Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nádobí z myčky by mělo svítit čistotou. Jestliže zůstává po umytí znečištěné, nemusí to hned být rozbitou myčkou. Než zavoláte servis, zkuste zjistit, zda jen neskládáte špatně nádobí nebo nezanedbáváte údržbu spotřebiče. Zjistěte, jak vrátit své myčce maximální efektivitu.
1. Špatné rozmístění nádobí
Talíře, sklenice nebo hrnce blokující pohyb ramen brání vodě a čisticímu prostředku dostat se všude. Ujistěte se, že proudění vody není omezené a že každý kousek nádobí má své správné místo. Sklenice a hrnky skládejte do myčky nakloněné, aby z nich mohla voda odtékat.
Pozor také na to, ať nádobím nezablokujete zásobník na mycí tablety. Pokud se během mytí nemůže víčko dávkovače otevřít, nedojde k rozpuštění tablety a k důkladnému umytí.
2. Zanesené trysky a ramena
Zbytky jídla nebo vodní kámen mohou ucpat trysky a snížit tlak vody. Pravidelně je proto kontrolujte a čistěte otvory na ramenech myčky.
3. Nesprávné dávkování čisticího prostředku
Šetřit s mycím prostředkem se nemusí vyplatit, příliš malá dávka totiž nezvládne rozpustit mastnotu ani odstranit zaschlé zbytky jídla. Na druhou stranu, ani příliš velká dávka není vhodná, zbytky čistidla by mohly zůstávat na nádobí. Dodržujte doporučení výrobce.
4. Tvrdá voda
Je dobré vědět, jaký typ vody doma máte. Tvrdá voda zanechává na nádobí bílé skvrny a snižuje účinnost mycího cyklu. V takovém případě používejte důsledně regenerační sůl, která změkčuje vodu. Pravidelně doplňujte její zásobník.
5. Zanesený filtr
Zbytky jídla se zachytávají ve filtru myčky. Pokud se zde nahromadí, mohou znečišťovat mycí cyklus. Není od věci zbavit nádobí před uložením do myčky větších zbytků jídla. Filtr pak čistěte pravidelně, používáte-li ji denně, pročištěte filtr minimálně jednou za týden.
Je-li ucpaný i odtok, zkuste na jeho vyčištění sodu. Nasypte ji do odtoku, zalijte vroucí vodou a nechte třicet minut působit, poté propláchněte.
6. Nesprávná volba programu
Myčka má na výběr hned z několik programů, každý z nich má své určení. Zvolte program vždy podle míry znečištění. Oblíbený ECO program myje zpravidla při 50 °C, což je ekonomické a ekologické, ale stačí spíše na mírně znečištěné nádobí. Pro více zašpiněné nádobí, kuchyňská prkénka, kojenecké nádobí nebo připálené hrnce zvolte intenzivní program s teplotou 70 °C.
7. Nevyčištěná myčka
I samotná myčka potřebuje čas od času důkladnou očistu. Minimálně jednou měsíčně ji zapněte naprázdno se speciálním čisticím přípravkem. Myčku také pravidelně odvápňujte.
8. Opotřebované těsnění
Staré nebo poškozené těsnění může způsobit únik vody, což ovlivní výkon myčky. Chcete-li životnost těsnění prodloužit, po každém mytí jej otřete hadříkem a zbavte nečistot a mastnoty, poté dotřete do sucha nebo nechte vyvětrat. Vyměňte těsnění, pokud neplní svou funkci.
Nespokojenost s výsledky myčky často pramení z malých chyb, které lze snadno napravit. Správná údržba a vhodné používání zlepší nejen čistotu nádobí, ale prodlouží také životnost myčky.