Článek
Možná si ji pamatujete z babiččina obýváku anebo z chodby školy či polikliniky. Právě tam před pár desítkami let stávaly obrovské monstery. Teď se jejich obliba vrátila a patří mezi nejvíc trendy pokojové rostliny. Dnes ovšem už nejde jen o dobře známé sytě zelené giganty, ale nově i o množství dalších krásných a zajímavých druhů.
Nejoblíbenější druhy monster
Monstery patří mezi árónovité, které jsou domovem v oblasti vlhkých tropů Jižní Ameriky, ale i v horských oblastech Kostariky nebo Panamy. Tyto vznešené rostliny jsou zdobné hlavně listem. Existuje jich asi 40 druhů a liší se velikostí listů, délkou, kterou dorůstají, ale také tím, jestli se pnou, nebo dělají převis.
Vybírat mezi monsterami můžete nejen podle velikosti listů, ale i podle jejich barvy – mohou být nejen sytě zelené, ale i světlejší či panašované. Hodně lidí si druh volí i podle toho, jak velké jsou na listech výkroje.
Jaké druhy jsou k mání? Ve fotogalerii si prohlédněte monstery, které u nás v obchodech najdete nejčastěji.
Jak kvete monstera
Ne každý se květu u monstery dočká, ale stát se to může. Jedná se o palici obalenou toulcem, a její plody jsou pak dokonce jedlé. Ale raději to nezkoušejte!
Jaký substrát pro monstery
Monstery patří mezi rostliny, které se hodí i do tmavých bytů a jen tak něco je nezničí. Přesto však mají i ony svoje potřeby. Mezi zásadní patří správný substrát: má být vzdušnější a humózní, aby dobře propouštěl vodu. Jak ho namíchat? Skvěle se hodí směs zeminy, perlitu a kokosových lupínků.
„Můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny s podílem perlitu pro provzdušnění půdy smíchaný například s kokosovými lupínky. Můžete se obejít i bez nich, pokud na dno květináče uděláte drenáž třeba z keramzitu. V případě přelití voda částečně proteče a kořeny neuhnijí. Zároveň celkově lépe dýchají,“ radí Martin Seidl z webu Dej mi pokojovku DMP. A to je důležité, protože monstery jsou na přelití citlivé.
Problémy při pěstování monstery
Jestli se monsteře daří, lze posoudit především podle listů. Jak poznáte, co jí chybí?
- Osychání a hnědnutí okrajů listů: Rostlinu trápí nedostatečná vzdušná vlhkost, potřebuje rosit, sprchovat, ideálně v její blízkosti umístěte zvlhčovač.
- Žloutnutí a hnědnutí listů: Je to důsledek přelévání. „Rostlinu může trápit i nedostatek živin. Pokud ovšem listy současně vadnou a objeví se hniloba, je to jasný signál přelévání,“ říká Martina Malinová, spolumajitelka firmy Gardners.
- Listy nejsou děrované: Monstera je buď mladá a listy se ještě nezačaly prořezávat, nebo to může být i nedostatkem světla, chladu, živin nebo vody.
- Opadávání listů: Když občas nějaký list odpadne, je to přirozené. Začne-li se to dít ve velkém, pak to bývá následek přelití nebo přílišného tepla (např. v zimě v blízkosti topení).
- Vytahování do výšky: Rostlina nemá dost světla, potřebuje přemístit.
Monstera jako inspirace
Monstera se vrátila nejen do interiérů jako oblíbená, skoro nesmrtelná pokojovka, ale její ozdobně vykrojené listy se staly inspirací i pro návrháře bytových doplňků nebo textilu. Jsou totiž velmi působivé! Zajímavý efekt získáte, když v místnosti, kde monsteru pěstujete, umístíte ještě její zpodobnění, ať na povlaku dekoračního polštářku, na dece, nebo obrázku.