Článek
Malířská společnost a autorita v oblasti barev Pantone svou barvu roku vyhlašuje již více než dvacet let. Při vybírání toho pravého tónu se schází odborníci ze všech různých oborů a na základě analýzy aktuálního společenského dění volí odstín, jež bude v dalším roce ovlivňovat umění, design, interiéry, módu i každodenní život.
Zatímco letos vládla klidná, harmonická a duchovní modrofialová s přízviskem Very Peri, v roce 2023 se do popření prodere vášnivá červenorůžová pojmenovaná Viva Magenta. Čím se vyznačuje, jak má působit a kam se hodí v interiéru?
Vzhůru do nové kapitoly
Barvy ovlivňují lidskou psychiku, vnímání tepla, chuť k aktivitám i jídlu a mnozí věří, že mohou pomáhat s léčbou bolesti a zvládáním některých problémů.
Vznešená červená je symbolem energie, vášně, sebevědomí a síly. Podporuje zájem o nejrůznější činnosti, snižuje únavu a podněcuje ke změnám. Při colorterapii se používá ke zmírňování depresí, chronického nachlazení, chudokrevnosti a zánětu kloubů či tlustého střeva.
Růžová je naopak barvou jemnosti, zdrženlivé elegance, volnosti a lásky. Zvyšuje kreativitu, radost ze života a klid.
Jejich spojení v podobě odstínu Viva Magenta (Pantone 18-1750) vyzařuje elán, energii a život. Symbolizuje statečnost a odvahu, podporuje optimistickou a veselou náladu, dokáže povzbudit ducha a pomáhá s budováním vnitřní síly. Ideální je pro každého, kdo chce v životě začít novou kapitolu.
S množstvím to nepřežeňte
A právě to z ní podle společnosti Pantone dělá perfektního kandidáta pro rok 2023. Letošní rok byl plný nepříjemných změn i událostí, a protože ze všeho ještě bohužel nejsme venku, měla by nám Viva Magenta dodat tak potřebnou energii, navést nás na co nejlepší možnou cestu a pomoct nám přijmout sebe sama.
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně výraznou barvu, je s ní v interiéru nutné zacházet opatrně. V nadměrném množství totiž může vyvolávat agresivitu a stres, opticky zmenšovat prostory a působit stísňujícím dojmem.
Do obýváku ano, v ložnici opatrně
Pro své schopnosti rozproudit konverzaci, povzbudit aktivitu a vyvolat chuť k jídlu se hodí zejména do obývacích pokojů, jídelny a kuchyně.
V ložnici a koupelně záleží hlavně na vaší povaze a životním stylu – pokud máte problémy vstát z postele, při ranním čištění zubů pomalu usínáte a na dlouhé relaxování si příliš nepotrpíte, nejspíš pro vás bude tou správnou volbou. V opačném případě si však její použití rozmyslete, neboť by vám mohla narušit odpočinek a spánek.
Hodí se hlavně na menší plochy
Hlavní zásadou při používání červenorůžové je zvolit ji jako barvu pouze pro jeden výrazný prvek. Může jím být sedačka, jedna ze stěn, komoda, závěsy nebo třeba kusový koberec. Zbytek místnosti je dobré sladit do světlých neutrálních tónů, které prostoru dodají světlo a vzdušnost.
Toto pravidlo je zásadní v menších místnostech. V těch větších a dostatečně osvětlených můžete být odvážnější a k dominantnímu solitéru zvolit i několik menších doplňků ve stejné barvě či v jejích odstínech. Skvěle se hodí například na rámy u obrazů a zrcadel, vázy, květináče, dekorační polštářky a deky.
I ve velkých prostorách ale raději zapomeňte na to, že byste tuhle sytou barvu použili na více větších ploch, tedy na stěnu plus koberec nebo velkou skříň. Místnost by pak působila až příliš přeplácaně, chaoticky a stísněně.
Dokonalé kombinace
Syté červenorůžové to sluší především s neutrálními barvami, jako je bílá, slonovinová, smetanová a světlounce šedá. Zjemnit ji dokážou chladné pastelové barvičky, dobrou volbou je velmi světle zelená.
Poměrně zajímavou kombinaci vytvoří s tmavšími odstíny, mezi něž patří olivová, šedá nebo dokonce černá, zde si ovšem dejte pořádný pozor na množství a obě barvy volte raději na doplňky či menší plochy.