Článek
Jak se správně říká: Co zaseješ, to sklidíš. A zahrádkáři by jistě mohli dodat: Jak pohnojíš, vypleješ, zryješ a jak dobře budeš zalévat. Právě teď je doba, kdy zahrádka vrací to, co se do ní od jara vložilo. Sklizeň ale rozhodně není to jediné, co je během prázdnin na zahradě potřeba udělat. Co byste měli v létě stihnout?
Zeleninová a bylinková zahrada
- Rostliny, které kvetou a plodí, potřebují řádně pohnojit a dodat probiotika pro rostliny. Podpoří růst kořenového systému, vstřebávání živin a odolnost proti škůdcům a plísním.
- Se sklizní okurek zbytečně neotálejte, ale trhejte je každý den, aby nezačaly plesnivět. Když rostlinu zbavíte zralých plodů, nasadí na další; pokud to ale neuděláte, může naopak shodit ty ještě malé a nedozrálé.
- Brambory sklízejte ve chvíli, kdy jim zežloutne nať.
- V červenci můžete vysadit čínské zelí, letní květák a rané kedlubny. Vysít lze hlávkový salát, kadeřávek, hrášek, v srpnu pak mangold nebo kerblík.
- V červenci pečlivě zaštipujte rajčata a rostliny vyvazujte, aby je nezlomila tíha plodů. V srpnu jim můžete seříznout vrcholky, aby měly dost energie na dozrávání.
- V červenci vydatně zalévejte kořenovou zeleninu, okurky, rajčata a papriky. Cibuloviny zalévejte také, ale nesnášejí přelití. Vždy zalévejte ke kořínkům, ne na list, abyste snížili riziko vzniku plísně.
- Bylinky sklízejte ráno a dopoledne, budou aromatičtější.
- Dýně podložte fólií nebo prknem, aby nehnily od země.
- Česnek sklízejte, až mu začnou žloutnout listy. Pak ho svažte a dejte na dva tři týdny proschnout. Sklizenou cibuli nechejte proschnout přímo na záhonku.
- Prázdné záhonky osejte zeleným hnojivem, tedy plodinami, které zvyšují obsah dusíku v půdě: Je to třeba hořčice nebo hrášek.
Ovocná zahrada
- Peckoviny sklízejte opatrně: Například třešně byste měli spíš odstříhávat nebo jemně odtrhávat, protože když si s plody utrhnete i krátké větvičky, kterým se říká plodonoše, nebudou mít za rok stromy tolik ovoce.
- Až sklidíte rybíz a angrešt, můžete prořezat keře.
- Kanadské borůvky sklízejte průběžně, aby vám je nesklidili ptáci. Můžete je překrýt i síťkou, která jim v tom zamezí.
- Jahodníky, které už neplodí, přihnojte kompostem nebo organickým hnojivem, odštípejte přebytečné výhony, zalijte a dopřejte jim probiotika. Můžete dosázet i nové rostliny – dobře je zalévejte. Jahody nechávejte na stejném místě maximálně tři roky, pak je přesaďte jinam a na jejich místo dejte třeba cibuli, česnek a košťáloviny. Jahodníky se na stejné místo mohou vrátit až po pěti letech.
- Až v srpnu přestanou plodit maliníky a ostružiníky, můžete je prořezat a odstranit slabé nebo přebytečné výhony.
- Ke stromům můžete dát mulč z posekané trávy, a pokud dostatečně neprší, potřebují také zálivku.
- Dohlédněte na to, aby dlouho nikde neleželo spadané ovoce. Mohlo by začít plesnivět a plíseň se může šířit.
Okrasná zahrada
- Je ideální doba namnožit muškáty, fuchsie, ale i pokojovky a bylinky. Koncem srpna můžete řízkovat jehličnany.
- Už na konci července nebo v srpnu můžete vysadit cibulky tulipánů.
- Je čas sklizně levandule – stonky lze ve svazcích sušit na suchém a tmavém místě, využít je můžete třeba na výrobu levandulových paliček do prádla.
- Odstraňujte zaschlé stonky a odkvetlé květy, v srpnu můžete posbírat semínka na příští rok: Dobře je usušte a skladujte v suchu v dobře označených papírových sáčcích.