Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hydroponie, tedy pěstování rostlin bez půdy, je známý způsob, který má velkou budoucnost. Hydroponické pěstování se od tradičního liší tím, že rostliny nezasadíte do nádoby se zeminou, ale nahradíte ji buď speciálním substrátem, nebo jen živným roztokem. Jak na to?
- Při hydroponickém pěstování žijí rostliny jen z toho, co jim dodáte v živném roztoku. Obsah živin tak lze velmi snadno ovlivnit a přizpůsobit potřebě konkrétní rostliny, většinou se jim proto daří lépe a rostou rychleji.
- Aby se ke kořenům dostával vzduch, sázejí se rostliny do speciálních druhů substrátů, nejznámější je asi keramzit, ale může to být i perlit nebo minerální vata.
- Další možnosti hydroponie představují systémy, které se obejdou bez substrátu. O co se jedná, vysvětluje Filip Palla z e-shopu Growmarket. Konstrukčně nejjednodušší jsou DWC (deep water culture) hydroponické květináče – kořeny jsou ponořeny přímo v živném roztoku, který provzdušňuje vzduchové čerpadlo. Zkušení pěstitelé často volí hydroponické systémy využívající metodu živinového filtru (NFT). Posledním typem jsou aeroponické systémy, kde kořeny rostlin ostřikuje tryska. Tato technika je podle odborníka velmi účinná také při řízkování rostlin.
Jak začít s hydroponií
Mnozí jste si asi už někdy vyzkoušeli zakořeňování rostlin ve vodě a následné přesazení do půdy nebo květináče. A právě tak začíná i hydroponické pěstování – s tím rozdílem, že takto zakořeněnou rostlinu přeložíte do speciálního hydroponického květináče, ve kterém je zmíněný vhodný substrát a voda. Rostlina si pak potřebuje pár týdnů zvykat na nové prostředí, než ji začnete přihnojovat, tedy vyživovat speciálním roztokem.
Co pořídit pro hydroponické pěstování
Domácí hydroponická pěstírna vyžaduje kromě závlahového systému a květináčů i další specifické vybavení:
- Zásadní je speciální hnojivo, které obsahuje všechny potřebné živiny. „Výrobci nabízejí různé režimy výživy, takže je nejlepší se při nákupu poradit s prodejcem, co bude právě pro vaše potřeby nejvhodnější. Mimo základních živin se vyplatí investovat i do aditiv a stimulátorů růstu, pomohou dosáhnout dokonalé úrody,“ vysvětluje Filip Palla.
- Protože je třeba hlídat kvalitu živného roztoku, neobejdete se bez potřeb na měření pH a EC (množství rozpuštěných minerálů), které ovlivňují vstřebávání živin. Budete potřebovat i přípravky na úpravu pH vody.
Výhody hydroponického pěstování
Hydroponické pěstování je prostorově méně náročné, rostliny nepotřebují zalévat, musíte ale sledovat dostatečnou hladinu vody a hlídat výživu. Nehrozí škůdci ani choroby, které mají původ v zemině, a pokud se o vše staráte dobře, nevzniká ani plíseň. Rostliny rostou rychleji a bujněji a sklízet úrodu lze v průběhu celého roku.
Jaké rostliny lze pěstovat hydroponicky
Hydroponická skříň v kanceláři? Klidně
Přijde vám hydroponické pěstování divné či nepřirozené? V obchodě si už dávno kupujete rajčata, která často vyrostla právě tímto způsobem. Takže se do toho můžete klidně pustit také – a kdykoliv. Na úrodu pak nemusíte ani moc dlouho čekat. „Čerstvou bazalku si vychutnáte za pět týdnů, mátu za čtyři a třeba salát za šest týdnů. Navíc hydroponie umožňuje pěstování také v prostorách, kde byste to nečekali, třeba v bytě nebo kanceláři,“ říká Dmitrij Lipovskij, zakladatel společnosti GreeenTech. Existují speciální pěsticí laboratoře, které vypadají jako nenápadná skříň, a lze je tedy umístit třeba i do obýváku.
Nevýhody hydroponického pěstování
Jako vše, i hydroponie má své minusy – a jedním z nich může být cena vybavení. Speciální květináče jsou dražší a musíte počítat s investicí do hnojiva, které je sice cenově srovnatelné s tím, které přidáváte do zálivky klasicky pěstovaných rostlin, ale hydroponie ho potřebuje daleko víc. V zimě je také nutné některým rostlinkám dodávat umělé světlo, což znamená náklady na elektřinu.
- U hnojiva, tedy u pěstebního roztoku, je potřeba nastudovat správné dávkování a počítat s tím, že jsou rostliny vyloženě závislé na tom, abyste jim dodali správné množství roztoku ve správné koncentraci, protože jen tak přežijí a budou prospívat. Pokud tedy víte, že důslednost a svědomitost nepatří mezi vaše základní vlastnosti, pořízení hydroponické pěstírny pořádně zvažte.