Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hyacinty patří mezi nejoblíbenější květiny jara a kromě jejich elegantního vzhledu potěší i podmanivou vůní. Na trhu je najdete v mnoha barevných variacích a vždy působí noblesně, až jako ze šlechtického roku. Kdysi patřily mezi květiny, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší, protože jsou původem z Asie a dovoz byl drahý. Naštěstí dnes si je může dovolit každý a byl by snad i hřích toho nevyužít a nekoupit si jich pár domů.
Jak se starat o hyacinty
Jestliže si kupujete zrychlené cibulky hyacintů s již rozkvetlým květem, můžete se těšit na minimálně tři týdny v jejich společnosti. Co dělat, aby vydržely co nejdéle?
- Potřebují místo, kam svítí rozptýlené slunce, kde není příliš teplo a průvan – ten způsobuje žloutnutí listů.
- Dopřejte jim dostatečný přísun vláhy, ale až je budete zalévat nebo rosit, tak se vyhněte květům, protože ty to nemají rády a mohou uhynout.
- Ideální teplota je pro ně 16–20 °C.
- Pokud si koupíte cibuli jen s náznakem listů a čekáte až rozkvete, nezapomeňte ji občas otočit, aby rostla rovnoměrně a nevyklonila se směrem ke světlu.
- Jestliže je chcete dát do nádob ven, chraňte je proti jarním mrazíkům, třeba netkanou textilií, protože mráz poškozuje květy a vrcholy listů.
Co s odkvetlými hyacinty?
Až květ odkvete, ustřihněte ho a listy ponechejte do doby, než samy zežloutnou a zaschnou. Pak je odstřihněte, cibuli vyndejte ze substrátu a nechejte na tmavém a chladnějším místě do podzimu, kdy se vysazují do země (lze do záhonu i nádoby) do hloubky 10–15 centimetrů. Víc se dozvíte v článku Jak pěstovat na jaře hyacinty: Poradíme vám!
Jak hyacinty naaranžovat?
Hyacinty jsou krásné a svým květem a barevností tak výrazné, že nepotřebují další vylepšování - tady je pár tipů, kde jim to bude slušet.