Článek
Jestliže chcete mít posekaný trávník, ale i když chcete třeba jen dvakrát za rok posekat louku, potřebujete sekačku, která vám s tím maximálně pomůže. Podle čeho ji vybrat? Hlavní je znát rozlohu trávníku, který budete sekat, pak jeho maximální sklon a členitost, druh trávy a častost sečení, ale také svoji fyzičku a zkušenosti. Proč jsou právě tyhle údaje pro výběr sekačky zásadní?
Velikost a členitost trávníku
Velikost pozemku na sečení určuje optimální šíři záběru sekačky, tedy šíři, kterou jedním přejetím posekáte. A hraje to roli i při výběru pohonu. „Pro menší plochy postačí elektrická sekačka - je lehčí, snadno se s ní manipuluje a je nenáročná na údržbu. Je relativně levná a má nízké provozní náklady. Na větší plochy je vhodnější sekačka benzinová – má zpravidla větší výkon, není závislá na přívodu elektřiny, a navíc mívá i vychytávky, které péči o velkou plochu usnadní - pojezd, boční výhoz, funkci mulčování nebo velký koš,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.
U elektrické pak zvažte, jak pohodlná bude práce s kabelem. Jestliže to je problém třeba kvůli keřům a stromům, výhodnější bude pořídit si tu na baterii.
Zmínili jsme možnost funkce mulčování, kdy rozdrcená posečená tráva zůstává v trávníku. „Trávník díky tomu lépe udrží vláhu, ale pozor na její množství. To by mělo odpovídat zkrácení trávníku asi o 1 cm – větší množství se nebude ideálně rozkládat, zaschne nebo začně po dešti hnít,“ varuje Tomáš Boukal, zástupce značky Fieldmann.
Angličák, nebo divočina?
Velmi důležité je pro výběr sekačky i to, zda se díky ní budete starat o hladce střižený kultivovaný trávník, nebo se pustíte do zarostlého pozemku s nálety dřevin.
V prvním případě je dobrou volbou nejběžnější rotační nebo vřetenová sekačka. Vřetenová je šetrnější k trávníku, ale bývá dražší a má i složitější a dražší údržbu. Rotační je levnější, má levnější a snazší údržbu a můžete si u ní nastavit výšku sečení.
Pro sečení vysokého trávníku se hodí sekačky lištové nebo bubnové.
Jak často sečete?
Patříte mezi ty, kteří v sezoně sekají obden, nebo jste na „druhé straně barikády“, necháváte přírodě volnost a posečete jednou za čas?
V prvním případě nestačí tráva vyrůst a zastřiháváte jen konečky, tak můžete pracovat i se sekačkou s nižším výkonem, třeba elektrickou nebo bateriovou. Ta vysoká vyžaduje něco jiného. „Benzinové sekačky jsou velmi výkonné, sečou velmi rychle díky vysokému počtu otáček, jejich nevýhodou je hlučnost a vypouštění zplodin,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady marketů Hornbach.
Jakou sekačku zvládnete?
Proč byste při výběru sekačky měli myslet i na svoji fyzičku? U elektrické sekačky stačí natáhnout kabel nebo zasunout baterii, zmáčknout tlačítko a pojistku a sekáte. S benzinovou se více nadřete, už jen nastartování může být fyzicky náročné. Navíc je sekačka také mnohem těžší, takže jestli nechcete při sekání posilovat, kupte tu s pojezdem. Ale pozor, aby nejezdila příliš rychle, jinak jí nemusíte stačit. Průměrná rychlost při pojíždění je kolem 3-4 km za hodinu, můžete si ale vybrat i model s nastavitelnou rychlostí pojezdu.
Dohlédněte také na to, aby se vám sekačka dobře držela, tedy aby madlo šlo nastavit na vaši výšku, jinak vás budou bolet záda.
Kam s ní?
Důležitou a možná při nákupu opomíjenou otázkou je i to, kde budete sekačku parkovat ve chvílích, kdy nebude pracovat. Výhodou je, pokud má sklopné madlo. „A pozor - benzinovou sekačku je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. Elektrickou lze skladovat i svisle,“ upozorňuje Petr Tichý.
Robotické sekačky
Zcela zvláštní kapitolou jsou pak robotické sekačky, které jsou určeny pro udržované trávníky a sečou tak často, aby mohly i mulčovat - nemají sběrný koš, ale zas se dovedou pohybovat samostatně podle nastaveného plánu a dovedou posekat od malých po obrovské trávníky. Musíte ale zvolit tu správně výkonnou a s potřebnou výdrží baterie. Mívají i dešťové senzory (déšť jim sice nevadí, ale mokrá tráva se neseká) a také ochranu proti zlodějům.