Článek
Vintage není retro. Zatímco retro znovuobjevuje zastaralé trendy a dělá z nich opět hit, vintage se obrací k původnímu. Vyžaduje příběh a osobitost. V nejlepším případě by měl být vintage interiér poskládán z kousků, které už mají pár desítek let za sebou. Ovšem pokud zrovna nemáte doma na půdě nic tak originálního, zbývá spousta dalších možností.
Obejděte starožitnictví, bleší trhy a nevynechejte ani obchody s designem, které nabízejí nové výrobky ve vintage stylu, jež mnohdy působí autentičtěji, než by se dalo čekat.
„Barevný základ vintage stylu tvoří neutrální barvy jako šedá, hnědá, béžová a pastelové tóny – zelená, růžová či modrá. Bytové doplňky bývají zdobeny motivy v krásných výrazných barvách. Často se používají něžné květinové vzory. Mezi materiály jednoznačně vede dřevo, poté následuje kov a sklo,“ vysvětluje Martina Svadbíková z obchodu Bella Rose.
Pokud si zařizujete komplet nový byt nebo plánujete rekonstrukci stávajícího, máte cestu volnou a můžete si se svým vintage krásně vyhrát. Začněte už od podlahy, která bude samozřejmě dřevěná nebo hliněná, a pokračujete dál k nábytku a doplňkům.
Vintage zvládnete realizovat i v případě, že větší zásahy do interiéru neplánujete. „Základem vintage stylu je detail, při přeměně interiéru tedy zkuste začít vhodnými doplňky, jako jsou polštářky z hedvábí nebo sametu, kovové svícny s patinou nebo měkké a na pohled i dotek příjemné závěsy. Určitě vám při vaší postupné přeměně pomohou tkané koberce, přehozy, obrazy nebo fotky ve starých rámech. Nic nezkazíte ani omšelými knihami z antikvariátu,“ radí Lenka Kocourková, majitelka obchodů À La Maison.
Vintage interiér je jednoduchý, vzdušný, ale potrpí si na drobné detaily, které jeho prostory neuvěřitelně zútulňují. Také klid, harmonie a rodinná atmosféra je to, o co se tento styl snaží. Neexistují žádná pravidla, kombinujte a zařazujte to, co se vám líbí. Jedině tak si totiž vytvoříte své bydlení snů.
Jak se vám líbí vintage?