Hlavní obsah

Není palma jako palma! Jak pěstovat také juku, dracénu, dračinku a cykas. Na zahradě, doma i na terase

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Když se řekne palma, mnozí si vybaví rozložitou korunu kokosové palmy. V běžné praxi a v nabídce zahradních center se však pod tímto označením skrývají i jiné rostliny: často s exotickým vzhledem, ale botanicky odlišné. Patří sem juky, dracény, dračinky i některé druhy cykasů. Jak tyto rostliny pěstovat, aby se jim u vás dařilo co nejlépe?

Článek

V zahradnictvích a hobby marketech najdete hned několik druhů rostlin, které se mohou na první pohled jevit jako palmy. Každá má však jiný původ, nároky i využití. Při výběru je důležité zohlednit, zda plánujete umístit rostlinu do bytu, na balkon nebo do zahrady.

Pravé palmy: symbol tropů

Opravdové palmy patří do čeledi arekovitých. Jsou to teplomilné rostliny, většinou s nevětveným kmenem a dlouhými, zpeřenými nebo vějířovitými listy. V interiéru se často pěstuje areka zlatoplodá (Dypsis lutescens), která má jemné, hustě rostoucí listy a vyžaduje hodně světla a vysokou vzdušnou vlhkost.

Velmi oblíbená je také kentia (Howea forsteriana), zvaná též došková či rajská palma. Roste pomalu, je odolná vůči suchému vzduchu a snáší i polostín, což z ní dělá ideální volbu pro domácí podmínky.

Pro menší prostory je vhodná nenáročná a dobře přizpůsobivá horská nebo také salonní palma chamedorea sličná (Chamaedorea elegans).

Do exteriéru lze s úspěchem vysadit například palmu konopnou (Trachykarpus fortunei)  – mrazuvzdornou rostlinu, která v našich podmínkách zvládne přezimování venku, pokud je chráněná proti zimní vlhkosti. Vhodná je i do květináčů, kdy ji lze na zimu přenést do bezmrazé místnosti.

Juka: nepravá palma s ostrým šarmem

Juka je často zaměňována s palmami díky svému robustnímu kmenu a špičatým, tuhým listům. Přestože vypadá exoticky, patří do podčeledi agávových. V interiéru se nejčastěji pěstuje juka obrovská (Yucca elephantipes), která je nenáročná, miluje světlo a snese i delší období sucha.

Dalším běžným zástupcem tohoto druhu u nás je juka vláknitá (Yucca filamentosa). Je plně mrazuvzdorná a vhodná do zahrad. Vytváří husté trsy tuhých listů a v létě kvete vysokým stonkem s krásnými, krémově bílými květy. Hodí se do suchých, slunných záhonů nebo jako solitéra. Stejně jako ostatní juky i ona preferuje propustnou půdu a nesnáší přemokření.

Dracéna: stylová a elegantní

Dracéna patří k nejběžnějším pokojovým rostlinám a často se plete s jukou. Má elegantní vzhled a existuje mnoho druhů s různou kresbou listů. Preferuje světlé místo bez přímého slunce, snese ale i polostín a v zimě ocení mírnější zálivku.

Dračinec (Dracaena marginata) je štíhlý a vzdušný, s úzkými listy tmavě zelené barvy s červeným okrajem. Dračinec vonný (Dracaena fragrans) má listy širší , často s podélným žlutým pruhem. Můžete je využít jako stylové dekorace na terasách a balkonech. Teplé období milují, ale jakmile teploty klesnou pod 10 °C, je nutné je přemístit dovnitř.

Cordyline: barevná alternativa

Cordyline neboli dračinka svým vzhledem také napodobuje palmu, botanicky ale patří do čeledi chřestovitých. V interiéru se pěstuje například dračinka křovitá (Cordyline fruticosa), často v kultivarech s růžově, vínově nebo fialově zbarvenými listy. Je citlivější na chlad a sucho, proto vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a teploty nad 18 °C.

Do exteriéru se hodí hlavně dračinka jižní (Cordyline australis), která má pevné, mečovité listy a může dosáhnout výšky až několika metrů. V létě vynikne jako dominantní solitéra v nádobě. V teplejších oblastech může přezimovat venku, ale běžně se na zimu přenáší do světlé, chladné místnosti.

Znáte sloní nohu?

Zajímavou alternativou je i bokarnea tlustokmenná neboli nolina (Beaucarnea recurvata), známá jako sloní noha. Patří k čeledi chřestovitých, má úzké, převislé listy a ztluštělý kmen, který slouží jako zásobárna vody. Výborně se hodí do moderních interiérů a zvládne i suchý vzduch a nepravidelnou zálivku.

Cykas: dinosaurus mezi „palmami“

Mezi další oblíbené „palmoidní“ rostliny patří například cykas japonský (Cycas revoluta). Přestože se jedná o prastarou rostlinu z doby dinosaurů a ne o palmu, její vzhled je velmi podobný. Má zpeřené listy vyrůstající v kruhu a silný, nízký kmen. Je ideální jako solitéra v interiéru, ale přes léto ji lze umístit ven. Potřebuje světlo, sušší substrát a zimní klid při nižších teplotách. >>>Cykasy jsou jedovaté, pozor tedy na děti a mazlíčky

Související témata:
Palmy
Balkonové rostliny

Načítám