Článek
Kvalitní spánek není radno podceňovat. Uvolňuje se během něj hormon spánku melatonin, což je silný antioxidant, který mimo jiné zlepšuje regeneraci i imunitu a pomáhá organismu vypořádat se se stresem. A zatímco délka odpočinku vyhovuje každému jiná, vhodné místo na spaní potřebují všichni.
Jenže ne vždy je možné si zařídit dokonalou ložnici s perfektní postelí a zejména v malých bytech či garsonkách se jejich obyvatelé musejí spokojit s rozkládací pohovkou. Jestli na ní plánujete přespávat jen občas, vystačíte si v podstatě s jakoukoliv. Při každodenním spánku je ale nutné dobře vybírat. Na co se při koupi zaměřit?
1. Spolehlivost prodejce
V případě sedačky, na které máte v plánu pravidelně spát, se vám vyplatí větší investice a než na vzhled je lepší koukat raději na kvalitu. Proto nepodceňujte ani výrobce, ani prodejce. Pročtěte si recenze a zkušenosti zákazníků, zjistěte, jak firmy přistupují k reklamacím, a informujte se, zda si pohovku můžete nejprve vyzkoušet. Kvalitní prodejce nemá mít problém s tím, když si gauč ještě před nákupem rozložíte i složíte a otestujete, jak příjemně se vám na něm sedí a leží.
2. Kvalitní matrace
Základem dobrého spánku je vhodná matrace, je proto důležité si ji pořádně osahat a vyzkoušet přímo v obchodě. Zajímat by vás měla hlavně tvrdost a pohodlnost. Oproti matracím určeným na postel bývají ty na sedačkách obecně tvrdší. Důvod je prostý – větší tvrdost by měla zabránit rychlému prosezení.
Jak vybírat matraci? Zeptejte se na výplň. Nejběžnějším materiálem je polyuretanová pěna: teplá pěna má hustotu do 25 kg/m3 a studená pěna nad 30 kg/m3. Na pravidelné spaní jsou mnohem lepší matrace se studenou pěnou.
Nejvhodnější jsou rozkládací pohovky s klasickými matracemi určenými na spaní, přičemž u některých výrobců si můžete matraci vybrat podle svých potřeb. O její delší životnost a vyšší pevnost se mohou postarat pružiny. Pro rozkládací sedací soupravy jsou nejlepší pružiny ve tvaru vlnovky položené ve vodorovné poloze.
3. Bytelná konstrukce
Neméně důležitá je konstrukce a mechanismus rozkládání. Konstrukci volte pokud možno z masivu nebo kovu, zato dřevotřísce a vyztuženému papíru se raději úplně vyhněte. Pokud hodláte s pohovkou manipulovat denně a každý večer i ráno ji budete rozkládat a skládat, zjistěte si, zda je na to její mechanismus stavěný. Někdy se totiž počítá s tím, že většinu času zůstane složená a transformovat se bude pouze příležitostně!
Co se velikosti týče, platí víceméně stejná pravidla jako u běžných postelí. Jedné osobě by měla stačit šířka 80 až 90 cm, dvě osoby budou potřebovat alespoň 140 cm, ideálně pak nad 160 cm.
4. Praktický materiál potahu
V nabídce jsou potahy z různých materiálů a na své si přijdou milovníci luxusu i ti, kdo preferují praktičnost. Důležitá je zejména pro majitele domácích mazlíčků a rodiče s dětmi, pro něž je vhodný snadno čistitelný povrch. Nejjednodušší volba jsou sedací soupravy s omyvatelným potahem – vystačíte si jen s hadříkem a čistou vodou.
A co kůže? Dobře se čistí a na běžné posezení je pohodlná, na spánek se ale příliš doporučit nedá. Lépe se vyspíte na přírodních materiálech, například na bavlně, případně na její kombinaci se syntetickými vlákny. Počítejte ovšem s o něco náročnější údržbou. Rozkládací část pohovky se nejčastěji vyrábí z polyesteru, který je poměrně dobře čistitelný.
Kromě omyvatelných látek jsou praktickou volbou snímatelné potahy. Můžete díky nim měnit vzhled sedačky, ochrání ji před poškozením, skryjí případné škrábance a dají se jednoduše vyprat.