Článek
Jestli chcete ptákům pomoci přežít zimu v co nejlepší kondici, můžete je začít přikrmovat. Na to je nejlepší pořídit nějaké krmítko, na které se naučí létat a kde je můžete i pozorovat. Rozmanitá krmítka jsou samozřejmě k mání v obchodech, ale jestli se chcete pustit do jejich výroby, tak klidně můžete také – nabízíme vám hned několik tipů, jak na to.
Jak vybrat krmítko?
Na trhu najdete krmítek spoustu a je jen na vás, jaké se vám bude líbit, bude odpovídat velikostí místu, kam ho umístíte, tedy zda je třeba ho připevnit ke kmeni, zdi nebo na zábradlí, ale třeba i zavěsit na větev a podobně.
Vždy by mělo být takové, aby se vám do něj dobře dosypávalo a abyste ho mohli i občas snadno vyčistit. Asi nejčastějším tvarem krmítka je budka, tedy domeček, ať z plastu nebo dřeva, někdy i kovu.
Krmítko by vždy mělo být uzavřené nebo mít stříšku, která přesahuje základnu, a bude tak chránit krmení před deštěm a sněhem. Pokud by totiž do krmítka teklo a jeho obsah by byl vlhký, nebo dokonce byl ve vodě, může se velmi rychle zkazit a ptákům způsobit potíže, na jejichž následky mohou i uhynout.
Jestliže nemáte krmítko tak blízko, abyste ho mohli každý den doplňovat, vyberte takové, které má zásobník, z něhož se ptáčkům dosypává automaticky několik dní.
Nosiče na lojové koule
Pokud preferujete dokrmování ptáků pomocí lojových koulí, měli byste je vždy vybalit ze síťky, ve které se prodávají. Může se totiž stát, že se pták do sítě zachytí nohou, nemůže se z ní dostat a uhyne. Proto je lepší kupovat ty bez síťky a dávat je do speciálních nosičů nebo držáků, které jsou často z plastu (i recyklátů) nebo kovu.
Někdy lze lojové krmítko koupit i v podobě disku, který pak stačí dát na drátek nebo provázek a zavěsit samostatně.
Jaké krmítko do města
Ne každý bydlí v domě se zahradou, ale i ti, kteří mají byt v paneláku nebo zástavbě uprostřed města, mohou ptáky dokrmovat. Krmítko lze umístit na parapet okna, na zábradlí balkonu a podobně. V tomto případě je ale třeba dohlédnout na několik věcí – první je velikost krmítka a jeho umístění, protože pokud bude pevné a velké, mohou na něj začít létat holubi a jejich krmení je například v Praze zakázáno. Proto byste měli volit takové krmítko, které jim bude „malé“, nebo bude volně viset tak, aby bylo pro velké ptáky obtížné na něm přistát.
Druhé riziko se týká všech ptáků, kteří na krmítko budou létat – pokud se polekají a budou chtít rychle uletět, mohou narazit do skla okna, u kterého krmítko je, protože ptáci sklo nevidí. Je tedy vhodné na sklo nalepit nálepky, jež ptáky na sklo upozorní. Ovšem nepřehánějte to s jejich velikostí a nevolte tvary připomínající dravce, abyste ptáky neodradili na krmítko vůbec přiletět.
Kam krmítko dát?
Krmítko by mělo být na místě, které bude pro ptáky bezpečné – měli by mít možnost se rozhlédnout a reagovat na případné nebezpečí, tedy třeba kočky nebo kuny. Právě kvůli nim se doporučuje dát ho alespoň dva metry od nejbližšího stromu, na který mohou vylézt. Nemělo by tedy být na kmeni ani silných větvích, ale přivažte ho na větev tak, aby viselo nejméně metr a půl nad zemí. Do takového nemá predátor šanci skočit.
Jestliže musíte krmítko připevňovat na tyč, pak zvolte takovou, aby po ní nešlo vyšplhat a aby bylo obtížné do něj skočit – i proto by mělo být dost daleko od míst, třeba parapetu nebo plotu.
Čím ptáky v zimě krmit
S tím, co do krmítka dáváte, raději nijak neexperimentujte. Rozhodně nechtějte ptákům „přilepšit“ nějakými zbytky z kuchyně, cukrovím nebo podobně. Chybu neuděláte sušenými slunečnicovými semeny, sekanými ořechy a sušeným nebo čerstvým ovocem. Čerstvé ovoce ale raději kontrolujte, aby neplesnivělo a s ním pak i všechno ostatní. Krmivo pro ptáky koupíte nejsnáze ve zverimexu, sušené ovoce dávejte jen to bez cukru a přídavku jakýchkoli dalších látek, tedy hlavně nesířené.
O krmítko se musíte starat
Mít krmítko neznamená jen dosypávat krmivo a těšit se pohledem na přilétající ptáčky, měli byste mu věnovat občas i další péči. Je třeba ho i udržovat a čistit, vymést zbylé slupky nebo zbytky a případně i trus. Měli byste také pozorovat ptáky, kteří na něj létají. Pokud zahlédnete jedince, již se chovají divně krotce a působí nemocně (je divně načepýřený, vypadá jako mokrý a není plachý), měli byste krmítko odstavit a vydezinfikovat. Může se totiž jednat o nákazu ptačí trichomonózou, které se říká také krmítková nemoc či nákaza. Způsobují ji bičenky, parazité, již způsobí, že ptáci nemohou polykat stravu, zeslábnou a postupně uhynou – mnohdy i u krmítka. Při podezření na tuto nákazu je třeba krmítko vyprázdnit, sundat z místa, kde obvykle je, a nechat vyschnout alespoň dva týdny. Vydezinfikovat ho můžete octovou vodou, ale důležité je, aby i po tomto zásahu vyschlo, protože bičenky potřebují vlhko a v suchu nepřežijí.