Článek
Garsonka v pražských Holešovicích s podlahovou plochou pouhých 26 metrů čtverečních se stala královstvím mladé, pracovně velmi vytížené dámy. Usoudila, že jí nějaký čas nebude vadit žít v malometrážním bytě, chtěla ho ale mít zařízený funkčně, vkusně a minimalisticky.
Vkusný a nezahlcený
Návrh interiéru pro ni zpracovala architektka Aneta Dvořáková, které se podařilo vměstnat do něj všechny potřebné funkce, přesto byt udržet vzdušný a nezahlcený tak, jak si to klientka přála.
„Mnozí lidé si minimalistický styl představují jako chladný, neosobní a neútulný. To už ale dávno neplatí. Minimalismus si zakládá na světlých barvách, vzdušnosti, přírodních materiálech, menším množství věcí a doplňků, je ale přívětivý. A navíc se takový byt dobře udržuje a uklízí,“ vysvětluje architektka.
Neutrální a tlumené barvy
Velkou výhodou garsonky je krásné okno, navržené velkoryse přes celou fasádu, a podlaha s příjemným dřevodekorem. Architektka ponechala jako základní barvu bílou, přidala k ní však další neutrální a spíše tlumené barvy, jako je béžová, uhlově černá, tmavě šedá a jiné odstíny kamene. Například podlaha v koupelně imituje břidlici.
Obytnou část zútulňuje kusový vlněný koberec smetanové barvy, který pěkně souzní jak s přírodní dubovou podlahou, tak i se světlou rozkládací pohovkou. To vše architektka doladila lahvově zelenou šuplíkovou komodou, která celek pěkně doplňuje. Zelená barva se pak promítla třeba i do povlečení, které je zjemněno motivy větví a listů. Dalším barevně výraznějším prvkem jsou indigové zatemňující závěsy.
Přírodní materiály
„Nábytek jsem volila čistý, geometrický. Ve svých návrzích preferuji materiály, jako je dřevo, kov a sklo. Do tohoto bytu jsem ještě přidala dominantní solitéry v podobě dvou masivních hranatých špalků, které se dají přemisťovat a mohou plnit různé funkce,“ dodává architektka.
Květiny, obrazy i zrcadla
Důraz kladly obě dámy také na hezké detaily a dekorace, nebály se kombinovat nové doplňky s těmi starými, které mají minulost a duši. Jsou tu například květiny v závěsných nádobách a designových květináčích, obrázky, kovové dekorace a několik zrcadel.
„Ta společně s kovem používám ráda, protože lesklé povrchy odrážejí osvětlení. Je to určitý prvek hravosti a přenosu energie, což se kloubí i s feng šuej přístupem, kterému se snažím věnovat,“ vysvětluje Aneta Dvořáková.
Výsledkem je osobitý a harmonický interiér, ve kterém je radost bydlet. A jaká je architektčina rada při zařizování malých bytů? „Potvrdilo se mi, že je důležité dát všem věcem místo od samého začátku. I malometrážní interiér pak může působit čistě a stylově.“
Vizitka architektky
Ing. arch. Aneta Dvořáková se věnuje oboru architektura a design. Vystudovala Fakultu architektury na ČVUT, absolvovala i stáž v Mexiku. Již odmala si přestavovala dětský pokoj, na škole navrhovala výmalby tříd a stále přemýšlela o prostoru. Architekturu vnímá jako obor velmi komplexní, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu a je propojením mnoha oborů, technických znalostí i moderních poznatků. Více na www.anetadvorakova.cz.