Článek
Přemýšlíte, co dát letos dát truhlíků a kdy? Letničky je nejlepší vysadit až koncem května. Takže začněte něčím jedlým, co využijete i v kuchyni, tedy bylinkami.
Na co nezapomenout při vysazování bylinek
Do truhlíků nebo květináčů na parapet lidé nejčastěji vysazují petržel nebo pažitku, ale také mátu, tymián a bazalku. Je ale škoda zůstat jen u těchto základních druhů, vyzkoušejte i nějakou tu specialitu. Jen pozor na pár zásadních věcí:
- Zjistěte si, jaké podmínky konkrétní druh potřebuje. Jde hlavně o to, kolik slunce snese a jakou zálivku vyžaduje – pak sesazujte jen ty druhy, které mají stejné požadavky.
- Sazeničky kupujte spíš v zahradnictví nebo je vypěstujte ze semínek, než abyste sázeli bylinky koupené v supermarketu. I když jsou v květináči – většinou dlouho nepřežijí, jsou pěstovány pro okamžitou spotřebu. Jestliže to chcete přece jen vyzkoušet, přesaďte je do substrátu pro bylinky, zalijte a dejte jim čas na aklimatizaci. Rozhodně je nehnojte, protože toho se jim dostalo dost.
Co bylinky potřebují
- Většina bylinek potřebuje plné slunce, protože jen tak v nich vznikají aromatické látky. Pozor ale třeba na bazalku nebo mátu, nesnáší přímé polední slunce, mají raději polostín.
- Bylinek nedávejte do truhlíku moc, protože se většinou velmi rychle rozrůstají – přeborníkem je v tom máta, které se vyplatí dát samostatný květináč, aby ostatní druhy nevytlačila.
- Na dně truhlíku by měla být drenáž nebo odtok přebytečné vody, aby bylinkám nezačaly uhnívat kořeny. Použít můžete například vrstvu keramzitu, vhodné jsou i samozavlažovací truhlíky.
- Pokud chcete bylinky hnojit, pozor na výběr vhodného hnojiva, pamatujte na to, že je budete jíst, takže by nemělo být plné chemie, ale ideálně přírodní nebo speciální pro bylinky.
Jaké bylinky vysadit do truhlíku
Kromě pažitky, petrželky a dalších obvyklých druhů můžete sáhnout i po těch, které využijete například při grilování nebo přípravě zeleninových salátů.
- Šalvěj: Této bylinky je několik druhů, v kuchyni se hodí do omáček, polévek a při pečení masa. Lze z ní udělat i čaj podporující trávení, ale i šalvějový sirup. Při pěstování potřebuje spíš chudší písčitou půdu, nesnáší přemokření ani příliš větrné stanoviště.
- Dobromysl (oregano): Tradiční bylinka středomořské kuchyně, takže třeba do těstovin, pizzy, omáček, na pečení ryb a podobně. Oregano ocení slunné stanoviště a zálivku vlažnou vodou, potřebuje propustnou zeminu, která zabrání podmáčení. Velmi rychle se rozrůstá a může být i přes půl metru vysoká!
- Máta: Hodí se do letních koktejlů, typické je mojito, ale třeba i do čajů, které osvěží. V orientální kuchyni se máta přidává do pokrmů ze skopového. Je jí lépe ve vlhké půdě a polostínu, velmi rychle a bujně se rozrůstá. Měli byste ji stále zastřihávat a razantně omlazovat, aby nezačala kvést, protože po odkvětu už nemá sílu.
- Tymián: Oceníte při přípravě omáček, při grilování, k rybám i drůbeži nebo do zálivek. Potřebuje sušší a propustnou půdu, spíš sušší prostředí, nesnáší přemokření.
Kombinace bylinek v truhlíku
Abyste nemuseli hledat, které bylinky sesadit a na které pozor, máme pro vás malou nápovědu. Vyberte si podle toho, jaké stanoviště pro ně máte připravené:
Polostín a bez přímého poledního slunce, vlhčí půda, rovnoměrná zálivka: petrželka, pažitka, libeček, koriandr.
Přímé slunce, spíš sušší a propustná půda: středomořské druhy jako oregano, tymián, estragon, saturejka, šalvěj.