Článek
Vilu s bazénem a dvěma domky zakoupili majitelé, rodina se třemi dětmi, před několika lety. Přestože má sloužit jako letní rezidence, využívají ji po celý rok. Není divu, zdejší středozemní klima a celoroční teplé počasí by svědčilo každému. Zatímco vilu bylo a je možné využívat v původním stavu, hostinské domky a bazén po rekonstrukci přímo volaly. Majitelé proto požádali o pomoc své kamarády, architekty z Čech. Posuďte sami, jak se jim to povedlo.
Přestavba začala koncem roku 2011. Během 7 měsíců byly zrekonstruovány a zařízeny oba domky, „poolhouse“ i „guesthouse“, terasa a bazén. Rodina má nyní k dispozici novou letní kuchyni s grilem, která se dá využívat celoročně. „Snažili jsme se navrhnout přestavbu tak, aby zapadala do místního stylu, a přitom splňovala požadavky na komfort bydlení 21. století,“ vysvětluje svůj záměr architekt Jan Lapčík z atelieru Fusion Architects, autor návrhu rekonstrukce.
Není výhled jako výhled
Domky slouží pro ubytování návštěv členů rodiny i kamarádů. Výhodou je, že mají samostatné koupelny. Návštěvy tak mají veškerý komfort a pohodlí. Jeden z nich, „guesthouse“, má výhled na koňský výběh a ložnici s krbem. Výhled na bazén s novou terasou z místního kamene, kterému se říká marés, si můžete užívat z druhého domku „poolhouse“ i z venkovní kuchyně s grilem.
Přírodní materiály a teplé tóny
Poznali byste, že druhý domek náleží k bazénu? Má dvě ložnice. Ta s manželskou postelí a samostatnou koupelnou slouží dospělým, druhá se sprchovým koutem, umyvadlem a samostatnou toaletou byla myšlena jako dětský pokoj. A děti ji skutečně využívají, hrají si zde, když je to u bazénu přestane bavit. A když přijede početnější návštěva, má kde spát. Co se týče stylu, vládne zde jednoduchost a útulnost. Té se docílilo přírodními materiály, tedy keramikou, dřevem, vše je v teplých tónech. V ložnicích byla už původně položena terakotová dlažba, koupelny mají dlažbu keramickou. Veškerý nábytek byl vyroben na míru.
Venkovní kuchyně slouží po celý rok
Letní kuchyně s terasou je snem mnoha hospodyněk. Příprava jídla v takové kuchyni pak dostává úplně jiný rozměr. Kromě grilu je tu klasická původní pec a kuchyňská linka s nádobím. Samozřejmostí je i přívod vody a dřez. Při přípravě jídla není třeba běhat pro každý hrnec, pro každou kapku vody do vily. Terakotová dlažba je opět původní příjemný materiál. Aplikací vhodného penetračního přípravku se dá měnit její vzhled a podlaha se stává velice praktickou. Dobře se udržuje, podobně jako stěny s keramickým obkladem,“ říká architekt Jiří Dostál z ateliéru Mozkyt, který společně s kolegou Rudolfem Grimmem a projektovou manažerkou Karen Olivera Perez dohlíželi na to, aby se stavba povedla. A uhlídali ji.
Myslíte si to také? Jak si podle vás poradili Češi se stavbou v jiné části světa?