Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve Vile nad městem, jak dům pojmenoval jeho autor architekt Ivan Jarina, žijí manželé Mirka a Juraj. Oběma je kolem 60 let a jejich dvě dospělé děti s rodinami už k nim zavítají jen občas na návštěvu.
„Vždycky jsme toužili po přízemním domě s větším pozemkem a pěkným výhledem do přírody. Když se tedy naskytla příležitost koupit pozemek nad naším městem, Dolním Kubínem, kde už byla dokončená výstavba silnice, neváhali jsme. Vzdali jsme se bydlení v řadovce a také chalupy v nedaleké vesnici, přestože jsme k oběma místům měli citový vztah. Ačkoli už jsme byli oba těsně před důchodem a věděli jsme, že musíme hodně obětovat, aby se nám náš sen o dřevostavbě splnil,“ vzpomínají majitelé.
Těšení už od prvních náčrtů
Zvažovali pro a proti. Věděli, že postupem času jim bude ubývat energie a životní síla. Tu jim v této chvíli dodal rozhovor s architektem, který už dříve navrhl dřevostavbu pro jejich dceru. Seznámili se blíže s ním i jeho manželkou Moan. Odborníci zjišťovali, co se klientům líbí, kde rádi tráví volný čas i jak pracují, a pak jim na míru vytvořili projekt, který Mirce a Jurajovi už v prvních náčrtech dodal chuť do realizace.
Výhledy, co neomrzí
„Navržená stavba působí uceleným dojmem, je kompaktní. Preferovali jsme orientaci budovy s hlavními výhledy na přírodní scenerii a s bonusovým výhledem na okolní horské dominanty. V exteriéru je dům kompletně obložený dřevem, které doplňuje kontrastní tmavě šedé oplechování střech a okenních rámů,“ popisuje architekt Ivan Jarina. Jižní terasu a čelní prosklenou část fasády v přízemí vhodně stíní jak střecha, tak venkovní rolety, což je vzhledem k proměnlivému klimatu v regionu velmi potřebné.
Velký prosvětlený interiér
Celková užitná plocha domu je téměř 174 metrů čtverečních. Ústřední obytný prostor je navržený velkoryse, prosvětluje ho sluneční světlo. Je vertikálně otevřený až po střechu, a tím vizuálně propojený s galerií a schodištěm.
Pokoj pro hosty je umístěný v diskrétní části u vstupu, toalety a technické místnosti a patří k němu samostatný sprchový kout s umyvadlem. Ložnice majitelů je přístupná z kuchyně a jídelny, má vestavěnou šatnu a přímý vstup do koupelny s infrasaunou. Stejně tak ložnice v patře má svou vlastní koupelnu, do pokoje se vstupuje z obytné galerie s plochou větší než 18 metrů čtverečních.
Sever jako inspirace
Majitelé si přáli navrhnout čistý interiér, tak aby získali i dostatek prostoru pro své obrazy. Styl zařízení, barvy a materiály vybírali co nejjednodušší. Velmi se tu realizovala i sama investorka, která má blízko k severskému stylu, má ráda dřevo, světlé barvy, spíše přírodní materiály a pokud možno žádné velké kontrasty.
Ve velké míře se tu proto uplatnilo dřevo: například podlahy v celém domě jsou dubové a také nábytek je vyrobený převážně z masivního dřeva. Osvětlení a další zařízení vybírali cíleně převážně od slovenských a českých výrobců.
Splněný sen
„Zanedbatelný nebyl ani komplexní návrh vnitřní techniky s využitím obnovitelných zdrojů včetně pasivních solárních zisků spolu s nadstandardní tepelnou ochranou. Dům tak v sobě spojuje nadstandardní uživatelský komfort se smysluplnými náklady za provoz,“ dodává architekt.
Co je ale vůbec nejdůležitější, Mirka a Juraj jsou tu opravdu šťastní: „Dům a žití v něm je úžasné, v létě i v zimě. Vše dotváří krásná zahrada s jednoduchými travnatými plochami a nemalou měrou k našemu nadšení přispívá výborně naprojektovaná terasa orientovaná na jižní stranu, ale zároveň chráněná proti slunci. A jak se ukázalo, ani po přestěhování nejsme v domě sami, často nás navštěvují přátelé a toto místo nám navíc darovalo i skvělé sousedy z obou stran.“
Vizitka ateliéru
Ateliér Van Jarina se věnuje širokému spektru staveb. Od projektování rodinných domů (většinou dřevostaveb) přes architektonické a inženýrské řešení velkých stavebních projektů až po urbanismus a krajinnou architekturu. V současnosti se s velkou radostí zabývají převážně obnovou národních kulturních památek. Více na www.jarina.sk.