Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Marně bojujete s ohmatanými vypínači, zašlými madly na ledničce nebo zažloutlým prkénkem na WC? Žlutý nádech plastů v domácnosti při úklidu může nemilosrdně odolávat, protože plasty nesnesou abrazivní materiály, příliš vysoké teploty ani agresivní čistidla. Nemusíte na to jít silou, spíše zvolit vhodné pomocníky.
Houbička a krémový čistič
Uklízíte hadříkem a čističem ve spreji? Na plasty vezměte raději houbičku, klidně tu obyčejnou na nádobí, nebo přírodní lufu. Jsou hrubší a lépe zapracují čistidlo do povrchu plastů, přitom je ale nepoškrábou jako drátěnka nebo kartáč.
Jako úklidový prostředek zvolte krémový čistič, nebo si udělejte kašičku z vody a čisticího písku. Díky lehce abrazivním účinkům si lépe poradí s usazeninami, vodním kamenem i zašlou špínou, rozpouštějí i mastnotu.

Na plasty nejlépe platí houbička na nádobíFoto: toilet seat, Shutterstock.com
Soda s peroxidem
Soda je účinný pomocník při úklidu téměř jakékoli nečistoty. Dvě lžíce sody smíchejte se dvěma lžícemi 3% peroxidu vodíku, který má silný bělicí účinek. Houbičkou směs naneste na čištěný povrch a nechte asi dvacet minut působit, poté setřete vlhkým hadříkem dosucha. Pokud peroxid používáte prvně, začněte zkouškou na menším, méně viditelném místě.
Ocet s kyselinou citronovou
V hrnku teplého bílého octa rozpusťte dvě lžíce kyseliny citronové. Namočte ve směsi hadřík a vlhký ho rozprostřete po zaneseném místě. Nechte působit přes noc. Ráno otřete čistou vodou a utřete do sucha.
Kyselina citronová účinně rozpouští skvrny a zesvětluje plast. Poradí si i s vodním kamenem. Problematické místo očistěte rozkrojeným citronem nebo vnitřní stranou vymačkané citronové kůry, nebojte se přitlačit, pustí i odolávající usazeniny. Pro lepší účinek můžete citronovou slupku posypat jedlou sodou a vytvořit tak jemnou čisticí pastu.
Bělicí zubní pasta
Zubní pasta s bělicím efektem obsahuje peroxid a abrazivní složky, které si poradí i s nečistotami v domácnosti. Naneste ji na plast, rozetřete, nechte chvíli působit a poté vydrhněte kartáčkem.

Bělicí zubní pasta se skvěle hodí i na úklidFoto: New Africa, Shutterstock.com
Alkohol nebo líh
Alkohol nebo technický líh účinně odstraňují mastnotu a zažloutnutí. Naneste na vatový tampon nebo hadřík a otřete plastový povrch.
Sluneční světlo
Je-li to možné, po použití jakéhokoli z výše uvedených čisticích prostředků nechte plast vystavený slunečnímu záření. UV paprsky mohou zesvětlit odolávající skvrny a předmět bělostně rozzářit.
Co raději nezkoušet?
Při čištění zažloutlých plastů je důležité používat šetrné metody, které účinně odstraní nečistoty, ale nepoškodí povrch. Některé agresivní prostředky nebo postupy mohou plast narušit či zmatnit.
Vyhněte se hrubým drátěnkám a ocelovým kartáčům, které na plastu snadno zanechají nevzhledné a trvalé rýhy. Totéž platí pro příliš hrubé abrazivní pasty.
Silná rozpouštědla jako aceton nebo některá ředidla mohou plast narušit či rozleptat. Vysoce koncentrované bělidlo (např. Savo), může plast oslabit a způsobit jeho křehkost. Používejte ho maximálně naředěné vodou.
Pozor i na horký vzduch, například z parních čističů. Příliš vysoké teploty mohou plast zdeformovat nebo způsobit nevratné změny barvy.
Pokud si nejste jisti, zda daný prostředek plast poškodí, doporučuje se nejprve ho vyzkoušet na malém, nenápadném místě.