Hlavní obsah

Vypěstujte si doma džungli! Pokojovkám se bude dařit i u vás. Moderní vychytávky zachrání i začátečníky

Foto: SeventyFour, Shutterstock.com

Foto: SeventyFour, Shutterstock.com

Pěstování pokojových rostlin je koníček, který osvěží vzduch, zkrášlí domov a přinese do něj kousek živé přírody. A nemusíte být hned expert na botaniku, abyste si užili radost z krásně rostoucích a kvetoucích pokojovek. Stačí pár chytrých triků a péče o ně bude hračka.

Článek

Ať už jste začátečník, nebo ostřílený pěstitel, s následujícími vychytávkami budete mít doma hotovou zelenou oázu. Stačí maličko péče a trocha experimentování a uvidíte, jak se rostliny stanou milovaným členem domácnosti. Tak směle do toho – vaše pokojovky už se nemohou dočkat!

Zalévání pokojových rostlin

Zálivka je při pěstování klíčová, není ale vždy snadné správně ji odhadnout. Možná už se vám někdy stalo, že jste rostliny přelili, nebo je naopak zapomněli včas zalít. Tady přichází na scénu pár skvělých pomocníků.

Například samozavlažovací květináče si okamžitě zamilujete, protože dodávají vodu přesně dle potřeb rostliny. Pokud dáváte přednost dekorativním obalům na květníky, pořiďte si chytrý senzor vlhkosti, díky kterému lze snadno sledovat přesnou vlhkost zeminy. Dalším pomocníkem při zavlažování jsou speciální zavlažovací koule – ty stačí naplnit vodou a zapíchnout do substrátu.

Jednoduché hnojení pokojovek

I rostliny milují pořádnou stravu a správná výživa představuje základ pro jejich zdravý růst. Je pro vás správné ředění a dávkování tekutého hnojiva trochu složité? Zkuste tekuté hnojivo s dávkovačem, jež přesně odměří potřebné množství. Rychlé a nenáročné použití zajistí také hnojivové tyčinky, jež se pomalu rozpouštějí a živiny dodávají postupně. Dáváte-li přednost ekologickým metodám, oceníte domácí kompostér: výživné hnojivo vyrobí třeba ze zbytků od potravin.

Tipy, aby se vašim rostlinám skvěle dařilo

Jaké světlo pro pokojové rostliny

Světlo je další kapitolou, která stojí za pozornost. Některé rostliny si poradí i v polostínu, ale jiné, třeba orchideje nebo sukulenty, potřebují opravdu hodně světla. Pokud doma nemáte dostatečně světlé místo, LED žárovky a lampy na rostliny vám nabídnou neocenitelnou pomoc. Nastavitelná LED lampička je perfektní pro bylinky nebo menší rostlinky na stole.

A jestli to s pěstováním myslíte vážně, světelné panely s nastavitelným spektrem dokážou simulovat denní světlo a podpoří růst rostlin i v zimních měsících. Máte-li prostor na okně, může být skvělým doplňkem také reflexní fólie, která maximalizuje využití slunečního světla.

Boj se škůdci

Pravidelná kontrola zdravotního stavu rostlin je důležitá a možná při ní objevíte malé nezvané hosty, jako jsou svilušky, třásněnky nebo smutnice. Snadnější sledování výskytu škůdců vám zajistí třeba lepové papírky. K likvidaci můžete kromě klasických pesticidů využít i přírodní varianty – například různé postřiky na bázi oleje nebo dravé hlístice, které se živí larvami škůdců.

Vzdušná vlhkost

Rostliny mají povětšinou rády vlhkost, ale v zimě může být vzduch doma suchý kvůli vytápění. S tím vám pomůže zvlhčovač vzduchu – nejenže prospívá pokojovkám, ale pobyt v místnosti zpříjemní také vám.

Pro menší prostory postačí keramické odpařovače, jednoduše je zavěsíte na radiátor. Efektivnější jsou elektrické zvlhčovače, mívají možnost nastavení intenzity a jsou vhodné i pro větší místnosti. Pokud pěstujete rostliny, které potřebují vyšší vlhkost, jako třeba kapradiny, můžete jim vytvořit vlastní malé mikroklima například pomocí terárií nebo skleníčků.

Načítám