Hlavní obsah

Co se starou elektronikou? Do koše nepatří, raději ji darujte nebo pošlete zdarma k recyklaci

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Dostali jste od Ježíška novou mikrovlnku nebo varnou konvici a teď přemýšlíte, co udělat s jejich starými předchůdci? Rozhodně nepatří do popelnice nebo kontejneru, máme pro vás hned několik daleko lepších řešení!

Článek

Kam s elektronikou, kterou už nechcete? Mobily, kuchyňští pomocníci, televize, přehrávače či vysavače nepatří do směsného odpadu – a to ani menší spotřebiče, které by se do popelnice nebo kontejneru vešly. Jak s nimi tedy správně naložit?

Proč nedávat elektroniku do směsného odpadu?

I když to vypadá na první pohled jako nejsnazší řešení, nevyhazujte spotřební elektroniku do směsného odpadu. Je to velká zátěž pro životní prostředí, ale i plýtvání cennými surovinami, protože elektronika obsahuje drahé kovy a další cenné materiály, které lze vrátit do oběhu.

Elektroniku pošlete zdarma na recyklaci

Jestliže se ve vašem okolí nachází sběrný dvůr a máte možnost tam starý elektrospotřebič dopravit, pak je to dobrá volba. Sběrných dvorů je dostatek a většinou je jejich využití pro obyvatele městské části nebo obce zdarma. Ze sběrného dvora pak spotřebič putuje na recyklaci.

Jestliže nemáte sběrný dvůr v dosahu, můžete menší kusy zabalit do tašky, krabice nebo tašky (je nutné dodržet maximální hmotnost 15 kg a velikost balíku 50 × 50 × 50 cm) a odevzdat v rámci nové služby Rebalík. Po vyplnění objednávkového formuláře na webu Rebalík dostanete kód, jímž zásilku označíte a přinesete na podací místo Balíkovny – ať jde o Českou poštu, depo nebo externí Balíkovnu. Tam vaši zásilku převezmou a zdarma odešlou k recyklaci.

Foto: REMA systém

K recyklaci můžete starou elektroniku poslat zdarma přes službu RebalíkFoto: REMA systém

Co když je elektrospotřebič velký nebo jich máte víc?

Pokud by se vám elektrospotřebič nevešel do předepsané velikosti vhodné pro Balíkovnu, můžete využít projekt Buď líný. Stačí shromáždit minimálně 10 kilogramů elektroniky, vše zabalit a objednat si bezplatný svoz přímo od vás z domova.

  • Drobné elektrospotřebiče: Aby k vám svoz dorazil, musí jich být alespoň zmíněných 10 kg (maximum je 100 kg a maximální hmotnost jednoho balíku by měla být do 31,5 kg) a měli byste je vhodně zabalit. Pak zavoláte na číslo 840 550 650 a domluvíte si termín svozu – platí to pro města i vesnice po celé republice. Mezi drobné spotřebiče patří například vysavač, žehlička, varná konvice, mikrovlnka, počítač nebo notebook, kávovar, televize či monitor, sekačka na trávu, elektrické nářadí nebo světelné zdroje a podobně.
  • Velké elektrospotřebiče: V případě pračky, sušičky, sporáku, trouby nebo televize s úhlopříčkou nad 42 palců platí, že jejich hmotnost má být nad 100 kg. Nemusíte je nijak balit, ale musíte je postavit na vhodné místo například u plotu nebo na okraji silnice, kam může přijet nákladní auto, které danou věc odveze. Telefon pro objednání je stejný.

Staré, ale funkční darujte nebo prodejte

Co se zařízením, které je sice už starší, ale ještě by mohlo posloužit? Vy si jej sice můžete nechat na „co kdyby“, ale k tomu většinou nedojde a jen pak zabírá místo v šuplíku, skříňce nebo garáži. Takové spotřebiče můžete darovat charitě, nabídnout za odvoz třeba v rámci facebookové stránky vaší obce nebo městské části, ale také prodat nebo směnit v rámci swap skupin – jde o výměnu za něco, o co stojíte vy, třeba za dobrý čaj, ovoce a podobně. Vždy je výhodnější najít někoho v okolí, abyste nemuseli věc balit a posílat, ale mohli si ji předat osobně.

Použité zboží se nemusíte bát ani nakupovat, máte totiž také právo na jeho případnou reklamaci.

Načítám