Článek
Neotřelé barvy listů i vzory na nich, to je důvod, proč si většina lidí při nákupu pokojovek zvolí právě kalateu. Vybrat si můžete z několika druhů, které se liší hlavně tvarem a barevností listů, některé mohou připomínat i paví peří. Jestliže si ji chcete pořídit, rozhodně se vyplatí vědět o ní víc.
Kalatea čistí vzduch
Kalatea je nejen krásná na pohled, ale má schopnost i čistit vzduch, což oceníte hlavně v ložnici nebo na místech, kde to je zapotřebí. Je dokonce schopná pomoci se snížením množství formaldehydu a benzenu, tedy látek, které se mohou do vzduchu uvolňovat z dřevotřísky, z lepidel a barev nebo i koberců a podlahových krytin, ale mohou vznikat třeba i při žehlení.
Kalatea, to je až 150 druhů
Existuje až 150 druhů, takže jestli po kalatee toužíte, máte z čeho vybírat. Rozdílné jsou hlavně velikostí, tvarem a zabarvením listů, a to na vrchní i spodní straně. Představíme vám několik nejznámějších druhů:
- Kalatea zebrina - roste do výšky, je zajímavá tmavě zelenými listy se zebrováním světle zelené barvy, které mohou mít délku skoro půl metru.
- Kalatea crocata - asi nejznámější, má tmavě zelené vlnité listy a kvete i v domácích podmínkách sytě oranžovými květy.
- Kalatea roseopicta - zaujme bílo růžovým žíháním listů a jejich tmavším okrajem.
- Kalatea ornata - její tmavě zelené velké listy mají pruhy od středu k okraji.
- Kalatea makoyana - má mimořádně zajímavé světlé, jakoby průsvitné listy.
- Kalatea orbifolia - její listy mají tvar srdce a výrazné pruhy.

Kalatea vám dá jasně znát, když se jí u vás nelíbí - listy mohou hnědnout kvůli slunečnímu žáru, ale i nevyhovující zálivce či rosení příliš tvrdou vodouFoto: RJ22, Shutterstock.com
Jak pěstovat kalateu
Kalatea pochází z tropických pralesů, a pokud chcete, aby se jí u vás doma dařilo, je zapotřebí jí dát „pralesní“ podmínky:
- Světlo: Rozptýlené bez přímého slunce. Přímé sluneční paprsky mohou poškodit listy a způsobit ztrátu barev. Pozor ale, aby nebyla příliš ve tmě, to také vede až ke ztrátě barvy listů. Zajímavostí je, že se její listy za světlem natáčí.
- Teplota: Ideální se pohybuje mezi 18–24 °C, ale nesmí klesnout pod 15 °C. Je citlivá na průvan a náhlé změny teplot.
- Vzdušná vlhkost: Té potřebuje dost, takže ji lze rosit, nebo postavit květináč do větší misky, kam nasypete kamínky a nalijete vodu, aby se odpařovala k jejím listům. Pokud nemá dost vlhkosti, mohou její listy hnědnout.
- Substrát: Kalatee dopřejte dobře propustný a na organické látky bohatý substrát s mírně kyselým pH. Ideální je směs rašeliny, perlitu a listovky.
- Zálivka: Dohlédněte na to, aby měla dostatek vláhy, ale nesmí stát ve vodě! Zalévejte měkkou odstátou vodou pokojové teploty.
- Hnojení: Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, ji můžete přihnojovat i každých zhruba 14 dní. Zvolte univerzální hnojivo na pokojové rostliny. V zimním období ji stačí hnojit jednou za měsíc.
Přesazování a množení
Kalateu přesazujte tehdy, když začnou její kořeny vyrůstat z květináče ven – pokud se jí daří, pak to je asi jednou za dva roky.
Zásadní je, abyste do nového květináče dali i dostatečnou vrstvu drenáže, třeba keramzitu.
Během přesazování ji můžete i namnožit – stačí oddělit část rostliny s kořeny a dát ji do nového květináče. Takto můžete z jedné udělat několik nových.
Jak často zalévat kalateu
Kalatea potřebuje mít stále vlhký substrát, takže ji zalévejte vždy, když začne na vrchu osychat. Nenechávejte ji ale stát ve vodě! Mnoho lidí ji přelije proto, že kalatea na noc sklápí listy, což může vyvolat dojem, že usychá. Není to ale pravda, reaguje tak na tmu.
Proč jí žloutnou a kroutí se listy
Kalatea reaguje při špatných pěstebních podmínkách hlavně změnami na listech. Hnědnutí může ukazovat na příliš slunce nebo tvrdou vodu. Co napovídá, když listy žloutnou a kroutí se? U starších listů to může být důsledek nedostatku živin, u těch mladých to je naopak důsledek přemokření nebo přehnojení.