Článek
Malebné vesničky s kouřícími komíny z Ladových obrazů už jsou sice dávno minulostí, ale i dnes ještě stále spousta domácností využívá vytápění palivovým dřevem, nebo je alespoň používají v zahradním krbu. Nejvíce se vyplatí mít vlastní zdroj dřeva, což ale znamená spoustu dřiny s jeho zpracováním. Ovšem i pokud dříví kupujete již nasekané, práci se nevyhnete.
Udržujte dřevo v suchu
Aby dříví dobře a celé shořelo, musí obsahovat méně jak 20 % vody. Kromě špatného hoření a menšího výdeje tepla vlhké dřevo také hodně čmoudí, což je nepříjemné, především pokud máte krb nebo chcete dřevo použít ve venkovním krbu či ohništi. Nejlepší je dřevo několik let staré, případně to ze zasažených suchých stromů. Pokud máte čerstvé dřevo, skládejte ho vždy kůrou dolů, aby rychleji proschlo.
Nejideálnější je skladovat ho přímo v dřevníku, který má kromě střechy po stranách dostatek mezer na větrání a prosoušení, případně ho můžete mít naskládané pod převisem střechy u domu nebo zahradního domku. Pokud žádnou z těchto možností nemáte, je nutné dát na vršek naskládaného dřeva alespoň nepromokavou plachtu a jednou za čas zkontrolovat, zda pod ní dřevo dostatečně větrá a neplesniví. Pokud ho už máte suché a dobře proschlé, nijak mu nevadí občasný déšť – voda se totiž dostane jen do vnějších vrstev a rychle se odpaří.
Dřevo neskládejte na holou zem
Častou chybou je skládání dřeva na holou zem, na které část dřeva nejen navlhne, ale většinou i shnije a nedá se již použít. Vhodné je proto dřevo skládat na prodyšný kovový nebo dřevěný rošt, který je alespoň 20 cm nad zemí, případně ho dát alespoň na palety nebo cihly. V současnosti se také dřevníky různých velikostí a materiálů dají koupit už hotové, připravené ke smontování, což nám ušetří práci i čas.
Tip: chcete vědět, zda je dřevo již suché a vhodné na zatápění? Zkuste jedno z polínek přes noc zavřít do igelitového pytle. Pokud se neorosí, je dostatečně proschlé a připravené na otop.

Garden 24, dřevník Wood, 2900 Kč

Vidoza, dřevník RedFire Box Hodr, 3599 Kč

Avenberg, přístřešek na dřevo Avenberg Shelter, 1899 Kč

Alza, Shumee Dřevník, 9049 Kč

Febo, přístřešek na dřevo s kůlnou Duramax 53645, 7990 Kč

SuperDiskont, přístřešek na dřevo plechový Duramax 53551, 2690 Kč

Klarstein, stojan na dřevo Kindlewood L Black, 5199 Kč
Dřevník nemusí být nudný
Pokud plánujete uskladnění dřeva na zimu, ale rádi byste ho i nějak ozvláštnili, je několik možností, jak ze všední hromádky dříví udělat zajímavou a efektní součást zahrady, která bude působit dekorativně. Můžete využít například staré okno, kolo nebo polici a zabudovat je do dřeva při skládání. Další možností jsou různé okrasné mříže, které dřevo drží a zároveň plní i estetickou funkci.
Pokud máte starší dřevník, můžete ho natřít zajímavou barvou nebo pomalovat folklorními motivy – představivosti se meze nekladou. V poslední době je také velmi oblíbené při skládání dřeva pomocí jednotlivých polínek vytvářet různé obrazce. Stačí, abyste měli nasekané různě velké kulatiny či polínka, nebo aby měly různou barvu. Inspirujte se kreativními způsoby uložení dřeva v naší fotogalerii.

I obyčejně naskládané dřevo dokáže s pár dekoracemi vykouzlit útulné zákoutí

Vzory a obrazce můžete vymýšlet za pochodu, nebo si je předem předkreslit na papír

Okrasná mříž dodá dřevníku elegantní vzhled

S různobarevným dřevem se dá při skládání vyhrát

Pokud dáváte na dřevo plachtu, nezapomeňte ji dobře zatížit

Dřevěný dřevník můžete snadno sladit se zahradním nábytkem, plotem nebo pergolou

Staré poličky se dají snadno zužitkovat při skládání dřeva

Prokládané špalky po bocích nejen udrží ty uprostřed, ale navíc skvěle vypadají