Hlavní obsah

Jak řešit orosená okna s plísní: prevencí je větrací šok, správná teplota a papír mezi rámy

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

V zimních měsících se v domácnostech často potýkáme s plísní na okenních rámech a zdích kolem nich. Mnohdy to je ale vina špatného větrání, snahy ušetřit za topení a také špatně seřízených oken.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rosící se okna a plíseň na a kolem nich trápí v zimním období hodně lidí. Pokud mezi ně patříte, pak byste měli vědět, jak to udělat, abyste oběma jevům zabránili – tedy hlavně vzniku plísní, které jsou zdravotním rizikem.

Proč se okna v zimě rosí?

Na vině rosících se oken je vysoká vlhkost v bytě, která se sráží nejviditelněji na jejich skle. Mnoho lidí si myslí, že jde o vadu oken nebo špatnou montáž. Ve valné většině jde však o následek špatného větrání, příliš nízké teploty v místnosti a také nedostatečného proudění vzduchu kolem oken, které způsobují třeba husté záclony, závěsy nebo stínicí technika.

Jak zabránit rosení oken a tím vzniku plísní?

Aby se okna nerosila a pak na nich v důsledku vysoké vlhkosti nevznikala plíseň, musíte dostatečně větrat – jak to dělat správně? To najdete v článku Vlhko v bytě vede ke zdravotním potížím a ničí nábytek. Je třeba odvlhčit vzduch a prudce větrat.

  • Dobrá je metoda „větracího šoku“, otevření všech oken v bytě najednou – stačí pět minut a díky průvanu je hotovo. Čím tepleji venku je, tím lze větrat déle.
  • Nejhorší je nechat okno dlouho jen na ventilačku a spoléhat, že se během dne díky tomu vzduch vymění – bohužel výsledkem je kondenzace vlhkosti a plesnivění na rámu a zdi v dosahu ventilačky.
  • I když se snažíte ušetřit za vytápění, neměla by teplota klesnout v obývaných místnostech pod 18 °C. Na kolik dát v bytě topení? Zrušte trenkovou teplotu!
  • Prevencí zamlžení a rosení oken je také dostatečná cirkulace vzduchu kolem nich – takže roztáhněte záclony a závěsy.
  • Vlhkost se může srážet nejen na skle oken a kolem nich, může být i za nábytkem, takže ve vlhčím prostředí skříně, komody nebo sedačky nikdy nepřirážejte ke zdi, ale nechejte alespoň 2-3 centimetry. I takto malá skulina umožní proudění vzduchu.
Foto: mgequivalents, Shutterstock.com

Větrání je zásadní prevence rosení oken a tím pádem i vzniku plísní nejen na nichFoto: mgequivalents, Shutterstock.com

Jak na zimu nachystat okna?

Snižování vlhkosti pomůže i správná péče o okna, tedy jejich seřízení. „Díky dotažení oken se v zimě dá eliminovat tepelná ztráta, zamezí se rosení oken a následnému možnému vzniku plísní,“ vysvětluje Petr Uher, vedoucí obchodního oddělení společnosti Lomax.

Jestli jsou okna správně dotažená, vám pomůže zjistit jednoduchý test: otevřete okno a mezi rám a křídlo zavřete list kancelářského papíru. Pokud ho i ze zavřeného okna lehce vytáhnete, je přítlak nedostatečný a okno potřebuje seřídit. Jestli si nejste jisti jak, objednejte specializovaného odborníka, protože byste mohli nešetrným zásahem okno i poškodit! Ten vás to propříště naučí a vysvětlí, kdy kontrolu zopakovat.

I když rosení skel oken většinou s kvalitou jejich montáže nesouvisí, vlhkost stěn v jejich okolí už může. Pozornost věnujte odhalené montážní pěně po vsazení oken, která může pod vlivem UV záření degradovat, a nesprávně provedené izolaci.

Kdy a jak větrat?

Správně větrat je první bod ve snaze zabránit rosení a vzniku plísní na oknech i zdech kolem. Jak to udělat správně a co ještě pomůže?

Kdy větrat: ideálně ráno a před spaním, ale také třeba poté, co jste zaplnili místnost parou při vaření nebo žehlení.

Jak dlouho větrat: zásadou je, že nesmí prochladnout zdi bytu ani nábytek atd., za mrazu stačí 5–10 minut intenzivně, tedy ideálně s průvanem.

Jak často větrat: alespoň třikrát denně, ale řiďte se i aktuální vlhkostí v bytě.

Rekuperace: alternativou k větrání je rekuperace, tedy řízené a neustálé větrání, které se používá hlavně u moderních pasivních domů.

Digestoř: páru z vaření pomůže odstranit hlavně ta s vývodem ven.

Odvlhčovač: nenahradí větrání, ale pomůže snížit vlhkost vzduchu, může být elektrický, ale i „mechanický“. Jeho provoz tedy něco stojí - ať za elektřinu nebo za absorpční náplně.

Sušička prádla: v bytech s vysokou vlhkostí byste neměli nechávat schnout prádlo na sušáku, protože se z něj vypařuje spousta vody, sušička se tedy rozhodně vyplatí.

Jak se zbavit plísně

Jestliže se plíseň na oknech a kolem nich objeví, je třeba ji zlikvidovat, neboť je zdraví škodlivá – víc se dočtete v článku Přinesla vám zima plíseň do bytu? Zbavte se jí co nejdříve!

Co s likvidací plísně pomůže? Nejpohodlnější je vzít do ruky chemii, takže dezinfekční prostředek s chlorem (tady ale také pozor na správné a bezpečné používání), lze použít peroxid vodíku nebo technický líh, příznivci ekologických řešení sáhnou třeba po čajovníku nebo octu.

Můžete zeď také oškrábat, ošetřit proti plísni, nechat vyschnout a pak vymalovat speciální barvou, která je zároveň protiplísňová. Nikdy ale plesnivou zeď neškrábejte za sucha, abyste jemný prach s plísní nevdechovali!

Vlhkost v bytě: kdy za ni může nájemník a kdy majitel bytu?

Bydlíte v bytě, kde se plíseň objevuje, ale nechcete do její likvidace investovat, protože jste jen nájemník a byt vám nepatří? Než začnete řešit věc s majitelem bytu, ujistěte se, že není výsledkem vaší chyby - tedy zda dost větráte, udržujete dostatečnou teplotu v bytě, nemáte sušáky obložené mokrým prádlem a podobně. „V takovém případě byste za vznik plísní odpovídali a bylo by na vás je na vlastní náklady odstranit,“ říká Lucie Starovičová z Bezrealitky. Jestliže to ale není ten případ a plíseň vzniká kvůli nekvalitní izolaci, tepelným mostům nebo poruše v rozvodech vody, je na pronajímateli, aby tyto důvody a také plíseň co nejdříve odstranil.

Majiteli to co nejrychleji sdělte, popište problém a pošlete i fotografie. Jeho reakce by měla přijít „bez zbytečného odkladu“, ideálně do 30 dní. „Pokud s nápravou otálí nebo ji odmítá, máte dle paragrafu 2219 občanského zákoníku právo požadovat slevu z nájemného, protože byt nenabízí odpovídající kvalitu bydlení. Plísně případně můžete odstranit i na vlastní náklady a poté od pronajímatele požadovat jejich úhradu, na kterou máte nárok,“ uzavírá Lucie Starovičová.

Načítám