž koupelna byla nevhodně přístupná z kuchyňského koutu. V ložnici byl pak nedostatek úložných míst.
„Kuchyňský kout byl malý, skrumáž nábytku působila stísněně a stejný dojem vyvolával také vstupní prostor – malá předsíň, malá a nevhodně uspořádaná denní koupelna s toaletou a sprchou, za kterou bylo zakryté původní velké okno,“ vypočítávají architekti.
Otevřít, prosvětlit, zjednodušit
Rekonstrukce nejen otevřela a prosvětlila prostor, ale také navýšila a zjednodušila úložné kapacity bytu do formy jediného prvku ze světlé jasanové překližky, který je umístěn ve středu dispozice. Stěny tohoto prvku se natáčejí do všech stran a místností a jsou provázané se systémem posuvných dveří.
„Kromě úložných míst stěna skrývá technický prostor s kotlem, jsou do ní vestavěné kuchyňské spotřebiče a v koupelně pokračuje obkladovými panely stěn a vany z voděodolné překližky,“ doplňuje architekt Jiří Matys.
Místo skladiště příjemný prostor
Horní úroveň s galerií nabízela přístup k horní ložnici pro hosty po mlynářských schodech, avšak prostor nebyl využíván a zbylo z něj jen skladiště k odkládání nepoužívaného vybavení. Změna galerie a schodiště místo zatraktivnila, zpřístupnila a lépe provázala s hlavním obytným prostorem.
„Horní nábytková stěna zakrývá úložný a technický prostor s mezistropní klimatizační jednotkou a s východem na střechu. Perforace mořených překližkových desek do interiéru propouští světlo z prosklení za nimi a čistě bílé povrchy se světle šedou polyuretanovou podlahou efekt prosvětlení zesilují,“ dodávají architekti. Výsledkem je příjemný a funkční prostor, kam se majitelé znovu rádi vracejí.
Vizitka ateliéru
Autory návrhu jsou O. Dvořák, J. Matys, V. Martínková, Z. Pech, M. Gál a T. Strnad z ateliéru Skutek architecture, který vznikl v roce 2004 pod vedením tvůrčího dua Ondřeje Dvořáka a Jiřího Matyse. Návrhy vznikají z důkladného prověření vizí, hledání podstaty vztahů mezi lidmi a prostředím a jejich rovnováhy. Více na stránkách Skutek.cz.