Článek
Jak vypadá zahrada, která je určena k tomu, aby přinesla prostor pro klidnou meditaci a harmonizovala vás? Zenová zahrada pochází z Japonska a prim v ní hraje štěrk a kameny. Říká se jí také suchá zahrada.
Jak vypadá zenová zahrada?
Suchou zahradu, kterou západní kultura zná jako zenovou a v Japonsku se jí říká karesansui (což znamená prázdnota), charakterizují hlavně kameny a štěrk nebo u stolních variant písek. Kameny v ní symbolizují hory, štěrk pak vodu, oceán, který kameny obklopuje a omývá. Celé to má vypadat jako krajinka z tradičních japonských maleb.
První suché zahrady realizoval podle dochovaných zdrojů před zhruba 800 lety zenový mnich a opat Musó Soseki, který pracoval i pro císaře. Doposud existuje jedna z jím navržených zahrad v Saihodži v Kjótu, najít ji můžete pod názvem Kokedera - Mechový chrám. Zajímavostí je, že ač byla navržena jako suchá zahrada s plochami štěrku, ten velmi brzy začal prorůstat mechem kvůli místní vlhkosti a také častým záplavám – a protože odstraňovat ho bylo pracné, stala se z ní mechová zahrada…
Jak navrhnout zenovou zahradu
Aby byla zenová zahrada opravdu místem pro meditaci i zdrojem energie, tedy podle pravidel té klasické japonské, musí být pečlivě navržena. Nejsou to jen kameny, které nahodile leží ve vrstvě štěrku, ale měly by být umístěny tak, aby vzájemně tvořily nerovnoramenný trojúhelník. Také musí respektovat toky energií na daném místě, aby vám opravdu dobíjely energii, když mezi ně přijdete.
Štěrk mezi nimi je symbolem oceánu, jezera nebo řeky, tedy vody, která kameny omývá. No a voda není jen rovná, jsou na ní vlny, které se právě do štěrku vytvářejí speciálními hráběmi (nemají ostré zuby, ale rovnou stranu a oblé zuby). Aby se daly „vlny“ dobře imitovat, je potřeba vybrat ten správný štěrk – mezi nejvhodnější patří drcený šedý granit. Aby štěrková plocha vypadala co nejpřirozeněji, měli byste zvolit nikoli zářivě bílou barvu, ale odstíny šedočerné, nebo do hněda, zkrátka pastelové barvy.
Zásadní je použití velkých kamenů, které musí být opracované přírodními vlivy, ne čerstvě štípané z kamenolomu.
V zenové zahradě hrají roli i zelené plochy, ale je na vás, kolik prostoru jim dáte. Někdy jsou jen těsně kolem kamenů, jindy tvoří samostatné části a štěrk mezi nimi imituje třeba vodní tok. Zásadní je, abyste použili odolné druhy, které není třeba moc opečovávat - tady máte pár tipů. V Japonsku je to hlavně mech, který u nás ale ne vždy přežije, nebo ano, ale není tak pohledný, takže se dá nahradit jinými půdokryvnými druhy, může to být například mateřídouška.
Do zenové zahrady patří i stromy, mohou to být javory, ale i jehličnany, které můžete zajímavě tvarovat – to je na vás. Vyberte je tak, aby se bylo po celý rok na co dívat. Počítejte s tím, že aby byl efekt dokonalý, budete muset štěrk udržovat čistý od případných spadaných listů, ale také ho pravidelně tvarovat hráběmi tak, aby byl dojem vodní hladiny co nejvěrohodnější.
Zenové zahrady na stůl
Zenovou zahrádku lze mít ale i v panelákovém bytě. Můžete si ji vyrobit ve velkém květináči, ale třeba i koupit – prodávají se sady, které se dají postavit na stůl a relaxovat při jejich údržbě a tvarování…