Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Třicátnice Míša koupila byt ve starém činžovním domě v pražských Vršovicích, který byl postaven v letech 1926–1927. Navrhl ho známý architekt František Albert Libra ve slohu moderního purismu a celý soubor domů je pod památkovou ochranou.
Úprava dispozice
Byt má kolem 50 metrů čtverečních a v průběhu let v něm došlo k několika změnám (poslední majitelé například měli v každé místnosti jinou podlahu). Prostor byl navíc hodně členitý a na to, kolik je v něm oken, působil tmavě. Výhodu naopak představovalo to, že původní okna již prošla rekonstrukcí.
Nová majitelka se nastěhovala s tím, že bude potřeba celková přestavba. Přála si interiér víc otevřít, toužila po vaně i sprchovém koutu, po dostatku úložných prostor i světlých míst pro své rostliny a také po plnohodnotné kuchyni, protože ráda vaří. Totální proměnu pro ni navrhly a realizovaly designérky Romana Jašková a Kristýna Kouřilová ze studia Muck a z dispozice 2+1 vytvořily 2+kk. Prostor se tím víc otevřel a rozdělil na jednotlivé funkční zóny.
Odolná podlaha
Různé povrchy kompletně sjednotili na jednotnou dřevěnou třívrstvou podlahu odolnou proti poškrábání, protože majitelka má psa. „Bylo také nutné vyměnit vafky, po úvaze s klientkou jsme se nakonec rozhodly pro podlahové topení. Plyn tak zůstal pouze v kuchyni na vaření. Mrzí nás, že se nezachovala původní kachlová kamna, ale dispozičně se nám nehodila, a navíc byla nefunkční,“ říká designérka Romana Jašková.
Koupelna zcela nově
Zcela se zrušila také původní koupelna, nově vznikla menší se sprchou a pračkou vedle toalety, a vysněnou vanu má tak majitelka poměrně netypicky přímo v ložnici. „Klientka trvala na vaně, ale zároveň chtěla malý sprchový kout, kde by mohla mýt psa. S toaletou jsme kvůli odpadu hýbat nemohli a větší koupelna se nám do těchto míst nevešla. Vana tak vlastně stojí v místě původní koupelny, ale je součástí ložnice. Proto se také v celém bytě objevuje i dlažba – má funkci jak pod vanou, tak v kuchyni a části vstupu,“ vysvětluje Romana Jašková.
Kombinace nábytku na míru a typových dílů
Celková rekonstrukce byla finančně náročnější, než na začátku předpokládali, museli proto s rozpočtem nakládat rozvážně a například u nábytku vymyslet dostupnější řešení. „Na míru je samozřejmě vyrobené spaní pod oknem, ale doplňují ho skříně IKEA. Stejně tak jsme tam pořídili korpusy do kuchyňské linky a doplnili je dubovými dvířky a otevřenou skříňkou od truhláře. Myslím, že se nám typový nábytek povedlo začlenit tak, že na první pohled není poznat, že by celý interiér nebyl vyrobený na míru. Důležité je, že jsme se vešli do budgetu,“ uzavírá designérka.
Vizitka studia
Studio Muck založili v roce 2013 Romana Jašková, Kristýna Kouřilová a Ondřej Červený, a to už během studií na Umprum v Praze. Jejich práce se zaměřuje na návrh interiéru od základní dispozice prostoru přes stavební úpravy a návrh nábytku na míru až po výběr vybavení. Navrhují také solitérní produkty. Více na www.muck.cz.