Hlavní obsah

Okrasné trávy jsou nádherné celý rok! Péče o ně je snadná, stačí vědět, kdy je stříhat a kdy svázat

Foto: Molly Shannon, Shutterstock.com

Foto: Molly Shannon, Shutterstock.com

Okrasné trávy jsou v posledních letech oblíbenou dekorací nejen zahrad, ale i teras. Bývají nenáročné a zároveň jsou atraktivní a díky svému mnohdy bujnému růstu se mohou stát i pohledovou zástěnou. Navíc na podzim vykvetou a mohou zahradu zdobit i v zimě. Jak se o ně nejlépe postarat?

Článek

Okrasné trávy měly na zahradě své místo vždy, ale v posledních letech se stávají mnohdy i dominantním porostem. Hodí se totiž nejen ke starším domkům a klasickým zahradám, ale i k moderním novostavbám, jejichž pozemky bývají řešené velmi minimalisticky a s ohledem na co nejpohodlnější údržbu zahrádky. A to je právě výhoda trav: moc toho nepotřebují a vypadají krásně po celý rok.

Okrasné trávy kvetou na podzim

Nejhezčí jsou hlavně na podzim, kdy kvetou. Květenství může být i barevné a mívá různou velikost a strukturu. Lze ho na trávě nechat po celou zimu, kdy je velmi dekorativní, nebo ho můžete ostříhat a použít do suché vazby či dekorace, případně do truhlíků v zimě mezi jehličnaté větvičky. Pozor, někdy se z květenství začnou po nějaké době sypat semena trávy, spolu s chmýřím, které může napadat všude kolem.

Kdy sázet a dělit okrasné trávy

Jestli o výsadbě okrasných trav uvažujete, tak to nechejte na jaro. A to i v případě, když chcete rozdělit již stávající velký trs a udělat z něj víc rostlin. Do dělení a vysazování nových trav se pusťte teprve tehdy, kdy už zcela jistě nebude mrznout.

Jak dělit okrasné trávy? Protože trávy v zahradnictví nebývají levné, zvlášť ty větší, je dělení šikovná a snadná varianta množení. Jak se provádí? Od trsu oddělíte lopatkou nebo rýčem část a můžete ji ihned vysadit tam, kde chcete trávu mít. Původní trs v místě odebrané části zahrňte zeminou a dobře zalijte. Zalévejte i nově vysazený trs.

.

Foto: Beekeepx, Shutterstock.com

Okrasné trávy musíte před zimou svázat tak, aby se do jejich středu nedostala voda z tajícího sněhu, mohla by je poškodit Foto: Beekeepx, Shutterstock.com

Okrasné trávy moc péče nepotřebují

Okrasné traviny většinou nepotřebují moc péče – když je správně zazimujete a na jaře sestřihnete a pohnojíte, bude jim to pravděpodobně stačit. Během roku je můžete při delším suchu občas zalít, ale většina se bez toho obejde. Protože okrasných trav je spousta druhů a kultivarů, rozhodně si při jejich pořizování prostudujte, jaké podmínky potřebují: zda snesou přímé slunce a jaké požadavky mají na zálivku a hnojení.

Co s okrasnými trávami na podzim?

Většina okrasných travin přečká českou zimu v pohodě, protože jsou mrazuvzdorné. I tak ale potřebují zazimovat. Škodit jim totiž může přílišná vlhkost, která by se dostala dovnitř trsu a mohla by způsobit zahnívání rostliny a kořenů. Tuto vlhkost způsobuje většinou tající sníh. Zabránit tomu lze tím, že trávu svážete tak, aby se do středu trsu nedostal sníh ani vlhkost. Právě proto není vhodné trávy před zimou zastřihovat.

Jak a kdy svázat okrasnou trávu?

Trávy před zimou nestříhejte a nenechávejte je ani volně: pod tíhou sněhu a námrazy polehají a dostane se k nim voda. Než přijde mráz, svažte trávu do snopů. Asi nejlepší je použít režný provázek či provaz – podle objemu. Trs rozdělte na části, které obejmete, srolujte je trochu do spirály, aby mezery mezi jednotlivými stvoly byly co nejmenší. Snop pak svažte asi ve dvou třetinách nad zemí a tak pevně, aby ho nepoškodil vítr.

  • Než začnete trávu svazovat, můžete ostříhat pouze (!) květenství nad listy, případně ji prosypat mulčem nebo suchým listím či proložit chvojím. Jsou-li už stébla trávy tak silná, že nejdou stříhat obyčejnými nůžkami, použijte velké na větve nebo silnější elektrické.

Jak pečovat o okrasné traviny na jaře?

Na jaře, když začne tráva rašit a objevují se nové výhony, snopy rozvažte a ostříhejte stonky asi 10 až 20 centimetrů nad zemí tak, abyste nepoškodili nové výhony. Vyčistěte vzniklý trs od zbytků mulče, chvojí nebo listů a poté přihnojte kompostem.

Načítám