Hlavní obsah

Tchynin jazyk: Pokojovka, která vydrží skoro bez vody a ve stínu!

Foto: Pawel Michalowski, Shutterstock.com

Foto: Pawel Michalowski, Shutterstock.com

Dřív byl snad v každé domácnosti, kanceláři, v čekárně u doktora i na chodbách škol. Řeč je o pokojové rostlině, která je známá jako tchynin jazyk, ale správně se jmenuje tenura (latinsky sanservieria). Dokáže přežít, když ji postavíte do tmavého kouta, ale i když ji zapomenete zalít…

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Tchynin jazyk, označení, které nezní zrovna lichotivě a stejně se jí říká třeba i v angličtině. V ostatních jazycích se pak také označuje jako ďáblův nebo hadí jazyk. Názvy si rostlina vysloužila kvůli dlouhým, špičatým listům, které jazyk opravdu připomínají. Ovšem jistě i proto, že je velmi odolná a v podstatě vám odpustí jakékoli zacházení. Navíc se po letech, vrací na výsluní zájmu, protože se skvěle hodí i do moderních interiérů.

Jak pěstovat tchynin jazyk

Tchynin jazyk, tedy tenura, patří mezi sukulenty. Vydrží dlouho bez vody, takže vám odpustí, když ji zapomenete zalít. Přílišná zálivka je naopak problém. Mohou mu uhnít kořeny a uhyne. Podle teploty vzduchu ho tedy zalévejte jednou za 14 dní až měsíc. V zimě, kdy je v klidovém režimu, stačí zálivka i jednou za šest týdnů.

  • Tchynin jazyk je vhodnou volbou i do místností nebo koutů, kde není moc světla, ale když ho dáte na světlo, poroste rychleji a jeho listy se vybarví. Jestli to máte chuť hned vyzkoušet, pak by měl být přechod na světlo postupný a nikdy ho nevystavujte přímému slunečnímu žáru, i když pár hodin na přímém slunci vydrží. Nestěhujte ho ale často, nemá to rád.
  • Má rád teplo, nejméně 18 °C, ale klidně zvládne 26–27 °C. Naopak nemá rád pod 13 °C.
  • Tchynin jazyk potřebuje propustnou půdu. Můžete ho i přihnojovat. Na jaře a v létě tak jednou za měsíc hnojivem na kaktusy nebo tím, které postupně uvolňuje živiny.
  • Tenura může i kvést – ne vždy, ale pokud se jí u vás bude dařit, může se objevit stonek a na něm malá bílá kvítka. Nejsou příliš nápadná a upozorní na sebe spíš příjemnou vanilkovou vůní než velikostí.
  • Existují desítky druhů tenur, liší se od sebe tvarem, výškou (některé mohou mít i dva metry) i barvou listů – od tmavě zelené po světle zelenou až žlutou.
  • Tchynin jazyk filtruje vzduch v místnosti a odstraňuje z něj toxiny. Doporučuje se umístit do ložnice, protože má schopnost přeměňovat oxid uhličitý v kyslík.
  • Listy tenury byste měli občas otřít, aby na nich nebyl prach. Přitom překontrolujte, zda na nich nejsou svilušky, které jsou spolu se štítenkami jedinými jejich škůdci.
  • Tchynin jazyk je náchylný na plísně, které ale většinou způsobí jejich pěstitelé přílišnou zálivkou.
Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Se zálivkou u tchynina jazyku opatrně - snese spíš sucho než přelití, to ho může zahubit!Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Jak namnožit tchynin jazyk?

Pokud už tchynin jazyk máte a chcete ho namnožit, stačí větší rostlinu při přesazování rozdělit. Můžete také vyrobit listové řízky - nechat zakořenit celý list, nebo jeho části. Vyberte zdravý list, vložte ho do vody a dejte nádobu s ním na světlé místo. Vodu dolévejte a jednou za dva týdny dejte novou. Až se objeví kořínky, počkejte, dokud nejsou alespoň centimetr dlouhé a potom zasaďte do květináče do propustného substrátu. Nově vysazenou rostlinu zalijte a umístěte na světlé místo, kam přímo nesvítí slunce.

Při odřezávání listu pro namnožení se nevyplatí uříznout ho jen část – nedoroste a nevypadá hezky.

Kdy přesazovat tchynin jazyk?

Tenura roste poměrně pomalu a o přesazení si řekne tak, že se kořeny začnou drát ze stávající nádoby třeba drenážními otvory. Pokud to budete ignorovat, může květináč i roztrhat. Přesazujte ji vždy do nového substrátu a udělejte to ideálně na jaře.

Je tchynin jazyk jedovatý?

Při manipulaci s tchyniným jazykem byste měli vědět, že obsahuje alkaloidy a saponiny, tedy látky, které mohou vyvolat zvracení, bolesti břicha a podobné příznaky. Je tedy jedovatý a měli byste vždy dohlédnout na to, abyste zabránili dětem se ho zbytečně dotýkat natož ho žvýkat. Otrávit se mohou i domácí zvířata.

Načítám