Článek
Ozimá zelenina je odolná vůči mrazům a sněhu. Rostliny v zemi vydrží, na jaře pokračují v růstu a sklizně se tak dočkáte mnohem dříve. Výhodou je, že přes zimu neporoste plevel a nemusíte si dělat starosti se zaléváním.
Zeleninu můžete na zimu přikrýt bílou netkanou textilií, která poslouží jako ochrana před holomrazy a zároveň na jaře uspíší růst a dozrávání. Ke vzrostlým rostlinám můžete také přihrnout více zeminy nebo kompostu, případně záhon obložit slámou, suchým listím nebo chvojím.
Kapusta
K nejznámějším druhům ozimé zeleniny patří kapusta. Můžete si přitom vybrat z více druhů: kapusty kadeřávku, růžičkové i hlávkové kapusty. Tato otužilá zelenina bude lahodná po prvních mrazících, kdy listy dostanou svoji typickou chuť.
Ozimé odrůdy kapusty vysévejte nejpozději koncem září. Kapusta snese teploty hluboko pod nulu, pokud je dostatečně vyzrálá a silná. Nemá ale ráda velké tepelné rozdíly. Při častém střídání mrazů a tepla je lepší ji sklidit najednou. Pokud je počasí stálé, vydrží na záhonech až do února, takže si ji můžete vychutnat postupně.
Protože kapusta potřebuje dostatek živin, obohaťte půdu před výsevem hnojem a kompostem. Zeminu můžete i povápnit. Pokud doma topíte dřevem a máte popel, můžete jím jednou za čas kapustové záhony poprášit, rostlina bude zdravější a odolnější.
Mrkev
Do nakypřených záhonů zbavených plevele můžete vysévat i mrkev a karotku. Vyberte si ale odrůdy vhodné pro podzimní pěstování, například Marion nebo Silva. Záhon nehnojte, přidejte jen trochu kompostu - mrkev nepotřebuje tolik živin.
Mrkev vyraší ještě před prvním sněhem a na jaře bude pokračovat v růstu, takže si zajistíte dřívější sklizeň. Společně s mrkví můžete pěstovat i petržel, například odrůdu Alba. Rostlinkám pomůžete, pokud je na zimu přikryjete bílou netkanou textilií.
Pórek
Výbornou ozimou zeleninou je pórek. Na jeho výsev je teď pozdě, semínka musí do půdy přijít už v květnu. Pokud jste si ho předpěstovali a sazenice jste rozesadili na záhony, je čas o ně pečovat. Záhon zbavte plevele a nakypřete půdu. Zeminu přihrňte ke krčkům póru, zlepší to izolaci a odolnost rostliny vůči mrazu.
Ozimý pór můžete sklízet v průběhu zimy. Část úrody si můžete nechat na jaro, zelenina v zemi vydrží. Zároveň pak můžete chystat výsev další várky – podzimní a letní odrůdy pórku vysévejte už v průběhu dubna, sklízet je budete v létě. Vždy tak můžete mít k dispozici čerstvý.
Cibule
Zimu v záhonech zvládnou i některé odrůdy cibule, například Augusta nebo Hiberna, které pak můžete sklízet brzy zjara. Nejlepší je vysévat je od srpna do září. Cibule tak stihnou vyklíčit a dostatečně vyrůst před příchodem ledového počasí.
Pěstování ozimé cibule se neliší od běžných odrůd. Půdu nemusíte nijak zvlášť připravovat. Určitě ji nehnojte. Zeminu stačí zbavit plevele, nakypřit ji a vysít cibulová semínka. Starost si nedělejte ani se zaléváním, na podzim bývá půda dost vlhká díky dešťům. Přes zimu můžete vzrostlé cibule přikrýt bílou netkanou textilií.
Listová zelenina
Pokud máte na záhonech ještě místo, vysejte si listovou zeleninu. Špenátu se bude v září a říjnu dařit, protože má radši chladnější počasí – letní slunce ho zbytečně vyhání do květu a zkracuje mu život. Vysévat můžete i polníček anebo ozimý salát.
Špenát vysetý v září budete sklízet ještě před nástupem mrazů. Dejte jen pozor na to, aby rostlina měla dostatek vláhy. Z ozimých salátů si můžete vybrat například odrůdu Humil. Saláty vyraší, přečkají zimu (nejlépe pod bílou netkanou textilií) a budete je sklízet na jaře. Podobné je to i s polníčkem.
Na podzim pak můžete vysévat a vysazovat i další druhy zeleniny – třeba křen, chřest, topinambury nebo černý kořen a pastinák.