Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Chystáte se na novou sezonu na zahrádce a hodláte si sazenice předpěstovat ze semínek? Nejdůležitější je si předem přesně promyslet, co letos vypěstujete. „Hobby markety i supermarkety přetékají všemožnými semínky různých druhů i kultivarů a člověku, který ještě nemá nasbírané vědomosti a zkušenosti z předešlých let, může jít snadno hlava kolem,“ upozorňuje zkušená zahrádkářka Lenka Matoušková.
Udělejte si zahrádkářský plán
Co dělat, abyste neskončili s vozíkem plným semen, která nakonec ani neupotřebíte? Předem plánujte a udělejte si zahrádkářský rozvrh – alespoň přesné druhy, jež chcete vzhledem k podmínkám na záhonech pěstovat, vhodné je pročíst si i základní informace o nejznámějších kultivarech.
„Časem si každý zahrádkář najde své ověřené značky a mezi různými druhy své favority, kterým bude při nákupu osiva dávat přednost,“ dodává Lenka Matoušková. Pokud však máte dobrodružnějšího ducha, nebojte se občas trochu experimentovat a sáhnout třeba po každoročních novinkách.
Co vysévat v únoru
Dalším důležitým krokem je výběr vhodného média, v němž budou semínka klíčit. Tím je jednoznačně substrát pro výsev a množení, který obsahuje správný poměr živin a můžete si ho namíchat i sami. Využít lze také speciální rašelinové jiffy či pody – po namočení se nafouknou a semínka se do nich vloží. A co všechno lze v únoru vysévat, pokud už máte semínka i substrát?
1. Zelenina
RANÝ SALÁT: Je velmi oblíbený, především pro své snadné pěstování. Semínka vložte zhruba 0,5–1 cm hluboko a udržujte je v teplotě kolem 25 °C. Pak už je stačí jen pikýrovat (přepíchat) a sazeničky mohou směle růst. Ideální čas na to je, až jim vzejdou první dva pravé lísky.
KOŠŤÁLOVÁ ZELENINA: Postup je stejný jako u salátu, jen k pikýrování přistupte, teprve až bude mít rostlinka alespoň tři lístky. U kedluben dejte pozor, abyste je při pikýrování nikdy nevložili níž, než byly při klíčení: mohli byste tak přijít o samotnou bulvu, která by se kvůli tomu nevytvořila.
RAJČATA A PAPRIKY: Vysévat můžete také oblíbená rajčata a papriky. Myslete na to, že mají rády teplo a že při manipulaci se sazeničkami musíte být kvůli jejich křehkosti velmi opatrní. >>>Jak předpěstovat rajčata krok za krokem?
CIBULE: Vypěstování vlastní sadby vyjde levněji a také máte na výběr mnohem více odrůd, než když kupujete sadbu hotovou.
Dále můžete v únoru vysévat celer, který má dlouhou vegetační dobu, lilek, jemuž se díky jeho teplomilnosti velmi daří ve skleníku, nebo třeba chřest a rané druhy ředkviček a mrkve.

Tip pro zahrádkáře: Vyrobte si vlastnoruční výsevní pásku
2. Bylinky
Už nyní můžete začít pracovat také na své bylinkové zahrádce. Vlastní sazeničky vás nejen vyjdou levněji, ale mladé rostlinky bývají navíc chutnější a můžete si je tvarovat podle svého. Předpěstovat si lze oblíbenou levanduli, pažitku, rozmarýn, šalvěj, tymián a také třeba mák. >>>Jaké bylinky pěstovat v únoru a březnu?
3. Okrasné rostliny
Právě v únoru můžete začít vysévat také velké množství kvetoucích rostlin. Když výsev nenecháte na poslední chvíli, budete mít pěkné sazeničky, které pokvetou dříve a tím potěší i včely a motýly. Mezi nejoblíbenější patří lobelky, floxy (neboli plaménky), astry, hvozdíky, petúnie, pelargonie, kopretiny nebo nekvetoucí, ale stejně pestré okrasné kopřivy. Předpěstovat si také můžete oba slézy: přeslenitý i lesní.