Článek
Podle odborníků byste se do poctivějšího gruntování koupelny, tedy do vytírání podlahy, mytí vany a sprchy, praní předložek, utírání prachu a čištění toalety, měli pustit jednou týdně. Na umyvadlo byste si pak měli najít čas každý den nebo alespoň obden.
Postupujte směrem dolů
Stejně jako v každé jiné místnosti, i zde při úklidu platí, že je dobré uklízet odshora dolů. Díky tomu, že začnete například utíráním prachu na svítidlech a horních poličkách, vám nečistoty nebudou padat na čerstvě vytřenou podlahu či vyleštěné umyvadlo.
Ještě než se pustíte do samotného úklidu, vyndejte všechny věci ze skříní i poliček a jednou za čas je pořádně proberte a nepotřebné vyhoďte. Jednat by se mělo hlavně o dlouho otevřené kosmetické přípravky a kousky s prošlým datem. Poradíme, kdy je kosmetika zralá na vyhazov.
Použijte správné čisticí prostředky
Při výběru čisticích prostředků na umyvadlo, vany a další koupelnovou sanitu je třeba zohlednit jejich materiál. Pozor si dejte zejména na přípravky s chlorem, který může poškodit až zničit chromové vodovodní baterie i hliníkové rámy u sprch. Abrazivním prostředkům byste se pak měli vyhnout i u lesklých povrchů, jako je sklo, keramické obklady a akrylát. Při častějším používání je totiž mohou zmatnit až sedřít.
Abyste si usnadnili práci s úklidem, je dobré vanu i sprchu umýt po každém použití. Stačí ji přitom opláchnout čistou vodou, aby se tu neusadily zbytky kosmetických přípravků a nečistot z kůže. K samotné dezinfekci sanity pak klidně použijte stále oblíbené Savo, nánosy špíny dobře odstraní tekutý písek.
Umyjte spáry
Péči si zaslouží i spáry mezi obkladačkami. Sice je to titěrná práce, na kráse koupelny se ovšem dost odrazí.
V rámci prevence a odstraňování menších nečistot si vystačíte s melaminovou nano houbičkou namočenou ve vodě, s odolnějšími skvrnami si poradí speciální čističe na spáry. S většinou nečistot si poradí i tekutý písek. Naneste ho na spáry, nechte několik minut působit a poté vydrhněte starým zubním kartáčkem. Účinnou čisticí pastu si můžete namíchat i z půl šálku jedlé sody a třetiny šálku citronové šťávy.
A jak je to s dlaždičkami? Důležité jsou rychlé reakce – mokré pokud možno hned otřete dosucha, aby se nevytvořily nevzhledné skvrny. Při větším gruntování (jednou dvakrát ročně) pak smíchejte vodu s octem (v poměru 1 : 1) a hrubou stranou houbičky je vydrhněte a vysušte.
Vyčistěte odpady
V odpadu u umyvadla, sprchy i vany se při jejich používání usazují zbytky kůže, smyté nečistoty a mastnota, vlasy i mýdlo, kvůli čemuž pak může voda hůř odtékat. Alespoň jednou týdně mechanicky vyjměte smotky vlasů a prolijte odpad horkou vodou.
Prevence nestačí a odpad už je zanesený? Ne pokaždé je nutné okamžitě kupovat agresivní chemické prostředky, dobrou alternativou jsou podomácku připravená čistidla.
V závažnějších případech je nutné sáhnout po přípravcích určených na odpady, mezi nejosvědčenější patří Krtek. Přípravky na odpady jsou k dostání ve formě tekutého gelu, prášku či kapaliny a působí na bázi hydroxidu sodného. Protože spoléhají na poměrně bouřlivou reakci s vodou, vždy postupujte opatrně a podle návodu na obalu.
Pračku větrejte
Zapomínat byste neměli ani na pračku. Po každém použití ji nechte dostatečně vyvětrat, vyčistěte a vysušte zásobovače na aviváž a prací prášek. Zhruba jednou měsíčně omyjte gumové těsnění a prostor kolem něj. Každé tři měsíce zapněte pračku na maximální teplotu a bez ždímání ji nechte prázdnou projít pracím cyklem. A jednou za rok vytáhněte návod a pořádně vyčistěte filtr.