Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sušení prádla v sušičce je skvělým řešením v domácnostech, které nemají balkon nebo zahradu, a v bytě na sušák není dost místa. I proto se zabydlela v mnoha domácnostech a stala se oblíbeným, i když trochu „žravějším“ spotřebičem. Bohužel je i tím přístrojem, který na oplátku za svou práci nedostává od svých majitelů náležitou péči. Mluvíme o čištění sušičky, jež je zásadní pro to, aby nejen dobře pracovala, ale také aby vám co nejdéle vydržela.
Proč čistit sušičku prádla
Při sušení prádla se tvoří prach, který je zbytkem textilních vláken z oblečení, ale obsahuje i zbytky pracích prostředků a další složky. Vlákna z textilu se opotřebovávají i při nošení a praní, ale v sušičce je to intenzivnější a díky těmto „zbytkům“ i viditelnější.
„Nové sušičky už pracují šetrněji, prádlo si zachovává původní tvar, tkaniny se méně opotřebovávají a textilní vlákna nemění své vlastnosti,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky Gorenje.
Všechen tento „odpad“ se usazuje uvnitř spotřebiče ve filtrech, ale také kolem nich. Když se filtry zacpou, nemůže v sušičce už dostatečně proudit vzduch, a to ovlivňuje její výkon, ale také spotřebu. Prádlo pak také nemusí zrovna vonět. Takže čištění je zásadní pro to, abyste byli s prací sušičky spokojeni.
Jak využít textilní zbytky ze sušičky
Motivací k pravidelnému čištění sušičky může být i to, že tento „prach“ se dá skvěle využít například jako ekologická výplň balíků, pokud posíláte něco křehkého. Někteří ji používají i jako výplň doma vyráběných hraček, lze z ní vyrobit modelovací hmotu. vznikne smícháním dvou hrnků vody, tří hrnků prachu ze sušičky, 2/3 hrnku mouky a pár kapek oleje. Vše povařte na mírném ohni a nechejte vychladnout.
Co a kdy v sušičce čistit
Přesný popis toho, co a jak v sušičce prádla čistit, najdete v návodu na její obsluhu. Pro kondenzační sušičky, které jsou v domácnostech nejčastější, obecně platí:
- Po každém sušení byste měli vylít vodu ze sběrné nádoby (pokud ji nemáte vyvedenou do odpadu) – jinak může začít hnít a zapáchat. „S vyčištěním této nádoby vám pomůže tableta na zubní protézy, kterou dáte dovnitř a nádobu naplníte vodou o teplotě kolem 35 °C. Po asi 15 minutách působení vodu vylijete a několikrát nádobu propláchnete,“ radí úklidová profesionálka Karolína Tichava.
- Po každém sušení byste měli vyndat a vyčistit filtr uvnitř bubnu, můžete ho otřít, osprchovat nebo použít vysavač. Otvor po vyndaném filtru vysajte hubicí na úzké prostory. „Pravidelným čištěním filtrů prodloužíte jejich životnost. Při správném používání je sušička k prádlu maximálně šetrná a pomáhá zachovat nejen kvalitu vláken, ale i celkový vzhled a hebkost oblečení,“ vysvětluje Jan Krejčíř.
- Asi jednou za měsíc nebo podle upozornění sušičky, pokud má čidlo, vyčistěte i spodní filtr, který bývá za plastovým krytem zepředu sušičky. Většinou jde o molitanovou výplň, kterou stačí vysát vysavačem nebo propláchnout proudem vody a vysušit.
- Po každém sušení otřete vlhkým hadříkem buben a okolí dveří sušičky.
- Každé tři měsíce je třeba opláchnout nebo otřít vlhkým hadříkem kondenzátor u starších kondenzačních sušiček. „U moderních sušiček s tepelným čerpadlem se čistí výparník – není vyjímatelný, takže stačí prach jemně odstranit přiloženým štětečkem nebo vysavačem. Ideálně den po sušení, kdy je vnitřek suchý. Frekvence závisí i na typu sušeného prádla – jemné tkaniny zanáší výparník rychleji,“ radí Jan Krejčíř, ředitel marketingu značek Beko a Whirlpool.
- Občas vyčistěte i čidlo vlhkosti umístěné nejčastěji u dvířek sušičky. Může být zanesené vodním kamenem a je třeba ho odstranit, ovšem tak, abyste čidlo nepoškrábali.
- Dlouhodobě nepřetěžujte buben a dodržujte doporučenou hmotnost náplně.

Prach z filtru sušičky je třeba odstranit po každém sušení, ale lze ho i zajímavě zužitkovatFoto: Irina Shatilova, Shutterstock.com
Jak využít vodu ze sušičky
O vodě ze sušičky si mnozí myslí, že nahradí tu destilovanou, ale není to pravda – obsahuje totiž zbytky pracích prostředků i prachu. Přesto ji ale nemusíte vylévat do odpadu – hodí se třeba jako voda na mytí podlahy, můžete v ní odmáčet prádlo nebo připálené hrnce a někteří ji používají (pokud používají ekologické prací prostředky) i na zalévání rostlin, které nemají rády tvrdou vodu.