Hlavní obsah

Deset kroků k lepšímu skladování – zkuste barevné rozlišení, nástěnné organizéry a další vychytávky!

Foto: VH-studio, Shutterstock.com

Foto: VH-studio, Shutterstock.com

Organizace skladu, garáže nebo spižírny nemusí být složitá ani nákladná. Klíčem je efektivní využití prostoru a praktické systémy, které vám usnadní každodenní život.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Místa určená ke skladování mohou často působit chaoticky, pokud nejsou efektivně organizovaná. Správně navržené systémy a drobné vychytávky vám mohou ušetřit čas, prostor i nervy. Díky těmto deseti bodům proměníte svůj sklad k nepoznání!

1. Regály na míru

Jednou z nejdůležitějších investic do organizace je pořádný regálový systém. Regály můžete pořídit podle potřebných rozměrů, nebo pro ještě větší efektivitu, vyrobené na míru. Vybírejte kvalitní kusy z odolných materiálů, které unesou i větší zátěž a mají možnost přizpůsobení výšky polic.

2. Závěsné systémy

Závěsné organizéry a systémy na stěnu jsou ideální pro využití vertikálního prostoru. Například různé háky mohou sloužit k zavěšení nářadí, zahradního náčiní nebo sportovního vybavení, jako jsou kola. Magnetické lišty jsou perfektní pro organizaci kovových nástrojů, jako jsou klíče nebo šroubováky. Nástěnky s dírami, zvané pegboardy, nabízejí širokou variabilitu využití a mohou tak snadno zorganizovat větší i drobné předměty, jako je nářadí a šroubky.

3. Průhledné boxy

Používání průhledných plastových boxů pomáhá rychle identifikovat, co je uvnitř, aniž by bylo nutné je otevírat. Boxy lze na sebe snadno stabilně naskládat a také snadno stohovat při nevyužití. Větší boxy využijete třeba na sezónní ozdoby, obuv nebo oblečení, menší na potraviny nebo nářadí.

4. Otočné police

Otočné police a regály jsou skvělým řešením pro spižírny, šatny nebo dílny. Umožňují snadný přístup k věcem uloženým vzadu, aniž by bylo nutné přemisťovat věci před nimi. Pomocníkem mohou být například při skladování obuvi nebo i v menších prostorech, například v kuchyni, kde pomáhají efektivně uspořádat hrnce, koření nebo konzervy.

5. Označení

Viditelné označení krabic, případně polic, je pro rychlé nalezení potřebných věcí klíčové. Pořiďte si štítkovač a zkuste třeba i barevné rozlišení - například červená pro nářadí, zelená pro potraviny a modrá pro sezónní věci. Tento systém pomáhá nejen rychle identifikovat, kde se co nachází, ale také zjednodušuje postup při ukládání nových předmětů.

6. Skryté prostory

Pokud máte málo prostoru, využijte skryté možnosti. Například pod střechou garáže můžete instalovat háky a posuvné systémy na boxy. Tento typ úložiště je vhodný pro sezónní vybavení, jako jsou lyže, snowboardy nebo stany, které využíváte jen zřídka.

7. Osvětlení

V místnostech určených ke skladování bývá nedostatek denního světla, a tak je jejich osvětlení klíčové. Použijte správně nastavené bodové osvětlení nebo zkuste police a regály podsvítit led pásky. Využít můžete také bezdrátová osvětlení se senzorem pohybu.

8. Zmenšete objem

Pro sezónní oblečení nebo textil výborně poslouží vakuové pytle. Ušetří mnoho prostoru a chrání uložené věci před prachem a vlhkostí. Tento systém je také ideální pro uskladnění peřin, dek nebo polštářů.

9. Ochrana proti vlhkosti a škůdcům

Prostředí skladu a garáže je často vystaveno vlhkosti. Investujte do odvlhčovačů vzduchu, které pomohou udržet optimální vlhkost a zabrání tvorbě plísní. Pro skladování cenných nebo náchylných předmětů, jako jsou dokumenty nebo elektronika, používejte dobře těsnící boxy. Prevence proti škůdcům zahrnuje pravidelné kontroly prostoru, použití pastiček na hlodavce a ochranných sáčků či sprejů proti hmyzu.

10. Praktické doplňky

Hledání i ukládání věcí vám ulehčí schůdky nebo skládací vozík. Na regály můžete připevnit kovové háčky, které rozšíří jejich úložnou kapacitu, nebo třeba ramínka s šálami a opasky.

Načítám